Anoreksja od życia płodowego?
MAGDALENA MOSKAL • dawno temuWedług najnowszych badań anoreksja uwarunkowana jest zaburzonym rozwojem mózgu w życiu płodowym. Tysiące dziewczynek może być predysponowanych do zachorowania na to zaburzenie w starszym wieku.
Doktor Ian Frampton, specjalista psychologii pediatrycznej z London’s Great Ormond Street Hospital, koordynował badania nad cierpiącymi na anoreksję obywatelami Wielkiej Brytanii, USA i Norwegii. Frampton przebadał liczącą 200 osób grupę ochotników za pomocą testów neuropsychologicznych. Wyniki były zaskakujące. Aż u 70% chorych występowały zaburzenia w poziomie neuroprzekaźników i/lub niewielkie zmiany w budowie mózgu. Według Framptona takie cechy mogą występować u jednej na kilkaset dziewcząt. Naukowiec właśnie to uważa za bezpośrednią przyczynę wystąpienia anoreksji — nie złą dietę, kontrolującą matkę czy inne oddziaływania środowiska.
Do tej pory uważano, że zmiany w mózgu powstają na skutek wyniszczenia organizmu drastycznymi dietami. Okazuje się jednak, że mechanizm jest odwrotny.Niektóre dzieci stają się bardziej podatne na czynniki ryzyka od swoich rówieśników. Już u ośmiolatek można wykryć czynniki, które sprzyjają zachorowaniu na anoreksję. Wyklucza to więc wyłączny wpływ mediów na rozwój choroby.
To, co u jednych dzieci prowadzi do ADHD, dysleksji czy depresji, u innych zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń odżywiania.
Naukowcy podkreślają, że badania są kluczem do pełnego zrozumienia mechanizmu powstawania anoreksji. Odkrycie to rzuca nowe światło naproces psychoterapeutyczny w leczeniu tego zaburzenia.
Źródło: guardian.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze