O czym świadczy kolor kataru?
DANUTA CAPIGA • dawno temuKatar, czyli nieżyt błony śluzowej nosa dotyka nas często, „złapać” jest go bardzo łatwo, ale pozbyć już trudniej.
Katar, czyli nieżyt błony śluzowej nosa dotyka nas często, „złapać” jest go bardzo łatwo, ale pozbyć już trudniej.
Wydzielina z nosa czyli tzw. katar, jej kolor i gęstość nie jest bez znaczenia. Na jej podstawie łatwiej postawić diagnozę.
Bezbarwna i wodnista wydzielina może świadczyć o alergii lub wskazywać na wczesną fazę nieżytu nosa. Taki katar pojawia się też jako reakcja na pył i zanieczyszczenia lub na gwałtowną zmianę temperatury otoczenia.
W ciągu kilku dni bezbarwna i wodnista wydzielina z nosa staje się gęsta, lepka i skutecznie blokuje nos. Zmienia się też jej kolor na żółty, zielony lub żółtozielony. Wydzielina o takim zabarwieniu wskazuje na infekcję wirusową lub bakteryjną. Jednak ani na podstawie koloru, ani gęstości nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jest to infekcja bakteryjna czy wirusowa.
Wydzielina z nosa zabarwiona krwią jest wynikiem podrażnienia śluzówki nosa i pęknięcia naczynek krwionośnych w wyniku stanu zapalnego. Błona śluzowa może krwawić także wtedy, gdy za często korzysta się z kropli do nosa, zbyt mocno wydmuchuje nos, lub przebywa się w pomieszczeniu gdzie jest suche powietrze. Jeżeli kolor wydzieliny się nie zmienia, warto poradzić się lekarza, gdyż krew w nosie może oznaczać poważne problemy np. nadciśnienie, chorobę nowotworową lub niedobór witamin.
Często lekceważymy klasyczny katar, pocieszając się starym powiedzeniem –„katar leczony trwa tydzień, nieleczony siedem dni”, może on wywołać poważne powikłania, np. stan zapalny zatok przynosowych lub zapalenie oskrzeli. Ponadto częste infekcje niszczą śluzówkę nosa, która przestaje spełniać ochronną rolę.
Źródło: informacja prasowa Aneta Zembik
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze