Karmienie w nocy
BEATKA • dawno temuCzy wiesz, że na skład mleka matki ma wpływ nie tylko dieta kobiety karmiącej, ale też pora dnia? Mleko matki w nocy ma więcej tłuszczów, sodu, potasu, żelaza, jest bardziej kaloryczne. Dzieci karmione nocą szybciej przybierają na wadze, co wpływa pozytywnie na rozwój dzieci. Ilość pokarmu w piersi jest zależna w pewnej mierze od częstotliwości ssania brodawki przez dziecko. Dlatego też produkcja mleka w ciągu dnia jest większa.
Zalety karmienia nocą
Karmienie piersią pomaga budować i utrzymać więź między mamą a dzieckiem. Nocą panuje przyjemny spokój, w związku z tym nic wam nie przeszkodzi. Nie ma też bodźców, które rozpraszałyby uwagę malucha. Nocne karmienie piersią nie jest przyjemne dla mamy, ale czasami można spróbować się zrelaksować. Podobno maluchy karmione nocą są bardziej inteligentne. Wpływ na to ma prawdopodobnie skład mleka, w którym występuje więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych (odpowiedzialnych za budowę komórek mózgowych).
Kiedy dziecko ssie brodawkę, w organizmie kobiety wytwarzane są prolaktyna i oksytocyna. Prolaktyna to hormon odpowiadający za produkcję mleka. Z kolei oksytocyna wpływa na wypływanie pokarmu, obkurczanie się macicy i lepsze samopoczucie. Nocne karmienie butelką przebiega w odstępach co trzy godziny. Nieprawdą jest, jakoby dzieci karmione butelką przesypiały całą noc, bez przerw na karmienie. Maluchy spożywające mleko modyfikowane budzą się mniej więcej co trzy godziny i domagają się jedzenia.
Jak często noworodek i młodsze niemowlę może domagać się jedzenia w ciągu nocy? Szacuje się, że nawet co dwie godziny maluch może upominać się o posiłek. Z czasem ilość karmień nocnych się zmniejszy, a po pół roku kobieta będzie musiała wstawać raptem dwa razy w ciągu nocy. Kobiety, które dość szybko wróciły po porodzie do pracy, mogą częściej karmić. Maluch w ten sposób rekompensuje sobie brak mamy w ciągu dnia. Dziecko podczas karmienia odczuwa bliskość mamy.
Warunki do karmienia nocnego
Ponieważ w piersiach zbiera się pokarm, kobieta w nocy powinna spać na plecach. Spanie na brzuchu może spowodować ucisk piersi i zablokowanie kanalika mlecznego, co w konsekwencji prowadzi do stanu zapalnego. Do karmienia przyda się wygodna koszula nocna, która na górze będzie miała guziki. Niektóre kobiety do spania nakładają biustonosze, które podtrzymują nabrzmiałe piersi.
Niektóre mamy na czas, w którym dziecko często domaga się jedzenia w nocy, przenoszą je do swojego łóżka. Niestety, istnieje ryzyko, że dziecko przyzwyczai się do małżeńskiego łoża i nie będzie chciało zasypiać w swoim łóżeczku dziecięcym. Żeby malec nie nabrał tego zwyczaju, a jednocześnie, żeby sobie ulżyć, kobieta może kłaść dziecko przy sobie po pierwszej pobudce. Wspólne spanie z mamą ma też taką zaletę, że dziecko z czasem samo zacznie łapać pierś.
W pobliżu miejsca karmienia należy położyć pieluszki i inne rzeczy, których rodzic potrzebuje do przewinięcia dziecka. Niemowlę po posiłku szybko robi kupkę. Dzięki zgromadzonym blisko rzeczom, można łatwo i szybko dziecko przewinąć.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze