Laserem w cebulkę
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuPiękne, gładkie ciało często jest okupione bólem związanym z pozbyciem się nadmiernego owłosienia. Depilacja ułatwia higienę osobistą, zapewnia atrakcyjny wygląd, a sportowcom niektórych dyscyplin pomaga osiągnąć lepsze wyniki, zmniejszając opór. Co zrobić jednak, aby ból podczas tego zabiegu kosmetycznego nie był odczuwalny, a usunięte włosy nie odrastały tak szybko?
Pierwsze informacje na temat depilacji pochodzą już z czasów starożytnych, a więc w błędzie są wszyscy ci, którzy myślą, że jest to współczesny kanon piękna. Według archeologów narzędziami służącymi do usuwania włosów były oszlifowane kamienie oraz muszle. W starożytnym Egipcie wykorzystywano wosk oraz przedmioty wykonane z brązu. W Grecji popularne było przypalanie włosów, a w Indiach kobiety usuwały włosy z nóg za pomocą pęsety lub brzytwy. Mężczyźni golili nie tylko brodę, ale także pierś. Usuwali również włosy łonowe. W niektórych krajach słowiańskich panny przed ślubem goliły całe ciało, co miało symbolizować czystość i być oznaką szacunku dla męża.
Od zawsze tym dążeniom do piękna towarzyszył również ból, na który uskarżano się już w starożytnym Rzymie, dlatego dużą popularnością w tamtym czasie cieszyły się plastry leczące rany powstałe wskutek usuwania włosów. I chociaż współczesne metody depilacji są inne, to każda z nich wiąże się z pewną niedoskonałością. Golenie za pomocą depilatora sprawia ból, użycie maszynki do golenia może podrażnić skórę, wosk i pasta cukrowa mogą powodować wrastanie włosów oraz stany zapalne, a kremy wywołują uczulenia.
Jest jeszcze jedna, nowoczesna metoda, która zapewnia długotrwały efekt, nie powoduje podrażnień ani stanów zapalnych. Mowa tu o zabiegu z wykorzystaniem lasera.
Depilacja laserowa jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej popularnych metod usuwania włosów. Zainteresowanie tą metodą sięga drugiej połowy XX wieku, kiedy to opisano po raz pierwszy laser uszkadzający pigment włosów. Od tego momentu rozpoczęto badania nad urządzeniem, a ich celem stało się znalezienie sposobu na usuwanie włosów z zachowaniem właściwego wyglądu skóry, a bez nieprawidłowego wzrostu włosów.
Barbara Bielawska z Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznego DER- MED wyjaśnia, na czym polega zabieg depilacji laserowej: Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu zjawiska fototermolizy. Łagodna wiązka promieni lasera działa na cebulkę i w ten sposób niszczy ją, uniemożliwiając ponowny wzrost włosa. Barbara Bielawska tłumaczy, że przed przystąpieniem do zabiegu pacjenta czeka konsultacja medyczna. Lekarz ocenia stan skóry i wykonuje próbę laserową. Aby usunąć wszystkie włosy, należy wykonać co najmniej trzy zabiegi, ponieważ nie wszystkie włosy rosną w tym samym czasie. Na światło lasera reagują te, które są w fazie wzrostu. Zabieg należy powtarzać co dwa, trzy miesiące. Najlepsze rezultaty tej metody widoczne są u osób, które mają jasną skórę oraz ciemne włosy. Po pierwszym zabiegu zmniejsza się o 30% ilość włosów, a po trzecim nawet o 96%.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu za pomocą lasera:
świeża opalenizna,stosowanie przed depilacją kosmetyków z dodatkiem masła kakaowego oraz balsamów brązujących,wyrywanie włosów z cebulką (na 6 tygodni przed zabiegiem nie wolno tego robić), choroby — padaczka, łuszczyca, bliznowce, infekcje, stany zapalne, nieregulowana cukrzyca, nadciśnienie.
Metody postępowania po zabiegu:
przez kilka dni nie wolno stosować mydła ani kosmetyków na bazie alkoholu,w ciągu 2–4 tygodni nie wolno eksponować skóry na działanie promieni słonecznych,depilowanych miejsc nie należy pocierać gąbką ani ręcznikiem,nie wolno korzystać z basenu i sauny do dwóch tygodni po zabiegu.
Najszybszym i najmocniejszym urządzeniem pośród laserów diodowych jest Light Sheer Duet, który umożliwia bezbolesne wykonanie zabiegu, a więc bez znieczulenia. Dzięki małej głowicy możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Duża przeznaczona jest do depilacji kończyn, pleców i brzucha.
Depilacja laserowa jest trwałą i bezbolesną metodą. Istnieje tylko jeden warunek, który trzeba spełnić przed poddaniem się temu zabiegowi. Mowa tu o konsultacji lekarskiej oraz przeprowadzeniu zabiegu przez doświadczonego specjalistę.
Informacja prasowa: Katarzyna Maciaszczyk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze