Pielęgnacja skóry przy nietrzymaniu moczu – wstydliwy problem?
REDAKCJA • dawno temuTrudno o bardziej wstydliwe i częściej pomijane milczeniem w rozmowach schorzenie niż nietrzymanie moczu. Choć statystyki wskazują, że cierpi na nie co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju (przy tym – co druga kobieta w wieku menopauzalnym), o dolegliwości tej mówi się rzadko i zawsze – przyciszonym głosem.
Z tego powodu niewiele osób wie, jak powinno właściwie przebiegać leczenie nietrzymania moczu i jak można zneutralizować towarzyszące mu nieprzyjemne skutki uboczne. Kluczowa, jeśli chodzi o jakość życia, okazuje się pielęgnacja skóry przy nietrzymaniu moczu. Jakich zasad należy przestrzegać i co może okazać się pomocne?
Higiena osobista przy nietrzymaniu moczu
Kwestią absolutnie podstawową, gdy dokucza nam nietrzymanie moczu, jest szczególna dbałość i dokładność, jeśli chodzi o higienę osobistą. Gubienie nawet małych ilości moczu prowadzi do przesuszania się skóry w okolicach intymnych, co sprawia, że staje się ona szczególnie podatna na podrażnienia i odparzenia. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę, by używane do pielęgnacji okolic intymnych kosmetyki nie tylko oczyszczały skórę, ale też pomagały w jej nawilżaniu i regeneracji.
Kosmetyki myjące i pielęgnacyjne dla osoby z nietrzymaniem moczu muszą mieć pH możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego – a więc między 4,5 a 5,5 pH. Mydło i woda to więc w tym wypadku niezbyt dobre rozwiązanie, bo dodatkowo niszczą naturalny płaszcz ochronny skóry, przesuszają ją i podrażniają.
Jakie kosmetyki wybrać?
Najlepiej będzie w tym wypadku zdecydować się na kosmetyki dedykowane osobom z nietrzymaniem moczu. Ich formuła została bowiem skonstruowana tak, by oczyszczać skórę w bardzo delikatny sposób i łagodzić wszelkie podrażnienia oraz stany zapalne. W ciągu dnia zawsze warto mieć przy sobie wilgotne chusteczki oczyszczające 3 w 1 TENA Wet Wipe. Pozwalają one szybko i sprawnie podmyć okolice krocza, nie wymagają spłukiwania, a ponadto substancje w nich zawarte nawilżają skórę i chronią ją przed otarciami czy odparzeniami.
Oczyszczanie z nawilżaniem łączą też inne łagodne kosmetyki 3 w 1 marki TENA: krem myjący TENA Wash Cream oraz pianka myjąca TENA Wash Mousse. Przez to, że nie zawierają alkoholu ani mydła, ułatwiają utrzymanie optymalnego poziomu pH skóry. Są niezwykle wygodne i praktyczne w użyciu, bo posiadają praktyczny aplikator, a ponadto nie trzeba ich spłukiwać. Świetnie radzą sobie też z innym wstydliwym problemem, neutralizując nieprzyjemne zapachy.
Jeśli mimo to dojdzie do podrażnień skóry, należy sięgnąć po dodatkowe środki pielęgnacyjne. Podrażnioną skórę ukoi na pewno krem łagodzący z dodatkiem cynku TENA Zinc Cream. Zawarte w jego składzie 10% tlenek cynku oraz witamina E przeciwdziałają stanom zapalnym i przyspieszają regenerację skóry. Formuła kremu sprawia, że łatwo się go aplikuje i równie łatwo zmywa.
Pielęgnacja skóry pacjenta leżącego
Wszystkie wymienione przed chwilą kosmetyki i akcesoria sprawdzają się doskonale także w przypadku pacjentów leżących, którzy nie są w stanie sami zatroszczyć się o higienę osobistą. Niewątpliwą zaletą tych specyfików jest fakt, że w swojej formule łączą zarówno kosmetyk myjący, jak i regenerująco-nawilżający. Ułatwiają też pielęgnację chorego, bo nie wymagają spłukiwania. Warto zaznaczyć, że w przypadku chorych leżących częściej dochodzi do podrażnień skóry. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na kwestię dodatkowego nawilżania i pielęgnacji podrażnionych i zaczerwienionych miejsc.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze