Zdrowy cukier
EWA PAROL • dawno temuKiedy myślimy o leczniczych właściwościach miodu, z reguły przypomina nam się „babciny” sposób na przeziębienie – herbata z miodem. Nie doceniamy jego wszechstronnego leczniczego działania w wielu schorzeniach. Za to coraz częściej znów wykorzystuje się właściwości miodu w kosmetyce, na fali popularności naturalnych preparatów do pielęgnacji skóry.
Miód składa się w ponad 80% z łatwo przyswajalnych cukrów prostych, głównie glukozy i fruktozy. W znacznej części są one w organizmie ludzkim wchłaniane od razu do krwiobiegu. Zawiera również cenne witaminy i mikroelementy: witaminę A, C, PP, wapń, fosfor, żelazo i magnez. Dlatego nie powinniśmy się bronić przed spożywaniem miodu, argumentując, że to sam cukier, bo w rzeczywistości miód jest o wiele zdrowszy niż cukier biały, składający się głównie z cukru buraczanego (sacharozy), łatwiej przyswajalny i nieco mniej kaloryczny, może więc zastąpić cukier w napojach i potrawach. Ma także korzystny wpływ na zdrowie i warto w małych ilościach jeść miód nawet codziennie, nie tylko przy przeziębieniu.
Pszczoły wytwarzają miód z nektaru kwiatów wielu roślin. W sprzedaży w naszym kraju możemy spotkać: miód rzepakowy, akacjowy, lipowy, gryczany, wielokwiatowy, wrzosowy i inne. Odmienny typ tego produktu to miody spadziowe powstające z zebranej przez pszczoły lepkiej cieczy, wydzieliny mszyc żerujących głównie na drzewach iglastych. Poszczególne rodzaje miodu mają rozmaite działanie lecznicze, generalnie jednak miód spadziowy zawiera więcej soli mineralnych niż nektarowy.
Najważniejszą cechą miodu istotną w lecznictwie jest jego działanie antybiotyczne - hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów. Dzięki temu jest pomocny przy infekcjach górnych dróg oddechowych (przede wszystkim lipowy, wielokwiatowy), ale także zakażeniach oczu – zapaleniu spojówek, rogówki, jęczmieniu, które często są wywoływane przez bakterie. Za sprawą właściwości antybiotycznych miód przyspiesza gojenie ran, odmrożeń i poparzeń i zapobiega ich zakażeniu bakteriami.
Miód ma jednak jeszcze inne, mniej znane właściwości lecznicze. Ma działanie moczopędne, przez co może być stosowany wspomagająco w leczeniu chorób układu moczowego (wrzosowy), ponadto poprawia przemianę materii, reguluje trawienie (akacjowy), przyspiesza gojenie wrzodów. Obniża także ciśnienie krwi, reguluje pracę serca i rozszerza naczynia wieńcowe (rzepakowy). Ponieważ w większości składa się z cukrów, ma także wpływ na poprawę nastroju, działa przeciwdepresyjnie, uspokaja i zapobiega problemom ze snem (lipowy). U dzieci wzmacnia odporność i wspomaga rozwój umysłowy. Osobom dorosłym poleca się miód szczególnie w stanach zmęczenia, wyczerpania fizycznego i umysłowego. Duża dawka cukrów prostych szybko dodaje energii.
Właściwości miodu wykorzystuje się również w kosmetyce, dodając go do produktów i stosując w zabiegach. Tu także istotne jest jego działanie przeciwbakteryjne (zapobiega wypryskom), ponadto miód nawilża i uelastycznia skórę, czyni ją gładką i miękką, zapobiega powstawaniu zmarszczek i rozjaśnia przebarwienia. Ma pH zbliżone do ludzkiej skóry, dlatego doskonale ją nawilża i nie podrażnia. Dla skóry suchej poleca się masaże miodowe, kąpiele w wodzie z dodatkiem miodu, a także czasem mleka, a do twarzy maseczki. Można w domu samodzielnie sporządzić maseczkę miodową, po prostu wmasowując miód w oczyszczoną skórę twarzy i szyi, pozostawić na 10–15 minut i zmyć. Skóra będzie oczyszczona i nawilżona. Popularna jest także maseczka z miodu i twarogu – kilka łyżek miodu należy rozpuścić w letniej wodzie, zmieszać z twarożkiem i nałożyć na skórę twarzy. Po 20 minutach należy usunąć papkę wacikiem, a następnie przemyć twarz wodą, by całkowicie oczyścić skórę.
Przy stosowaniu miodu zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i do celów spożywczych należy pamiętać, by nie podgrzewać go do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, ponieważ wtedy traci swoje dobroczynne wartości. Trzeba także wspomnieć, że u niektórych osób wszystkie produkty pszczele powodują reakcję alergiczną (biegunka, nudności, czasem wysypka), więc osoby mające skłonności do uczuleń powinny stosować miód ostrożnie i w małych ilościach i obserwować, czy nie wystąpi uczulenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze