Krostki u noworodka
BEATKA • dawno temuSkóra dziecka nie zawsze jest gładka i różowa. Czasami „zdobią” ją krostki, plamki i grudki. Co oznacza wysypka na skórze twojej pociechy? Warto pamiętać, że dziecko po urodzeniu ma na skórze różne zmiany, które nie są groźne. Powstają podczas przeciskania się dziecka przez kanał rodny lub na skutek kontaktu skóry malucha z mazią płodową. Jeżeli jednak wysypka u dziecka pojawiła się po urodzeniu, warto poszukać jej przyczyny.
Rodzaje krostek na ciele dziecka
Próbując ustalić przyczynę powstawania krostek, należy zwrócić uwagę na to, czy wypryski są punktowe, czy może rozlewają się po całym ciele oraz ile ich jest. Ważny jest wygląd zmian skórnych: czy są to krostki czy wypryski ropne. Należy zaobserwować moment pojawienia się wysypki: podczas konkretnej pory roku, po użyciu kosmetyku dla dziecka, wraz z rozszerzeniem diety malucha czy po spożyciu mleka modyfikowanego.
Jeżeli problemy skórne są wynikiem alergii, konieczne będzie unikanie alergenu. Wśród produktów wywołujących podrażnienia skóry dziecka znajdują się: proszek do prania, kremy i balsamy dla dzieci, a nawet barwniki znajdujące się w ubrankach. Jeżeli któryś z rodziców jest alergikiem, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka jest większe. Dlatego też warto od razu używać preparatów do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Żeby się upewnić, czy dany produkt jest bezpieczny dla malucha, zrób test alergiczny – należy rozsmarować niewielką ilość kremu na rączce malucha. Jeżeli po pewnym czasie pojawi się wysypka, miejsce będzie zaczerwienione i zacznie swędzieć, będzie to potwierdzenie uczulenia.
Przyczyny krostek na skórze dziecka
- Łojotokowe zapalenie skóry – objawem łojotokowego zapalenia skóry są żółte łuski na skórze malucha. Najczęściej pojawiają się na główce, za uszami, na brwiach i na nosku.
- Trądzik noworodków – dość częsta dolegliwość objawiająca się ropnymi wypryskami na buzi i klatce piersiowej noworodka.
- Atopowe zapalenie skóry – powstaje na skutek uczulenia. Skóra na buzi dziecka staje się czerwona i błyszcząca. Z czasem zmiany skórne rozprzestrzeniają się po całym ciele.
- Pieluszkowe zapalenie skóry – ranki pojawiają się na pupie i udach dziecka. Skóra staje się podrażniona, pomarszczona. Razem z pieluszkowym zapaleniem pojawiają się problemy grzybicze. Przyczyną dolegliwości jest zbyt rzadkie zmienianie pieluszki dziecka. Pupa malucha, która jest narażona na długi kontakt z fekaliami, staje się podatna na zmiany chorobowe. Żeby zapobiegać zapaleniu, należy jak najczęściej zmieniać pieluszkę dziecka, warto też wietrzyć pupę i smarować ją maścią przeciw odparzeniom.
- Potówki – najpierw wyglądem przypominają małe, czerwone plamki, a później zmieniają się w pęcherzyki. Pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na przegrzanie, tj. na pleckach, pod pachami, w pachwinie, na brzuchu, na karku.
- Prosaki – łatwo je rozpoznać, gdyż mają kolor biały. Niewielkie grudki zlokalizowane są na nosie, brodzie i czole. Prosaki pojawiają się pod wpływem zablokowania gruczołów łojowych. Nie można ich dusić i wyciskać, a znikną same.
- Rumień toksyczny u noworodków – płaskie, czerwone plamki na twarzy, brzuchu, klatce piersiowej. Niektóre plamki są lekko żółte w środku. Rumień znika sam, ale może nawracać.
U dzieci w pierwszym roku życia plamki i wypryski to całkiem normalne zjawisko. Nie wszystkie wymagają leczenia. Warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze