Kupka niemowlaka
PATRYCJA • dawno temuTemat zawartości pieluszki niemowlaka często przewija się w rozmowach młodych mam. I nie ma się co dziwić, w końcu efekty przemiany materii świadczą o stanie zdrowia dziecka. Sprawdź, jak wygląda prawidłowa kupka niemowlaka oraz kiedy powinna wzbudzić twój niepokój.
Charakterystyka kupki niemowlaka
Pierwsza kupka noworodka może zszokować pierworódkę. W ciągu pierwszej lub drugiej doby życia dziecko oddaje dziwnie wyglądający stolec, tzw. smółkę. Jest gęsta, lepka, o kolorze zgniłej zieleni, a nawet zbliżona do czerni. Nie ma powodów do niepokoju. Malec po prostu wydala to, co zgromadziło się w jego jelitach w ostatnich miesiącach pobytu w brzuchu mamy, a więc: wody i maź płodową, żółć, złuszczony nabłonek skóry oraz substancje wydzielane przez rozwijające się organy wewnętrzne. To właśnie wydalenie smółki jest częstą przyczyną spadku masy ciała dziecka w pierwszych dniach po urodzeniu.
W kolejnych dobach pojawia się kupka przejściowa. Karmienie piersią sprawia, że jelita wytwarzają stolce o konsystencji jajecznicy (niekiedy spienionej), z widocznymi grudkami mleka, o różnym zabarwieniu – od brunatnej zieleni po zielone żółcie. Może wydzielać lekko kwaskowatą woń. Z czasem kupka staje się żółta i ma konsystencję pasty do zębów. Tak powinna wyglądać prawidłowa kupka, jednak różne czynniki sprawiają, że zmienia kolor i konsystencję. Co ważne, nie zawsze zmiany mają charakter patologiczny.
Kolor kupki niemowlaka
Zabarwienie stolca dziecka zależy zarówno od jego wieku, jak i od składu pokarmu, który przyjmuje. Zmiana koloru kupki w przypadku dzieci karmionych piersią zwykle spowodowana jest zjedzeniem przez mamę barwiącego warzywa lub reakcją alergiczną dziecka na któryś z produktów. Dlatego uważnie obserwuj dziecko. Jeśli zmianie koloru towarzyszą inne objawy – gorączka, spadek masy ciała, brak apetytu, ból i napięcie brzuszka, wymioty, biegunka etc., niezwłocznie zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Gdy kolor kupki wraca do normy, a objawy towarzyszące nie wystąpiły, nie ma powodów do niepokoju. A jakie kolory mogą wzbudzać niepokój?
Zielona kupka u niemowląt – zanim zaczniesz się niepokoić, zastanów się, co ostatnio jadło dziecko (lub jeśli karmisz piersią – co ty jadłaś). Istnieje grupa produktów spożywczych, które barwią kał na zielono, np. szpinak, zielony groszek. Niekiedy zielone zabarwienie świadczy o tym, że jeden z produktów diety dziecka mu nie posłużył. Jeśli kolor nie zmieni się przy najbliższych defekacjach, skonsultuj się z lekarzem. Zrób to koniecznie wtedy, gdy barwa przybierze ciemnozielony odcień, który może świadczyć o zawartości krwi w kupce.
Czerwona kupka u niemowlęcia – kupa o tym zabarwieniu powstaje po spożyciu buraczków ćwikłowych. W najgorszym wypadku sygnalizuje obecność krwi w kale (mogą być widoczne nitki krwi). Stolec z krwią może przybrać również czarny odcień.
Biała kupka u niemowlęcia – to poważny stan, świadczący o nieprawidłowościach w pracy wątroby lub dróg żółciowych. Koniecznie skonsultuj się z pediatrą.
Konsystencja kupki niemowlaka
Normalnie, częstotliwość oddawania stolca u niemowląt wynosi 2–4 wypróżnienia w ciągu doby przy karmieniu piersią lub 1–2 kupki w przypadku karmienia sztucznego. Jeśli kupka jest luźna, wodnista, a częstotliwość jej wydalania wynosi co najmniej 3 stolce na 12 godzin oznacza to, że dziecko najparwdopodobniej męczy biegunka. Nie podawaj dziecku leków przeciwbiegunkowych na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem. Im szybciej, tym lepiej. Przy biegunce, podobnie jak przy wymiotach, u niemowląt istnieje wysokie ryzyko odwodnienia.
Gdy malec ma problemy z wydalaniem, jego kupka jest konsystencji śrutu, albo od trzech dni nie zrobił kupki (a do tego ma napięty i bolący brzuszek) może to świadczyć o zaparciach. Wizyta u pediatry jest wskazana.
Niebezpiecznym symptomem jest tłusty, błyszczący stolec. Może wskazywać na problemy z trzustką. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry!
Obecność śluzu w kupce towarzyszy stanom zapalnym układu pokarmowego. W takim przypadku niezwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza.
Jeśli kolor, konsystencja lub częstotliwość oddawania kupki przez niemowlę budzi twój niepokój, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zachowaj zabrudzoną pieluszkę z wątpliwą zawartością do celów diagnostycznych. Jeśli czeka cię wizyta patronażowa, możesz poprosić o konsultację położną środowiskową.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze