Biustonosz do karmienia
BEATKA • dawno temu • 3 komentarzePonieważ ciało po ciąży jest inne niż przed ciążą, zmianie ulegnie wygląd twojego biustu. Konieczne będzie wzbogacenie twojej szafy o nowe biustonosze. Jeżeli karmisz piersią, powinnaś zaopatrzyć się w biustonosz do karmienia. Odpowiedni biustonosz podtrzyma piersi i ułatwi karmienie dziecka. Biust w tym okresie zwiększa swoje rozmiary. Dobrze dobrany stanik do karmienia zapobiegnie rozciągnięciu skóry i utracie jędrności piersi.
Zmiana wielkości piersi
Pielęgnacja piersi to nie tylko stosowanie kosmetyków do skóry, ale też zakup i noszenie dobrze dopasowanego stanika. Biustonosz powinien być odpowiednio dopasowany pod biustem (to właśnie ten pasek podtrzymuje biust, a nie ramiączka, jak powszechnie się sądzi) i powinien mieć miseczki oplatające piersi. Biust nie może nigdzie „wypływać”, nie może być zniekształcony i spłaszczony. Wystające znad miseczki „buły” lub biust wyglądający na obwisły oznaczają, że stanik jest źle dobrany. Warto pamiętać, że wygląd biustu po okresie karmienia będzie wynikiem wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych czynionych przez okres ciąży i połogu. Dobrze dobrany stanik zapobiega rozstępom na piersiach.
Kiedy pierwszy raz kobieta zauważa zmiany w wielkości piersi? U niektórych pań obrzmiałe i lekko powiększające się piersi należą do objawów ciąży. U innych kobiet zmiana rozmiaru biustu jest zauważalna dopiero pod koniec ciąży. Dlatego też zamiast kupować biustonosze na zapas, lepiej jest uważnie obserwować zmiany i dopiero po ich pojawieniu się zmieniać biustonosz. Jeżeli jedynie obwód biustonosza wydaje się zbyt mały, wystarczy dokupić specjalne przedłużenie do obwodu. Jeżeli jednak zbyt małe okażą się miseczki, wówczas nie można bagatelizować problemu i należy zakupić nowy stanik. Niepolecane są elastyczne biustonosze, które mają dopasować swój rozmiar do kształtu piersi. Tego typu bielizna słabo podtrzymuje biust.
Cechy biustonosza do karmienia
Biustonosz do karmienia piersią należy kupić dopiero w 9 miesiącu ciąży. Wcześniejszy zakup może okazać się nietrafiony. Piersi powiększają się jeszcze w ostatnich tygodniach ciąży. Nie warto zwlekać z kupnem do czasu, gdy dziecko się już urodzi, gdyż wówczas młoda mama raczej nie będzie miała czasu na wypady do sklepów. Żeby określić rozmiar biustonosza, należy zmierzyć obwód ciała pod biustem i odjąć od niego 10 cm (gdyż mniej więcej tyle stracisz tuż po porodzie). Z kolei miseczka powinna być większa o 1 rozmiar od rozmiaru sprzed porodu.
Ponieważ po porodzie laktacja dopiero się stabilizuje, rozmiar biustu będzie ci się zmieniał zależnie od pory dnia, okresu przed karmieniem czy po karmieniu. Stanik dla kobiety po ciąży powinien być bez fiszbin. Mimo tego, że słabiej on podtrzymuje piersi, będzie wygodniejszy, zwłaszcza gdy kobieta będzie karmiła na leżąco (np. podczas nocnego karmienia). Ponieważ biust po porodzie jest większy, niektóre kobiety decydują się spać w stanikach. Biustonosz bez fiszbin będzie dużo wygodniejszy w nocy. Nocą do biustonosza można włożyć wkładki laktacyjne, dzięki którym mleko matki nie pobrudzi ubrania i łóżka.
Biustonosze do karmienia mają odpinaną klapkę, dzięki której można przystawić dziecko do piersi bez konieczności zdejmowania bielizny. Wybierając stanik, warto zorientować się, czy da się odpiąć tę część jedną ręką i czy odpinanie dzieje się bezgłośnie. Gdy dziecko śpi, trzask odpinanego zapięcia może je obudzić. Niektóre klapki po odpięciu odsłaniają dużą część piersi, inne mają specjalny pas przebiegający nad brodawką, który osłania pierś przed wzrokiem postronnych. Ważny jest też materiał, z którego stanik jest wykonany – powinien być on szybkoschnący.
Ten artykuł ma 3 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze