Zielona kupka niemowlaka
BEATKA • dawno temuKupka niemowlaka to dla wielu rodziców jeden z wyznaczników tego, co dzieje się w organizmie dziecka. Barwa i konsystencja zdradzają to, czego dziecko jeszcze nie powie. Kupka zielona, czarna, żółta, jasna, ciemna – to wszystko ma znaczenie. Czy zielona kupka u niemowlaka powinna wzbudzać niepokój? Czy za pojawienie się zielonego koloru odpowiadają zmiany patologiczne?
Przyczyny zielonego zabarwienia kupki
Należy pamiętać, że pierwsza kupka dziecka, czyli tzw. smółka, jest zawsze nietypowa. Smółka ma gęstą i lepką konsystencję, dlatego też trudno jest usunąć ją ze skóry dziecka. Pierwsza kupka może być naprawdę obfita. Często po jej wydaleniu, waga ciała dziecka spada. Pierwsza kupka jest koloru od ciemnozielonego aż po czarny – na kolor składają się połknięte przez dziecko wody płodowe, maź płodowa, śluz, złuszczone nabłonki, substancje z gruczołów trawiennych i narządów. Jelita dziecka zapełniają się powoli od mniej więcej 20. tygodnia ciąży. Smółka zazwyczaj jest wydalana do drugiego dnia po urodzeniu. Jeżeli to nie nastąpi, lekarz z pewnością zaleci badania, by poznać przyczynę takiego stanu rzeczy.
Kupka zabarwiona na zielono w późniejszym okresie może mieć różne przyczyny. Decydujący wpływ na kolor odchodów ma dieta dziecka. Dlatego też warto przeanalizować ostatnio spożywane przez dziecko posiłki, ewentualnie, jeżeli dziecko jest karmione piersią, dietę matki karmiącej. Marchewka zabarwi kupkę na pomarańczowo, szpinak na zielono, a buraczki na czerwono. Ciemniejsza niż zazwyczaj kupka może być wynikiem zjedzenia jagód lub przyjęcia leków z żelazem. Sygnałem jednoznacznie niepokojącym jest krew w stolcu. Jeżeli rodzic zauważy jakiekolwiek ilości krwi w stolcu dziecka, powinien niezwłocznie udać się z maluchem do lekarza.
Zielona kupka niemowlaka może być wynikiem przyspieszonego pasażu jelitowego. Jeżeli dodatkowo dojdzie zmiana lub rozszerzanie diety, wówczas zielony kolor kupki jest bardzo prawdopodobny. Zielona kupka może się pojawić, gdy dziecko nie toleruje mleka modyfikowanego. Czasami taki kolor kupki jest wynikiem leczenia antybiotykami. Zielony kolor kupki nie zawsze jest niepokojący. Czasami jego powód jest bardzo banalny, np. picie przez mamę herbatek laktacyjnych.
Wygląd kupki u dziecka w czasie choroby
Kolor i konsystencja kupki, jeżeli odbiegają od normy, budzą niepokój. Rodzice uważnie obserwują dziecko. Pojawiają się wątpliwości dotyczące zdrowia dziecka, jego pielęgnacji. Dorośli martwią się tym, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo. Dlatego też zielony kolor kupek niepokoi rodziców. Większość przyczyn innego zabarwienia kupki jest bardzo prozaiczna. Niemniej jednak, jeżeli oprócz innego koloru kupki pojawiają się też inne objawy, wówczas należy udać się z dzieckiem do lekarza. Niepokojące objawy to:
- błyszczenie kupki,
- tłuste kupki,
- śluz w kupce,
- ślady krwi w kupce.
Powyższe objawy mogą być spowodowane np. problemami z trzustką. Równie niepokojący jest stan podgorączkowy lub gorączka u dziecka, wymioty, przewlekłe biegunki, zielona kupka i brak zwiększenia wagi ciała oraz zahamowanie wzrostu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze