Zielona herbata a ciąża
URSZULA ROGALSKA • dawno temuCiąża to stan, w którym kobiety, przyszłe mamy, bardzo dbają o swoje zdrowie i bezpośrednio o zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Odpowiednia dieta, systematyczne pory przyjmowania pokarmów, kontrolne badania, ale i unikanie rzeczy, które mogą wywołać niepożądane reakcje – tak zazwyczaj wygląda 9 miesięcy ciąży. Wiele przyszłych mam uczy się przez ten okres, że nawet codzienne produkty mogą wywołać różne dolegliwości. Tak właśnie jest np. z nadmiernym spożywaniem zielonej herbaty.
Właściwości zielonej herbaty
Przyjmowanie płynów w postaci wody czy herbaty jest niezwykle potrzebne do utrzymania w organizmie odpowiedniej ilości wody, a przy tym dobrej perystaltyki jelit. W przypadku spożywania zielonej herbaty dobrze wiedzieć, że posiada ona dużą zawartość antyoksydantów, czyli składników chroniących organizm ludzki przed zanieczyszczeniami, promieniami UV czy nawet stresem. Ponadto antyoksydanty dodatkowo wzmacniają odporność organizmu ludzkiego, a także kości, zęby i ogólnie komórki człowieka. Zaleca się również sięganie po napar z zielonej herbaty w przypadku konieczności wyrównywania ciśnienia oraz poziomu cukru i insuliny. Badania podają także, że osoby chorujące na serce, nowotwory powinny sięgać częściej po zieloną herbatę. Podaje się również, że zielona herbata chroni organizm człowieka przed chorobami, np. Parkinsona czy Alzheimera. Herbata zielona jest uprawiana w Azji i środkowej Afryce i dobrze zaparzona stanowi bogate źródło witamin z grupy B i K, składników odżywczych, fluoru i magnezu, polifenoli, ale także kofeiny.
Spożywanie zielonej herbaty w ciąży
Herbata zielona w smaku jest delikatniejsza od herbaty czarnej, gdyż poddawana jest suszeniu, a nie fermentacji. Dzięki temu kobietom w ciąży, dość wyczulonym na wszelkiego rodzaju mocne aromaty, picie zielonej herbaty przychodzi bez większych oporów. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że przekroczenie dziennie 3–4 filiżanek może przynieść więcej problemów aniżeli korzyści. Spowodowane jest to kofeiną, którą zawiera w sobie zielona herbata. Dodatkowo zbyt duże spożywanie naparu z zielonej herbaty może utrudniać wchłanianie kwasu foliowego, tak bardzo potrzebnego głównie w okresie starania się o ciążę i w pierwszym trymestrze ciąży. Poza tym składnik herbaty – teobromina – przyjmowany w nadmiarze może doprowadzić do poronienia czy przedwczesnego porodu. Dlatego też warto spożywać herbatę zieloną w ograniczonej ilości (do maksymalnie 4 filiżanek dziennie), najkorzystniej w postaci samodzielnego napoju, a nie łączonego z posiłkiem. Ogólnie przyjmuje się, że spożywanie herbaty zielonej w ograniczonej ilości nie szkodzi, a może posłużyć kobietom w ciąży. Za zaletę podaje się m.in. zawartość antyoksydantów, które chronią organizm kobiety przed infekcjami, a także wszelkimi dolegliwościami trawiennymi. Dodatkowo również pozwala ona na neutralizowanie wolnych rodników i obniżanie poziomu złego cholesterolu, jak również zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze