Zdrowy zamiennik gorszy od cukru? Zobacz, kto powinien go unikać

Miód to bogactwo witamin i mikroelementów. Niestaty, także cukru.

Miód od dawna znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Zawiera cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez organizm, mnóstwo witamin i mikroelementów. W 100 g miodu znajduje się 0,9 mg żelaza, 5 mg magnezu, 5 mg wapnia i 16 mg fosforu.  Niestety, jest też popularnym alergenem. Uczulająco działają głownie pyłki kwiatowe, które w nim się znajdują, dlatego miody wielokwiatowe nie są polecane alergikom.

Oprócz licznych zalet, miód ma też jedną wadę.  Łyżeczka miodu zawiera aż dwukrotnie więcej kalorii niż łyżeczka cukru. Wystrzegajmy się szczególnie produktów sztucznych oraz miodów przemysłowych, gdyż to oznacza, że są one przegrzane lub sfermentowane.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jakie błędy popełniamy podczas BIEGANIA? "To nie jest sport dla osób z nadwagą" Uważaj na ZIELONE KOKTAJLE. Mogą być szkodliwe dla nerek Rośnie popularność DOUL w Polsce! Dzięki nim poród będzie łatwiejszy Ta metoda WYPRZE ANTYBIOTYKOTERAPIĘ? Leczy ogromną ilość dolegliwości i chorób Na ten wstydliwy problem cierpi ponad 4 mln osób. W tym coraz więcej młodych Odchudza, oczyszcza, a nawet łagodzi katar. Jeden z najdrowszych dodatków do posiłków Jeden z najmniej zdrowych świątecznych przysmaków. Co kryje się w BIAŁEJ KIEŁBASIE? ALERGIA może zagrażać życiu. Jak pomóc osobie ze wstrząsem? Polki nie potrafią się odchudzać? Dlaczego diety nie działają? Polska supermodelka robi karierę aktorską. MAŁGOSIA BELA zagra jedną z głównych ról! Ukradli URNĘ Z PROCHAMI własnego dziadka! Myśleli, że to narkotyki Nieoceniona broń w walce z wieloma chorobami. Każda matka powinna o tym wiedzieć