Co to jest konflikt serologiczny?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuSpodziewasz się dziecka. Z radością odbieracie pierwsze wyniki badań krwi i okazuje się, że znajdujesz się w kilkunastoprocentowej grupie osób, które nie mają czynnika Rh. Do grupy twojego partnera zaś dopisane jest Rh+. Co robić w takiej sytuacji? Czy grozi Wam konflikt serologiczny? Jak przebiegać będzie ciążą i co ze zdrowiem dziecka?
Kiedy dochodzi do konfliktu?
Konflikt serologiczny pojawia się wówczas, gdy u kobiety nie występuje czynnik Rh, a rozwijające się w jej łonie dziecko dziedziczy czynnik (Rh+) po ojcu. W organizmie matki wytwarzają się przeciwciała, które atakują obcy układ antygenów. Dzieje się tak wówczas, gdy krew dziecka dotrze do krwiobiegu matki – a to dzieje się najczęściej dopiero w czasie porodu. Łożysko odkleja się od ściany macicy i powoduje krwawienie. Dlatego dużo bardziej narażona na konflikt jest kolejna (druga, trzecia) ciąża.
Co robić, gdy ma miejsce konflikt?
Jeszcze do niedawna konflikt serologiczny był dużym problemem i prowadził do choroby hemolitycznej noworodka. Wciąż zdarza się, że płód wskutek konfliktu zostaje uszkodzony lub całkowicie obumiera (poronienie). Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy rodzice nie są świadomi braku czynnika Rh, a ciąża została zdiagnozowana późno. Konflikt nie jest jednak zagrożeniem dla zdrowia i życia matki i dziecka, gdy ciąża od samego początku jest monitorowana, a kobieta poddaje się regularnym badaniom krwi. W momencie rozwiązania matrce podawana jest immuglobulina anty-D, która niszczy krwinki czerwone Rh+. Ma to zapobiec reakcji układu immunologicznego kobiety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze