Problemy ze snem
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuBezsenność to stan, gdy nie jesteś w stanie dostarczyć organizmowi ilości snu potrzebnej do zregenerowania sił i wstajesz zmęczona. Jako że różni ludzie potrzebują różnej ilości snu, aby wypocząć, bezsenność dotyczy raczej jakości snu i samopoczucia po przebudzeniu, niż ilości przespanych godzin. Nawet jeżeli przesypiasz w nocy 8 godzin, a w ciągu dnia i tak odczuwasz senność i ciągłe zmęczenie, być może doświadczasz bezsenności. Tymczasem stan ten może mieć ogromny wpływ na twój nastrój, energię i zdolność do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Chroniczna bezsenność może powodować poważne problemy zdrowotne. Pamiętaj jednak, że kilka prostych zmian w stylu życia i codziennych nawykach może pomóc ci w pozbyciu się problemów ze snem.
Przyczyny i objawy problemów ze snem
Chociaż bezsenność jest najczęstszym problemem ze snem, na jaki się skarżymy, nie jest sama w sobie zaburzeniem snu, a raczej objawem większego schorzenia. Przyczyny pojawienia się bezsenności są różne – mogą być związane z piciem zbyt dużej ilości kofeiny w ciągu dnia lub zbytnim obciążeniem obowiązkami. Na szczęście w większości przypadków bezsenność można wyleczyć samodzielnie, bez konieczności konsultowania problemu ze specjalistą oraz brania tabletek nasennych. Do najczęstszych objawów bezsenności, które powinny zaalarmować nas o konieczności podjęcia środków zaradczych, należą:
- trudności z zaśnięciem pomimo zmęczenia,
- częste przebudzanie się w nocy,
- problem z ponownym zaśnięciem po przebudzeniu,
- niemożność zaśnięcia bez tabletek nasennych lub alkoholu,
- senność, zmęczenie i drażliwość w ciągu dnia,
- problemy z koncentracją.
Czasem bezsenność trwa kilka dni i znika samoistnie, co może wskazywać na wystąpienie czynników tymczasowych, takich jak silny stres. Z drugiej strony, chroniczne problemy ze snem mogą mieć podłoże psychologiczne lub fizyczne. Do głównych czynników wywołujących bezsenność zaliczamy:
- problemy natury psychologicznej, np. depresję, lęki, przewlekły stres, chorobę afektywną dwubiegunową i pourazowe zaburzenia stresowe,
- leki, m.in. leki przeciwdepresyjne, leki na przeziębienie i grypę, leki zawierające alkohol lub kofeinę, leki moczopędne, kortykosteroidy, hormony tarczycy oraz leki na nadciśnienie,
- problemy natury medycznej, takie jak astma, alergie, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy, refluks żołądkowy, choroby nerek, nowotwory czy przewlekłe bóle.
Co ważne, bezsenność może wynikać z pojawienia się innych zaburzeń snu, np. bezdechu sennego, narkolepsji czy zespołu niespokojnych nóg, dlatego w przypadku, gdy nie ustępuje z czasem, a zmiana stylu życia nie przynosi poprawy, konieczna może okazać się wizyta u lekarza.
Leczenie problemów ze snem
Pierwszym krokiem do pozbycia się zaburzeń snu jest wyeliminowanie problemów psychologicznych i zdrowotnych, jednak i to może okazać się niewystarczające. Należy przyjrzeć się swoim nawykom, ponieważ często postępowanie mające na celu walkę z bezsennością może dodatkowo pogorszyć problemy ze snem. Najczęstszym tego typu błędem jest stosowanie środków nasennych lub alkoholu, co wraz z biegiem czasu coraz bardziej zakłóca sen. Oto kilka rad, które pozwolą ci łatwiej wyeliminować bezsenność:
- prowadź dziennik, w którym zanotujesz wszystkie szczegóły dotyczące stylu życia, nawyków i objawów bezsenności – może pomogą ci znaleźć powiązania między wykonywanymi czynnościami a problemem ze snem?
- upewnij się, że twoja sypialnia jest miejscem cichym, ciemnym i chłodnym, sprzyjającym zdrowemu wypoczynkowi,
- ustal stałe godziny snu, co pomoże ci wyregulować zegar biologiczny,
- unikaj czynników pobudzających lub stresujących tuż przed zaśnięciem,
- ogranicz spożycie kofeiny, nikotyny i alkoholu,
- spraw, by sypialnia była pomieszczeniem przeznaczonym jedynie do snu – nie używaj w niej telewizora, komputera i nie pracuj,
- ogranicz stres związany z bezsennością, wstając z łóżka, gdy nie możesz zasnąć i usuwając z widoku zegary.
Jest to tylko kilka spośród wielu rzeczy, jakie można zrobić, by kojący sen przyszedł sam i przyniósł energię na nowy dzień. Należy pamiętać o relaksie, który ukoi skołatane nerwy i zmęczone mięśnie oraz o odpowiedniej diecie – szczególnie skuteczne w walce z bezsennością są suplementy diety zawierające melatoninę i walerianę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze