Nietrzymanie moczu po porodzie
BEATKA • dawno temuCiało po porodzie ulega zmianie. Jednak nie jest to jedyny problem młodej mamy. Równie uciążliwe są dolegliwości po porodzie – do najczęstszych z nich należy nietrzymanie moczu. Pojawienie się wilgoci między nogami wywoływane jest przez najmniejszy wysiłek typu: kichnięcie, śmiech, podniesienie jakiejkolwiek cięższej rzeczy. Problem nietrzymania moczu jest bardzo wstydliwy i kobiety niechętnie o nim mówią. Tymczasem dotyka on wiele pań będących w ciąży oraz tych, które już urodziły.
Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie
Niekontrolowany wyciek moczu może być spowodowany przez najbardziej delikatny bodziec – kichnięcie, kaszlnięcie, jakikolwiek wysiłek fizyczny. Wyciek moczu jest krępującą dolegliwością. Jego obfitość jest różna – niekiedy ilość wyciekającego moczu jest minimalna, innym razem dość obfita, a przez to widoczna.
Ta dolegliwość pojawia się częściej u kobiet niż u mężczyzn, gdyż szyjka pęcherza moczowego u kobiet jest słabsza. W trakcie porodu szyjka pęcherza jest poddawana dużemu wysiłkowi, dlatego też mięśnie szyjki po porodzie są znacznie osłabione. Oprócz mięśni również wiązadła podtrzymujące dolny odcinek układu moczowego i rodnego ulegają osłabieniu.
Problem z nietrzymaniem moczu częściej pojawia się u kobiet, które urodziły duże dzieci, ważące więcej niż 4 kilogramy. Dolegliwość ta pojawia się też u pań, które miały poród wielokrotny oraz u tych, które nie rodziły siłami natury, a także u pań, u których podczas porodu zastosowano próżnociąg lub kleszcze. Podczas wszystkich tych porodów może dojść do naciągnięcia lub rozerwania mięśni krocza.
Nietrzymanie moczu po ciąży jest wynikiem zaparć, na które cierpiała kobieta w ciąży oraz otyłości. Stąd, by uchronić się przed tą dolegliwością, pamiętaj o racjonalnej diecie.
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu?
Aby pozbyć się nietrzymania moczu po ciąży, należy ćwiczyć mięśnie Kegla oraz dolne partie brzucha. Mięśnie Kegla lokalizowane są między kością ogonową a łonową. Jak ćwiczyć je najskuteczniej? Połóż się na podłodze. Nogi ugnij w kolanach, a stopy oprzyj na podłodze. Unieś miednicę tak, żeby dolna część kręgosłupa przylegała do podłogi. Utrzymaj miednicę w górze przez kilka minut. Powtórz ćwiczenie 4–5 razy. Ćwiczenie mięśni Kegla najlepiej jest wykonywać przed snem.
Wzmacnianie dolnych mięśni brzucha pozwala na lepszą kontrolę pracy pęcherza moczowego. Ćwicząc dolną partię mięśni brzucha, wzmacniasz również mięśnie dna miednicy i zwieracza. Ćwiczenia po porodzie należy wykonywać regularnie i nie można się zniechęcać początkowym brakiem efektów. Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy i zwieracza? W trakcie oddawania moczu powstrzymaj na chwilę strumień moczu przez zaciśnięcie mięśni, następnie powoli rozluźnij mięśnie. W ciągu dnia możesz też co jakiś czas ściskać i rozluźniać mięśnie.
Ćwiczenia mięśni pochwy możesz wykonywać na przemian z ćwiczeniami mięśni odbytu. Dbaj o higienę intymną, gdyż zawarte w moczu substancje drażniące mogą wywołać podrażnienie. Przed wyjściem z domu skorzystaj z toalety.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze