Zielony groszek
DAMIESA • dawno temuTen rodzaj kulinarnego dodatku doceniamy przede wszystkim ze względu na jego formę. Zielone kuleczki wkomponowane w sałatę, bulionową galaretkę czy mięsne danie zawsze wyglądają niezwykle ozdobnie. Jednak warto wiedzieć, że groszek to nie tylko dodatek dekoracyjny do konkretnych posiłków, ale także pokarm bogaty w wartości odżywcze.
Właściwości groszku
Pierwsze wzmianki na temat groszku zielonego pojawiły się ponoć w XVI wieku we Francji. Być może właśnie wtedy doceniono jego właściwości dla zdrowia. Ten rodzaj warzywa dostarcza organizmowi przede wszystkim sporo białka, a do tego działa odkwaszająco na organizm, więc utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową. Jest także źródłem betakarotenu oraz posiada w swoim składzie dużo witaminy D. Zielone warzywa są także bogate w witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowej pracy układu nerwowego. Do tego w groszku można także znaleźć kwas foliowy oraz witaminę K. Zawarte w nim są także takie pierwiastki jak: sód, potas, fosfor, żelazo, miedź, kobalt, jod, cyn oraz magnez. Znaleźć w nim można również kwas pantotenowy i biotynę. Do tego zaletą groszku jest to, że jest on niskokaloryczny i bardzo lekkostrawny.
Sałatki z groszkiem
Najbardziej popularną sałatką z groszkiem jest oczywiście sałatka warzywna. Aby ją przygotować należy więc połączyć takie składniki jak: ugotowaną marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, jajko, pokrojone i odciśnięte z nadmiaru płynu ogórki kiszone, jabłko, czerwoną fasolę, kukurydzę z puszki i oczywiście groszek. Dobierane proporcje zależą od efektu jaki che się uzyskać. Jeśli więc sałatka ma być delikatna można dodawać mniej ogórków, a zwiększyć ilość jajka, jeśli ma być słodsza przyda się wkroić dodatkowe jabłko. Całość należy wymieszać w majonezie i doprawić solą oraz pieprzem. Na wierzch można położyć kilka plasterków rzodkiewki i posypać szczypiorkiem.
Zupa z groszku na lato
Taka propozycja daniowa świetnie sprawdzi się podczas upalnych dni, bo jej zaletą jest to, że można ją podawać w formie chłodnika. Składniki, jakie są potrzebne do jej przyrządzania to: puszka groszku, 1 kostka rosołowa, włoszczyzna, 1 cebula, pół szklanki śmietany oraz sól i pieprz do przyprawienia. W pierwszej kolejności należy nieco zeszklić cebulkę na oliwie z oliwek, aby nabrała lepszego aromatu. Następnie należy ją umieścić w garnku, dodać masła i groszku, a całość zalać bulionem rosołowym z włoszczyzną. Czas gotowania zależy od tego, po jakim czasie składniki zrobią się miękkie i łatwo będzie je rozdrobnić, tworząc w ten sposób gęsty krem. Kiedy zatem zupa osiągnie swoją pożądaną konsystencję przed jej podaniem należy dodać do niej śmietanę. W zależności od indywidualnych gustów, można też ją nieco osłodzić cukrem. Przed podaniem zupę można posypać startym serem żółtym i koperkiem. Wyśmienicie będzie smakować serwowana wraz z chlebowymi grzankami lub pieczywem czosnkowym. Zupa groszkowa to świetna propozycja dla osób będących na diecie. Jednak należy przestrzegać jeden warunek — nie wolno dodawać do niej kalorycznego sera i śmietany. Zupę zabielić można jogurtem naturalnym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze