Masaż ajurwedyjski
OLGA CHOJNACKA • dawno temuWywodzący się z Indii masaż ajurwedyjski regeneruje, odpręża, oczyszcza organizm z toksyn oraz pozwala na odzyskanie sił witalnych. Dzieje się tak za sprawą niezwykłego połączenia delikatnego dotyku i aromatycznych olejków. Chęć odreagowania po stresującym dniu pracy sprawia, że masaż ten cieszy się coraz większą popularnością.
Ajurweda oznacza wiedzę o życiu, pochodzi od słów ajus - życie i veda - wiedza, mądrość. Medycyna ajurwedyjska koncentruje się głównie na zapobieganiu chorobie, a jeżeli już dojdzie do jej wystąpienia, usuwa źródło, a nie objawy. Najważniejsze jest bowiem całkowite wyleczenie, a nie chwilowa ulga.
Masaż ajurwedyjski jest najstarszym systemem medycyny naturalnej. Działa on na trzech poziomach: psychicznym, fizycznym i duchowym. Do jego wykonania używa się nie tylko rąk, ale także stóp. Przeprowadza się go na macie przy dźwięku delikatnej, nastrojowej muzyki oraz przy świetle świec, stosując klepanie, ugniatanie, uciskanie i głaskanie.
Olejki eteryczne są dopasowane do doshy pacjenta, czyli jego energii porównywanej do żywiołów: wody, ognia i ziemi. Najczęściej stosowany jest olejek sezamowy zawierający kwasy tłuszczowe, żelazo, wapń, fosfor, magnez i miedź, które to korzystnie wpływają na skórę i koją nerwy. Jednak to masażysta decyduje o wyborze odpowiedniego olejku po wstępnej rozmowie z pacjentem. Bez względu na rodzaj olejku jest on zawsze podgrzewany do temperatury ciała pacjenta, dzięki czemu jest lepiej wchłaniany.
Masaż trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin. Jego koszt to 100 — 250 złotych.
Co powinnaś wiedzieć o masażu ajurwedyjskim:
przed wizytą u masażysty nie pij alkoholu i nie objadaj się,weź ze sobą ubranie, którego nie będzie ci żal pobrudzić (tłusty olejek może spłynąć do włosów, a one poplamią potem ubranie),aby zwiększyć wchłanianie olejków, po masażu wybierz się do sauny lub zrelaksuj się pod ciepłym ręcznikiem,jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, zrezygnuj z masażu.
Zalety masażu ajurwedyjskiego:
niweluje stres, relaksuje, zapewnia dobrą energię,przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu,zapewnia skórze zdrowy, jędrny wygląd, odmładza,aktywizuje system odpornościowy, wpływa korzystnie na ogólną poprawę samopoczucia,poprawia sprawność umysłową, koncentrację i pamięć,zwiększa wydolność fizyczną,wspomaga leczenie w wypadku wielu różnych dolegliwości: w bólach głowy, pleców, w bólach zatokowych, menstruacyjnych, w chorobach wątroby, trzustki, woreczka żółciowego, zaburzeniach seksualnych, słabej potencji, przy nadciśnieniu, niedociśnieniu, zalecany jest także w zaburzeniach układu krążenia i układu nerwowego.
Wybierz masaż ajurwedyjski dla siebie:
abhyanga (ma działanie relaksacyjne, oczyszczające, masowane jest całe ciało zgodnie z kierunkiem krwiobiegu, masaż ten przywraca równowagę ciała i ducha),vital (polega na stymulowaniu punktów energetycznych stóp, rąk, twarzy, głowy),champi (masaż głowy i karku, odpręża i relaksuje),padabhyanga (masaż relaksujący, wykonywany stopami, polega na uciskaniu, głaskaniu i rozcieraniu całego ciała),udvarthanam (masaż pudrowy połączony z programem odchudzającym, masowane jest całe ciało z pominięciem głowy),shirodhara (masaż wskazany dla osób zapracowanych, zestresowanych, mających problemy z zasypianiem, nazywany jest zabiegiem młodości i długowieczności, polega na masowaniu czoła za pomocą ciepłego oleju sezamowego),pinda sveda (masaż gorącymi stemplami wypełnionymi cytryną i wiórkami kokosowymi oraz specjalnym olejem, działa rozgrzewająco, redukuje tkankę tłuszczową, pomaga zwalczać cellulit, oczyszcza z toksyn, ujędrnia skórę).
Źródło:
www.ajurwedyjski.pl
www.ladiva.pl/zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze