Jak uspokoić niegrzeczne dziecko?
PATRYCJA • dawno temu • 3 komentarzeSceny histerii dzieci w sklepach nie należą do rzadkości. Mali terroryści potrafią skutecznie wyegzekwować od rodziców swoje zachcianki. Dziecko bije i krzyczy, a rodzice czują się bezradni. Zamiast załamywać ręce sprawdź, jakie są przyczyny agresji u dzieci. Nie strofuj malca, jakie to z niego niegrzeczne dziecko, tylko dowiedz się, jak zapobiegać agresji u dzieci.
Dziecko bije rodziców
Dziecko bije i krzyczy, gdy czuje się niepewnie. Brak akceptacji i okazywania uczuć przez rodziców to kolejne przyczyny agresji u dzieci. Maluszek nie potrafi panować nad emocjami, dlatego okazuje gniew całym sobą. W ten sposób rozładowuje napięcie. Najczęstsze błędy wychowawcze rodziców wobec agresywnych dzieci to odpowiadanie agresją na agresję albo całkowita uległość. Pamiętaj, jeśli nie chcesz mieć agresywnego dziecka, nie bij go ani na niego nie krzycz. To do niczego nie prowadzi. Co innego stanowczość i konsekwencja w egzekwowaniu zasad właściwego zachowania, ale o tym za chwilę.
Gdy dziecko podniesie na ciebie rączkę, nie pozwól na uderzenie. Chwyć ją i powiedz maluszkowi, że to boli i tak nie wolno. Bądź stanowcza. Jeśli malec jest rozhisteryzowany, odeślij go do swojego pokoju do czasu, aż się uspokoi. Tylko wtedy będziesz mogła przeprowadzić rozmowę z dzieckiem na poważne tematy. Dzieci nie zawsze rozumieją, że ich uderzenie powoduje ból taki, jakiego doświadczają np. podczas upadku. Trzeba im to wytłumaczyć i zawsze reagować, gdy dziecko gryzie, kopie lub szarpie inne dziecko.
Zbuntowane dziecko
Dziecko buntuje się, gdy koniecznie coś chce lub kategorycznie nie chce spełnić polecenia rodziców. Skąd ten bunt u dzieci? Dzieci, kiedy tylko mają okazję, manifestują swoją niezależność i samodzielność. Dlatego nie złość się, gdy malec uparcie powtarza "ja siam" i zabiera się za wiązanie sznurówek lub zakładanie spodenek. Czasem warto spóźnić się na jakieś spotkanie i nie tłumić w dziecku samodzielności.
Zachęcaj dziecko do nauki samodzielnego jedzenia i sprzątania zabawek. Jednocześnie wystrzegaj się zbyt dużej swawoli. Zaspokajanie wszystkich zachcianek dziecka to prosta droga do "rozpuszczenia" i nauczenia dziecka, że jego krzyk i płacz to skuteczne metody wymuszania na rodzicach swoich pragnień. Z drugiej strony zbyt surowe wychowanie odbiera dzieciom możliwość nauczenia się samokontroli. Dopóki przebywają z rodzicami, wszystko idzie tak, jak chcą dorośli. Jednak posłuszny malec traci nad sobą panowanie, gdy tych zabraknie w pobliżu. Łatwo wpada w furię i zatargi z innymi dziećmi. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe.
Zapobieganie agresji u dzieci
Staraj się poświęcać dziecku jak najwięcej uwagi, rozmawiaj z nim i wyjaśniaj, jak powinno wyglądać właściwe zachowanie. Dziecko musi wiedzieć, że każde zachowanie agresywne będzie miało swoje konsekwencje, np. w postaci kary. Bądź opanowana, stanowcza i konsekwentna, gdy wymierzasz karę. Nie wmawiaj dziecku, że jest złe, a piętnuj niewłaściwe zachowanie. Sprawdza się metoda kija i marchewki. Oznacza to, że obok kar powinny być nagrody. Chwal malca za właściwe postępowanie i odpowiednio je nagródź, np. pójściem spać godzinę później, wyjściem na lody albo do kina.
Wyznaczaj dziecku granice i naucz się wraz z nim ich przestrzegać. Trzeba mieć świadomość tego, że wychowywanie dziecka to ciężka praca nad sobą. Nie ma rodzica, któremu serce się nie kraja na widok łez własnego dziecka. Pamiętaj jednak, że tylko konsekwencja w wychowaniu pozwoli dziecku opanować powszechnie obowiązującą etykietę.
Agresywne dzieci to poważny problem w przedszkolu. Nie tylko utrudniają pracę wychowawcy, ale także mają zły wpływ na rówieśników. Dlatego pracuj nad swoim dzieckiem i czasem schowaj dumę do kieszeni. Gdy dziecko zacznie dokazywać w markecie, nie mów "kupię ci tą zabawkę, tylko już nie płacz". Zastanów się, jakiej umiejętności uczysz dziecko. Jeśli nie stać cię w danym momencie na wymarzoną zabawkę dziecka, powiedz mu to. Karz, a nie nagradzaj złe zachowanie i ucz się, jak radzić sobie z wymuszaniem u dzieci. Po wyjściu ze sklepu wytłumacz urwisowi, dlaczego jego zachowanie jest niewłaściwe oraz wymierz stosowną karę, np. zakaz oglądania dobranocki. Gdy następnym razem będzie w sklepie i zachowa się właściwie, zrób mu niespodziankę i kup zabawkę. W ten sposób nauczysz dziecko właściwego zachowania.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze