Jak schudnąć po porodzie?
BEATKA • dawno temuCiało po ciąży zmienia się. Niestety, nie zawsze na korzyść. Rozstępy po ciąży, nadprogramowe kilogramy to zmora wielu młodych mam. Czy odchudzanie po porodzie jest wskazane? Zapomnij o wszystkich rygorystycznych dietach i głodówkach. Przez sześć miesięcy po porodzie organizm kobiety szybko traci nagromadzone kilogramy. Powrót do smukłej sylwetki to kwestia czasu.
Waga po ciąży
W pierwszych miesiącach po porodzie organizm kobiety wraca do normy. Dlatego też nie przejmuj się dodatkowymi kilogramami. Szybko się ich pozbędziesz. Nadmiaru tłuszczu nie powinnaś likwidować rygorystycznymi dietami, ale harmonijnym stylem życia. Przed ciążą nasz organizm gromadzi tkankę tłuszczową na wypadek zagnieżdżenia zarodka. Po ciąży mechanizm jest odwrotny. Organizm pozbywa się nadmiaru tłuszczyku i dba o to, by powrócić do swojego pierwotnego wyglądu.
Hormony pobudzające nasz apetyt były wytwarzane przez łożysko. Teraz, po urodzeniu łożyska, organizm jest wolny od dodatkowego obciążenia. Poziom estrogenu i progesteronu wraca do normy, podobnie jak apetyt. Zwiększa się za to prędkość przemiany materii. Dzieje się tak przez pierwszych sześć miesięcy, później trudniej jest już tracić wagę. W pierwszym tygodniu połogu kobieta traci około sześciu kilogramów. Waga będzie cały czas schodzić w dół. Zmniejszy się też objętość krwi w organizmie kobiety oraz objętość płynów. Również macica wróci do rozmiarów sprzed ciąży. Już same te procesy odejmą ci mniej więcej trzy kilogramy.
Odchudzanie po ciąży
Ćwiczenia po ciąży i racjonalne odchudzanie to podstawowe czynniki pomagające w uzyskaniu smukłej figury po ciąży. Oczywiście w pierwszych tygodniach po porodzie intensywne ćwiczenia są zdecydowanie zabronione. Najbezpieczniejsza aktywność fizyczna w tym czasie to ćwiczenia mięśni Kegla. Dwa lub trzy tygodnie po porodzie można wykonywać ćwiczenie jogi. Pomocny będzie spacer i jazda na rowerze stacjonarnym. Podczas wykonywania ćwiczeń konieczne jest wsłuchiwanie się w sygnały wysyłane przez organizm. Jeżeli pojawi się ból lub dyskomfort spowodowany aktywnością fizyczną, ćwiczenia należy przerwać. Bieganie, jazda na rowerze lub pływanie nie są polecane. Jazda na rowerze odradzana jest kobietom, które miały nacinane krocze. Z kolei na basenie można nabawić się infekcji.
Restrykcyjne diety odchudzające nie są dla kobiet w połogu. Pilnuj jednak tego, by na twoim talerzu znajdowało się zdrowe i pożywne jedzenie. Nie rezygnuj z białka, gdyż wpływa ono na stan włosów. Decyduje też o twoim samopoczuciu. Węglowodany dadzą ci energię na cały dzień, a błonnik przyspiesza perystaltykę jelit. Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje też tłuszczu. Oczywiście, chodzi o zdrowe tłuszcze, takie, które występują w rybach, oliwie z oliwek, orzechach. Kobiety karmiące piersią muszą dostarczać do swojego organizmu witamin i mikroelementów. Jakość mleka matki zależy od diety kobiet karmiących piersią.
W codziennym jadłospisie nie powinno się znaleźć jedzenie typu fast food, potrawy solone, smażone na głębokim tłuszczu. Zamiast tego wskazane jest gotowanie na parze, pieczenie w folii. Zamiast jednej dużej porcji, zjedz kilka mniejszych. Nie sięgaj po niezdrowe przekąski. Zamiast tego miej pod ręką suszone owoce, orzechy, migdały.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze