Czym jest sepsa?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuO sepsie wciąż wiele się słyszy. Świeżo upieczeni rodzice drżą na dźwięk tej nazwy, ponieważ sepsa jest bardzo groźna dla życia człowieka, małego w szczególności. Czym jest sepsa, jak ją rozpoznać i jak przebiega leczenie?
Sepsa – co to za choroba?
Właściwie – żadna. Sepsa to nie choroba, a zespół bardzo groźnych objawów, stanowiących reakcję organizmu na zakażenie. Dochodzi do niego na skutek kontaktu dziecka z patogenami, których nosicielami jest większość z nich (np. pneumokoki i meningokoki). To, czy dojdzie do reakcji, a bakterie przedostaną się przez krew do narządów wewnętrznych, jest sprawą indywidualną
Jakie są objawy sepsy?
Pierwsze widoczne objawy to przyspieszony rytm serca (więcej niż 90 uderzeń na minutę), wysoka temperatura ciała (powyżej 38 stopni), wymioty i biegunka, kwilenie i rozdrażnienie. U niemowląt często też pulsuje ciemiączko, a na skórze pojawiają wybroczyny. Im większe jest zakażenie, tym silniejsze i bardziej niebezpieczne objawy, dochodzące z układów nerwowego, oddechowego, moczowego, krążenia i pokarmowego.
Skąd sepsa?
Sepsą nie można się zarazić, ale czynnikiem (patogenem), który ją wywołuje już tak. Nie musi ona wywołać zakażenia, dlatego wiele osób żyje w pełnym zdrowiu, choć są nosicielami wirusa, który u innych wywołuje sepsę. Zarażeniu sprzyjają skupiska, dlatego dzieci łapią wirusy w żłobku czy przedszkolu, a młodzi na dyskotekach. Sepsa często pojawia się w szpitalu, gdy do infekcji dochodzi na stole operacyjnym, podczas zabiegów i przebywania na oddziale intensywnej terapii.
Jak się leczy sepsę?
Leczenie sepsy jest bardzo trudne. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania infekcji i towarzyszących jej objawów. Dziecku podawane są silne antybiotyki, jego oddychanie i wiele innych czynności życiowych są wspomagane. Dąży się też do jak najszybszego odnalezienia źródła problemu, bo wczesna diagnostyka zmniejsza ryzyko pojawienia się następnych objawów.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze