Nieprzespane noce
BEATKA • dawno temuPo nieprzespanej nocy czeka cię rano walka z cieniami pod oczami, podpuchniętymi powiekami i bladą twarzą. O ile zewnętrzne oznaki niewyspania można łatwo zlikwidować, o tyle trudniej jest poradzić sobie z wewnętrznymi zniszczeniami organizmu. Spokojny sen to jedna z fundamentalnych i zupełnie naturalnych potrzeb ludzkich. Jakość snu ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia – wpływa na długość życia ludzkiego oraz na jego zdrowie psychiczne. Przeciwdziałaj przyczynom bezsenności i śpij dobrze.
Zalety snu
Chcesz dowiedzieć się, jak pielęgnować oczy, skórę, włosy. Ciągle szukasz sposobów, aby zachować młodość. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. Zdrowy sen jest receptą na wszystko. Regularny sen, jako najbardziej fundamentalna potrzeba człowieka, spełnia funkcje prozdrowotne. Spokojne przesypianie nocy pozwala zachować zdrowie psychiczne, usprawnia i wydłuża życie ludzkie.
Wpływ snu na zdrowie psychiczne:
- zapobiega apatii i przeciwdziała przygnębieniu;
- nasila uczucie zadowolenia i radości;
- łagodzi emocje i uspokaja stany emocjonalne;
- likwiduje napięcie psychiczne;
- zwalcza stres (pomaga go rozładować i lepiej sobie z nim radzić).
Kiedy śpisz, twój organizm regeneruje się. W ciągu dnia twoje ciało, a więc wszystkie narządy i komórki, narażone jest na uszkodzenia, które w nocy są naprawiane. Pewnie spotkałaś się z przekonaniem, że z wiedzą trzeba się przespać. Jest w tym dużo mądrości, gdyż podczas snu nasza pamięć utrwala zdobyte informacje. Nocą też uaktywniają się niektóre hormony, między innymi hormon wzrostu.
Nieprzespane noce wpływają również na naszą urodę. Brak snu powoduje, że skóra nie może naturalnie się zregenerować. Stąd blada cera, ziemisty wygląd, podpuchnięte powieki i mało estetyczne cienie pod oczami. Niewyraźny wygląd skóry jest efektem braku złuszczania naskórka oraz zmniejszonego krążenia krwi, w wyniku którego dochodzi do niedotlenienia komórek.
Skutki nieprzespanych nocy bywają bardzo nieprzyjemne. Do najczęstszych zalicza się: utrzymujące się zmęczenie i pogorszenie stanu zdrowia. Poza tym widoczny jest spadek wydolności i sprawności intelektualnej, pojawiają się problemy z koncentracją, narasta w nas agresja. Jesteśmy też apatyczni i nie mamy chęci do życia.
Przyczyny nieprzespanych nocy
Niekiedy sami jesteśmy sprawcami swojej bezsenności. Całonocna impreza, szybkie przyswajanie materiału przed egzaminem, oglądanie filmów – z tych powodów chętniej (lub mniej chętnie w wypadku egzaminu) rezygnujemy ze snu. Niekiedy nie mamy wyboru, zwłaszcza gdy w domu pojawi się niemowlak, który potrzebuje nocnego karmienia.
Czasami nie mamy wpływu na bezsenność. W takich wypadkach przyczynami bezsenności mogą być:
- chroniczne bóle głowy, stawów, mięśni, brzucha, które są spowodowane chorobami;
- napięcie, pośpiech, stres i niepokój, których nie można rozładować;
- strach, lęk i poczucie zagrożenia (wywołane na przykład możliwością utraty pracy);
- przemęczenie pracą.
Obecnie rzadko skupiamy się na naszym zegarze biologicznym. Zamiast zasypiać, gdy nasz organizm się tego domaga, idziemy spać, gdy załatwimy już wszystkie sprawy. Nie wstajemy wtedy, gdy jesteśmy wypoczęci i wyspani, ale wtedy, gdy obudzi nas budzik.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze