Nietrzymanie moczu. Wstydliwa dolegliwość
JADWIGA OLCZAK • dawno temuProblem nietrzymania moczu budzi przerażenie i obawę przede wszystkim przed reakcją otoczenia. Dodatkowo strach czy dolegliwość da się wyleczyć powoduje, że co trzecia Polka po 35. roku życia martwi się wpływem nietrzymania moczu na swoją pracę zawodową. Jak radzić sobie z tym problemem i czy da się go wyleczyć?
Dolegliwość ta najczęściej dotyczy kobiet. W Polsce cierpi na nią około 3 milionów kobiet. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM) to niekontrolowany wyciek moczu na skutek napinania mięśni brzucha, a więc w czasie kaszlu, kichania, tańca czy wykonywania ćwiczeń fizycznych. Dzieje się tak najczęściej z powodu osłabienia mięśni dna miednicy. Problem ten jest bliski kobietom w okresie menopauzy oraz po przebytej ciąży.
Naglące nietrzymanie moczu to objaw pęcherza nadreaktywnego. Występuje, gdy pojawia się naglące parcie na mocz. Przyczyną może być nadwrażliwość pęcherza, a także zaburzenia w unerwieniu pęcherza. Problemowi temu towarzyszą trudne emocje, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie, zarówno prywatne jak i zawodowe.
Z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego w lutym 2011 roku przez TNS OBOP wynika, że kobiety najbardziej obawiają się, w przypadku wystąpienia u nich wstydliwej dolegliwości, reakcji otoczenia (23%) oraz wpływu choroby na pracę zawodową (18%). Wymienione zostały jednak jeszcze inne czynniki. Należy do nich wpływ dolegliwości na relacje intymne z partnerem, dostępność terapii, możliwość wyleczenia choroby oraz koszty związane z terapią, wpływ choroby na samopoczucie, nastrój.
Zdaniem prof. Jana Kotarskiego, eksperta kampanii „Core Wellness — wewnętrzna siła” w Polsce panuje mylne przekonanie na temat nietrzymania moczu. Powszechnie sądzi się, że jest ono konsekwencją urodzenia dziecka siłami natury oraz efektem starzenia się człowieka. Prof. Kotarski sprzeciwia się temu: Wbrew panującej opinii nie ma takiego schorzenia jak nietrzymanie moczu. NTM może być natomiast jednym z objawów wielu chorób, takich jak infekcja pęcherza moczowego. W takim wypadku nie należy leczyć nietrzymania moczu, lecz właśnie tę infekcję. Profesor zwraca uwagę na negatywny wpływ NTM na życie kobiet, które bardzo często wstydząc się, rezygnują z szukania pomocy medycznej. Wstyd sprawia, że wyłączają się z życia towarzyskiego, co potęguje stres i złe samopoczucie. Wystarczyłoby natomiast skorzystać z rad specjalisty, który nie tylko postawiłby odpowiednią diagnozę, ale zaleciłby właściwe leczenie oraz ćwiczenia. Prof. Kotarski dodaje, że jeżeli nietrzymanie moczu występuje w niewielkim lub średnim nasileniu, to można je całkowicie zniwelować za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy.
Poza wykonywaniem ćwiczeń warto wyrobić w sobie pewne nawyki ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Zamiast czekać, aż wystąpi potrzeba oddania moczu, powinno się chodzić do toalety co 2–3 godziny. W przypadku małych ilości wyciekającego moczu w celach higienicznych najlepiej użyć podpasek lub pampersów dla dorosłych u osób starszych. Dobrze byłoby, aby noszona odzież nie sprawiała trudności podczas zdejmowania przy nagłej potrzebie oddania moczu.
Wyłączenie z diety kawy i herbaty oraz innych napojów zawierających kofeinę pomaga w kontrolowaniu samoistnego nietrzymania moczu. Przykry zapach zmniejszy picie soku z żurawin.
Aby ta dolegliwość nie zawładnęła życiem, lepiej nie wstydzić się i poprosić o pomoc specjalistę.
Więcej: www.corewellness.pl oraz www.tena.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze