Jak daleko sięga pamięć niemowlaka?
ISABELLE • dawno temu

Czy pamiętacie te czasy, gdy byliście noszeni na rękach, przewijani i wyrzynały wam się zęby? Oczywiście, że nie. Nikt z nas tego tak naprawdę nie pamięta. Jednak to nie oznacza, że w wieku niemowlęcym człowiek nie jest w stanie nic zapamiętać. W takiej sytuacji do mniej więcej 4. roku życia nie bylibyśmy w stanie chodzić czy mówić. Od tego momentu bowiem, według naukowców, mózg ludzki zaczyna trwale zapamiętywać zdarzenia. A co z wcześniejszym okresem – co z pamięcią niemowlaków?
Co to jest amnezja dziecięca?
Od momentu narodzin dziecko nieustannie zbiera nowe doÅ›wiadczenia, poznaje Å›wiat, a każde doznanie jest rejestrowane i przetwarzane w jego mózgu. Wraz z czasem i zdobywaniem kolejnych informacji, zbiór wiedzy jest uzupeÅ‚niany i porzÄ…dkowany, a dziecko posiada coraz wiÄ™kszÄ… wiedzÄ™. Z drugiej strony jednak, najwczeÅ›niejsze wspomnienia jakie posiadamy pochodzÄ… z czasów, gdy mieliÅ›my 3–4 lata. Jest to zaskakujÄ…ce odkrycie, szczególnie zważajÄ…c na fakt, że z punktu widzenia dziecka duża część zdarzeÅ„ majÄ…cych miejsce we wczeÅ›niejszych latach życia jest istotna i nowa. Co siÄ™ tak wÅ‚aÅ›ciwie dzieje ze wspomnieniami z okresu niemowlÄ™ctwa?

To zjawisko to właśnie amnezja dziecięca. Wielu psychologów nieraz próbowało dotrzeć do wspomnień niemowlęcych, ale do dziś nikomu się to nie udało. Amnezja polega na wypieraniu tych wspomnień. Część z naukowców twierdzi, że mózg niemowlęcia nie jest na tyle rozwinięty, by mógł przechowywać w pamięci różne zdarzenia. Inni są zdania, że to naturalna osłona przed traumatycznymi wydarzeniami. A jednak, jakie to dziwne, że nawet dzidziuś w brzuchu u mamy uczy się i zapamiętuje na przykład jej głos. Po urodzeniu maluszek pamięta tembr głosu mamy i potrafi odróżnić go spośród innych. Przez pierwsze tygodnie dziecko rozpoznaje twarze i zapachy rodziców. Nie mówiąc już o nauce chodzenia, mówienia czy jedzenia – to już wyższa szkoła jazdy, ale jednak maluszki to zapamiętują! Amnezja zatem dotyczy wspomnień z przeszłości, a nie teraźniejszych dla dziecka zdarzeń.
Rozwój pamięci dziecka
Badania wskazują na znaczny wpływ czynności takich, jak pełzanie, czy raczkowanie na rozwój intelektualny dziecka. Jednoczesne ruchy wszystkich 4 kończyn wzmacniają szlaki nerwowe, biegnące pomiędzy lewą i prawą półkulą. W ten sposób wszelkie próby przemieszczania się szkraba mają świetny wpływ na oddziaływanie na siebie obu półkul mózgu, co pomaga w rozwinięciu sprawności intelektualnej dziecka. Drugą istotną rzeczą dla rozwoju dziecka są kolory. Pierwsze kilka miesięcy życia dziecka jest okresem, gdy w jego mózgu tworzone są najważniejsze drogi wzrokowe. Maluch będzie rejestrował i naśladował każde zachowanie, minę i gest rodzica, czy opiekuna.
OkoÅ‚o roczne dziecko poprzez obserwacjÄ™ zachowania dorosÅ‚ych, uczy siÄ™ naÅ›ladować ich gesty, np. czesanie wÅ‚osów, czy rozmawianie przez telefon. Jest to jednak etap istotny dla rozwoju malucha z innego powodu – w tym czasie dziecko zaczyna używać mowy w celu zatrzymania wspomnieÅ„ na dÅ‚uższy czas. I to jÄ™zyk wÅ‚aÅ›nie, wedÅ‚ug niektórych psychologów dzieciÄ™cych, jest kluczem do naszej pamiÄ™ci. JeÅ›li umiemy o czymÅ› opowiedzieć, to z pewnoÅ›ciÄ… Å‚atwiej to zapamiÄ™tamy. Maluchy konstruujÄ… zdania, gdy majÄ… 3–4 lata, stÄ…d utrwalajÄ… sobie wiÄ™ksze zdarzenia w pamiÄ™ci.

I choć to pewne, że maluch nie bÄ™dzie umiaÅ‚ przypomnieć sobie swoich pierwszych trzech lat dzieciÅ„stwa, to wÅ‚aÅ›nie te zatarte w pamiÄ™ci wydarzenia w głównej mierze decydujÄ… o tym, na kogo wyroÅ›nie twoje dziecko: na optymistÄ™ czy ponuraka, na nieÅ›miaÅ‚ego introwertyka czy czÅ‚owieka sukcesu. Masz na to olbrzymi wpÅ‚yw. Dlatego ćwicz pamięć pociechy. Nie jest to takie trudne, na jakie może wyglÄ…dać; nie próbuj jednak niczego na dziecku wymuszać. PamiÄ™taj, że dla niemowlÄ…t najskuteczniejsza nauka przybiera formÄ™ zabawy. Recytuj wierszyki. Czytaj ulubione bajki. Åšpiewaj piosenki. Dobrym pomysÅ‚em jest także noszenie dziecka na rÄ™kach i pokazywanie różnych przedmiotów oraz miejsc w mieszkaniu, dziÄ™ki czemu Å‚atwiej zapamiÄ™ta ich nazwy. W koÅ„cu i tak musicie siÄ™ czymÅ› zająć!Â

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze