Zdrowy zamiennik gorszy od cukru? Zobacz, kto powinien go unikać

Miód to bogactwo witamin i mikroelementów. Niestaty, także cukru.

Miód od dawna znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Zawiera cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez organizm, mnóstwo witamin i mikroelementów. W 100 g miodu znajduje się 0,9 mg żelaza, 5 mg magnezu, 5 mg wapnia i 16 mg fosforu.  Niestety, jest też popularnym alergenem. Uczulająco działają głownie pyłki kwiatowe, które w nim się znajdują, dlatego miody wielokwiatowe nie są polecane alergikom.

Oprócz licznych zalet, miód ma też jedną wadę.  Łyżeczka miodu zawiera aż dwukrotnie więcej kalorii niż łyżeczka cukru. Wystrzegajmy się szczególnie produktów sztucznych oraz miodów przemysłowych, gdyż to oznacza, że są one przegrzane lub sfermentowane.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Obrońcy zwierząt KRYTYKUJĄ Katy Perry! Krwisty czy dobrze wysmażony? Jak przygotować idealny STEK Prosty przepis na domowy chleb z nasion BEZ MĄKI Cenny OLEJ. Pomoże pozbyć się centymetrów z brzucha ALERGII pokarmowej można zapobiegać już w wieku niemowlęcym! JEJ SYNOWIE są homoseksualistami „Najbardziej zmysłowo pachnie kobieta, która nie myje się codziennie”. Jak odbieramy zapachy? RESTRYKCYJNA USTAWA usunie słodycze ze szkolnych sklepików Polki wstydzą się swoich SEKSUALNYCH potrzeb! Jak WYCZYŚCIĆ SÓL i zadbać o buty po zimie? Kiedy jest najlepszy czas na seks? U kobiet i mężczyzn wygląda to inaczej Jak nauczyć się asertywności? Najlepszy jest amerykański sposób "na kanapkę"