Jak prawidłowo pielęgnować skórę wrażliwą?
REDAKCJA JEJŚWIAT.PL • dawno temuW ostatnich latach o skórze wrażliwej mówi się coraz częściej. Badania epidemiologiczne wskazują, że aż 61% kobiet i 44% mężczyzn określa swoją skórę jako wrażliwą. Taki rodzaj cery stwarza wiele problemów w codziennej pielęgnacji a także może znacząco obniżyć jakość życia.
Pomimo rosnącej skali problemu nadwrażliwości skóry, trudno jest znaleźć jedną definicję tej przypadłości. Wielu dermatologów określa skórę wrażliwą jako stan, któremu na skutek działania różnych czynników zewnętrznych i miejscowych, towarzyszą pieczenie, kłucie, zaczerwienie czy też uczucie sciągania.
Skóra wrażliwa nie powinna być utożsamiana ze skórą alergiczną choć pomiędzy nimi jest bardzo cienka granica. Problem ten dotyczy całego ciała choć najbardziej jest odczuwalny na twarzy. To skóra twarzy właściwie nieustannie narażona jest na działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr, niska i wysoka temperatura oraz promieniowanie UV.
Zaobserwowano, że problem występowania nadwrażliwości skóry jest bardzo nasilony w krajach wysokorozwiniętych.
Przyczyny i objawy
Do bezpośrednich przyczyn nadwrażliwości skóry zaliczmy zaburzenia funkcjonowania bariery naskórkowej, gdzie zwykle obserwuje się zmiany w składzie lipidów naskórkowych, niedobór naturalnego czynnika nawilżającego NMF. Mówimy wówczas o zaburzonej integralności bariery naskórkowej.
Niewłaściwe funkcjonowanie tego systemu powoduje obniżenie progu tolerancji skóry, czyniąc ją bardziej wrażliwą na związki o działaniu drażniącym i fizykalne bodźce zewnętrzne.
Cechą charakterystyczną wielu skór wrażliwych jest nadmierna reaktywność naczyń włosowatych co objawia się mniejszym bądź większym rumieniem.
Kolejnym czynnikiem jest nadmierna odpowiedź nerwów występujących w skórze, która znacząco obniża jakość życia.
Typowe objawy kliniczne podzielić możemy na obiektywne: zaczerwienie, niewielkie złuszczanie, poszerzone drobne naczynia krwionośne, tzw. pajączki naczyniowe oraz subiektywne, czyli odczuwalne indywidualnie, takie jak: pieczenie, kłucie, uczucie ściągania. Badania dowodzą, że niektóre osoby mają istotnie więcej pewnego rodzaju receptorów, które w nieodpowiedni sposób transponują sygnały wywołujące u nich reakcję zapalną.
Czynniki sprzyjające
Wśród czynników wywołujących objawy skóry wrażliwej wymienić możemy:
• fizyczne: chłód, gorąco, zmiany temperatury, promieniowanie UV;
• chemiczne: zanieczyszczenia, kosmetyki, mydła, środków chemicznych gospodarstwa domowego, woda;
• hormonalne: cykl menstruacyjny;
• inne: narażenie zawodowe na detergenty, rozpuszczalniki, kontakt z szorstkimi przedmiotami;
Bardzo ważnym czynnikiem jest również aspekt emocjonalny. Silne emocje, stres niejednokrotnie wywołują objawy nadwrażliwości czy wręcz alergii.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Właściwa pielęgnacja skóry wrażliwej powinna obejmować stosowanie odpowiednio dobranych preparatów już od etapu mycia skóry twarzy, głowy i ciała. Warto zwrócić uwagę czy mydła, żele do kąpieli i szampony, po które sięgamy każdego dnia, nie zawierają potencjalnie drażniących składników i nie zaburzają fizjologicznego pH skóry.
Przy tak wymagającym typie cery dobrze sprawdzają się produkty oparte na naturalnych składnikach, zawierające np. łagodne środki myjące pozyskiwane z kokosa. Idealnie oczyszczają skórę nie uszkadzając przy tym bariery naskórkowej. Tego typu preparaty powinny być też pozbawione sztucznych kompozycji zapachowych na korzyść perfum bez alergenów.
Dalsza pielęgnacja ukierunkowana jest głównie na zapewnienie optymalnego nawilżenia i natłuszczenie skóry a także odbudowę bariery ochronnej naskórka. Dlatego też, szukajmy w składzie wybieranych przez nas produktów, takich składników jak: oleje z nasion wiesiołka, lniany lub z czarnuszki. Obecne w nich NNKT( nienasycone kwasy tłuszczowe) przyspieszają procesy regeneracyjne naskórka, nawilżają i wygładzają skórę.
Szczególnie cenne dla skóry wrażliwej są też wyselekcjonowane ekstrakty roślinne, np.; ekstrakt z lukrecji i krwawnika o właściwościach przeciwzapalnych, nawilżających i kojących. Skóra jest wzmocniona i mniej podatna na drażniące działanie czynników zewnętrznych a subiektywne odczucia w postaci ściągania czy kłucia zminimalizowane.
www.solverx.pl
Ekspert: Agnieszka Kowalska, kosmetolog
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze