Wcierki do włosów. Płynne odżywki do wymagających kosmyków
MARLENA KOSTYŃSKA • dawno temuWcierki do włosów pielęgnuje włosy wymagające, które potrzebują szczególnej kuracji dostarczającej składniki odżywcze. Zaleca się stosowanie wcierek do włosów wypadających czy siwiejących, ale też w przypadku problemów skóry głowy takich jak łupież i nadmierne przetłuszczanie.
Stosowanie wcierek do włosów pozwala radzić sobie z problematyczną skórą głowy (iStock/Alina Demidenko)
Wcierki do włosów – gotowe i domowe
Wcierki do włosów to szczególny typ odżywek, które mają płynną konsystencję. Ich stosowanie polega na wcieraniu w skórę włosów, co oznacza, że składniki w nich zawarte oddziałują bezpośrednio na skórę głowy oraz cebulki. Serum do włosów w postaci wcierki z reguły zawiera składniki ziołowe, czasem też naturalne olejki.
Wcierki o leczniczym działaniu zakupimy w aptekach – szczególnie takie przeciw wypadaniu włosów i przeciwłupieżowe. Różne odżywki do wcierania znajdziemy też w aptekach, ale możemy także wykorzystać domowe napary ziołowe, np. takie z pokrzywy, skrzypu czy kozieradki.
Wcierki na wypadanie włosów
Wcierki są często wykorzystywane przez osoby zmagające się problemem wypadających włosów oraz próbujące pobudzić ich wzrost. Składniki zawarte we wcierkach do włosów wykazują skuteczność działania, ponieważ aplikujemy je bezpośrednio na skalp, wykonując przy tym masaż. Pobudza to ukrwienie i pozwala składnikom równomiernie wniknąć w skórę.
Wcierki do włosów należy stosować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Często kuracja trwa minimum kilka tygodni, a produkt nakłada się co kilka dni. Niektóre sera do włosów pozostawia się na skórze bez spłukiwania, inne zmywa się po określonym czasie. Działanie pobudzające porost włosów zwykle polega na odżywieniu cebulek i wzmocnieniu odrastających włosów.
Wcierki do włosów przetłuszczających się
Wcierki przeznaczone dla osób zmagających się z przetłuszczaniem skóry głowy regulują pracę gruczołów łojowych, normalizują wydzielanie sebum, odżywiają włosy u nasady i wspomagają leczenie łupieżu. Należy pamiętać, że łupież może być powodowany przez problemy hormonalne, silny stres, osłabienie czy intensywne stosowanie kosmetyków do włosów. Wcierki nie wyleczą wtedy przyczyny, ale mogą skutecznie pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych i podrażnień. Systematyczne stosowanie takich odżywek spowolni przetłuszczanie.
Do walki z łupieżem i łojotokiem wykorzystuje się oleje (kokosowy, jaśminowy, z czarnuszki) i olejki eteryczne (z drzewa herbacianego, lawendowy, sandałowy). Sprawdzają się też wcierki z łopianu, szałwii, pokrzywy i octu jabłkowego.
Co jeszcze warto wiedzieć o wcierkach?
Gotowe odżywki do wcierania we włosy dostępne są w różnych opakowaniach, np. takich z atomizerem. Czasem do aplikacji płynnego produktu stosuje się strzykawki albo pipety. W przypadku gdy kosmetyk można stosować na wilgotne włosy trzeba pamiętać, by były jedynie zwilżone – inaczej wcierka spłynie z wodą, a składniki nie zdążą się wchłonąć.
Jeśli przeprowadzimy kurację wcierkami do włosów zgodnie z zaleceniami, powinnyśmy zrobić miesięczną przerwę przed jej powtórzeniem. Dosyć istotne jest też zwrócenie uwagi na skład wcierek drogeryjnych. Często zawierają alkohol, który działa drażniąco szczególnie na wrażliwą skórę głowy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze