Jak pozbyć się zaskórników? Laser czy peeling?
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuZaskórniki bardzo trudno jest usunąć domowymi sposobami, ponieważ znajdują się one dosyć głęboko i powierzchowne złuszczanie naskórka rzadko przynosi oczekiwane rezultaty. Jeśli chcemy pozbyć się ich na stałe, to musimy skupić się na wyeliminowaniu przyczyn powstawania, a w tym pomoże nam laserowe usuwanie zaskórników lub peelingi chemiczne.
Dlaczego i w jaki sposób powstają zaskórniki?
Zaskórniki to problem występujący u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną. Jak wygląda mechanizm ich powstawania? – Tworzenie się zaskórników jest efektem nieprawidłowego działania skóry, czyli naszego największego narządu wydzielniczego. Zaburzenia najczęściej dotyczą ilości wydzielanego łoju, jak i rogowacenia naskórka. W komórkach gruczołów łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, a jądra tych komórek ulegają rozpadowi, przez co tworzy się tzw. łój. Jest to naturalny proces, ale jeśli sebum wydzielane jest w nadmiarze, to skóra nie radzi sobie z jego usuwaniem i powstają zaskórniki. Gdy procesowi temu towarzyszy nadmierne rogowacenie naskórka i ujście porów jest zablokowane przez zalegające martwe komórki, to powstają zaskórniki zamknięte – wyjaśnia kosmetolog Abigail Laskowska z kliniki medycy estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Zaskórniki są mieszaniną tłuszczu oraz martwych komórek naskórka. By się ich skutecznie pozbyć, należy odblokować ujścia porów i usunąć zalegający w mieszkach włosowych łój. Powinniśmy też dążyć do tego, by uregulować gospodarkę wydzielniczą skóry i tym samym rozwiązać problem tworzenia się zaskórników. Pomogą nam w tym zabiegi ingerujące w głębsze warstwy skóry.
Laserowe usuwanie zaskórników
Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się zaskórników są zabiegi laserowe, a wśród nich – mikrodermabrazja. Jak wygląda takie laserowe usuwanie zaskórników? – W trakcie mikrodermabrazji, wykonywanej ablacyjnym laserem frakcyjnym (eCO2), możliwe jest usunięcie zarówno zewnętrznej warstwy naskórka, czyli martwych komórek, jak i dotarcie w głębsze warstwy skóry. Gdy wiązka lasera, która jest podzielona na tysiące małych promieni, wnika w tkankę, to prowadzi do jej odparowania oraz pozostawia po sobie mikrouszkodzenia. To z jednej strony pobudza procesy regeneracyjne skóry, a z drugiej – umożliwia usunięcie np. zalegającego łoju – mówi Abigail Laskowska kliniki Ars Estetica.
Jeśli zdecydujemy się wyłącznie na zabieg tradycyjnej mikrodermabrazji, czyli taki, w trakcie którego ścierana jest jedynie zewnętrzna warstwa naskórka, to odblokujemy pory, ale nie pozbędziemy się zaskórników, ponieważ zlokalizowane są one głębiej. Dlatego warto wybierać mikrodermabrazję wykonywaną laserem frakcyjnym. Dzięki niej możliwe jest wyeliminowanie nadmiernego rogowacenia, zwężenie rozszerzonych porów i oczyszczenie ich, ale także pobudzenie krążenia krwi, co prowadzi do lepszego odżywienia skóry.
Jeśli zależy nam nie tylko na usunięciu zaskórników, ale również na odmłodzeniu skóry, to możemy zdecydować się na zabieg bardziej ingerujący w jej wewnętrzne warstwy. Jest on też wykonywany ablacyjnym laserem frakcjonującym, czyli takim, który ściera naskórek i jednocześnie dociera w skórę właściwą, gdzie tworzy mikrouszkodzenia. Jednak podczas tego zabiegu stosuje się większą moc lasera niż w trakcie mikrodermabrazji. Dobór odpowiedniej metody na pewno doradzi nam specjalista, gdy pozna stan skóry i jej główne potrzeby.
Jeszcze inną propozycją usuwania zaskórników jest laserowy peeling węglowy, który nazywany bywa też zabiegiem „Black Doll”. Zaczyna się on od nałożenia na twarz specjalnej koloidalnej zawiesiny węgla. Drobinki węgla wnikają w najmniejsze nierówności skóry, np. rozszerzone pory. Następnie drobinki te absorbują światło lasera i pod jego wpływem „wybuchają”. Te mikroeksplozje oczyszczają zatkane pory i działają jak peeling. Efektem zabiegu jest usunięcie zaskórników, zwężenie rozszerzonych porów i zmniejszenie łojotoku. Ponadto skóra zyskuje gładkość i elastyczność, ujednolica się jej koloryt i stymulowana jest regeneracja.
Usuwanie zaskórników laserem rzadko bywa możliwe podczas jednego zabiegu, dlatego wszystkie przywoływane metody wykonuje się w seriach złożonych z 3–5 zabiegów.
Peelingi chemiczne na zaskórniki
Jeśli chcemy pozbyć się zaskórników, to rozważyć warto też peelingi chemiczne, jak glikolowy, migdałowy, TCA, czyli kwasem trójchlorooctowym lub Yellow Peel. Peelingi te stosowane są w leczeniu skóry łojotokowej, zmian trądzikowych, zaskórników czy rozszerzonych porów oraz w zaburzeniach rogowacenia.
Peelingi oczyszczają skórę w sposób chemiczny – zawarte w nich kwasy złuszczają naskórek i głębsze warstwy skóry, jednocześnie usuwając np. zaskórniki czy niwelując stany zapalne towarzyszące trądzikowi. W odróżnieniu od domowych, powierzchownych peelingów, te mogą być wykonywane jedynie przez specjalistę, ponieważ niektóre z nich ingerują w skórę właściwą. Wyróżniają się więc znacznie lepszą skutecznością niż peelingi domowe.
Laserowe usuwanie zaskórników czy peeling chemiczny?
Na początku wspomnieliśmy, że tworzenie się zaskórników związane jest z zaburzeniami działania skóry i by zlikwidować ten problem, trzeba przywrócić jej równowagę. Dlatego też lekarze proponują łączenie różnych zabiegów.
Laserowe usuwanie zaskórników prowadzi do redukcji nadmiernego rogowacenia, a peelingi chemiczne dobrze radzą sobie ze zmniejszaniem produkcji sebum, ponieważ kwasy posiadają silne działanie bakteriobójcze.
Oczywiście nie eliminują one wszystkich przyczyn nadprodukcji sebum, bo ta wynika m.in. z czynników genetycznych i zaburzeń hormonalnych, ale jeśli na naszej skórze znajduje się zbyt wiele bakterii, dla których sebum jest pożywką, to łatwiej o wystąpienie zaskórników i trądziku.
Lasery również posiadają działanie bakteriobójcze, ale by uzyskać najlepszy efekt, warto połączyć mikrodermabrazję, ablację smooth czy peeling węglowy z zabiegami kosmetycznymi, które dodatkowo dostarczą skórze substancji niezbędnych do uregulowania jej pracy. Pamiętać należy też o codziennej pielęgnacji skóry odpowiednimi kosmetykami. Takie kompleksowe działanie to najlepszy sposób na to, by pozbyć się zaskórników na stałe.
Artykuł powstał przy współpracy z Abigail Laskowska z kliniki Ars Estetica
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze