Zdrowy zamiennik gorszy od cukru? Zobacz, kto powinien go unikać

Miód to bogactwo witamin i mikroelementów. Niestaty, także cukru.

Miód od dawna znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Zawiera cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez organizm, mnóstwo witamin i mikroelementów. W 100 g miodu znajduje się 0,9 mg żelaza, 5 mg magnezu, 5 mg wapnia i 16 mg fosforu.  Niestety, jest też popularnym alergenem. Uczulająco działają głownie pyłki kwiatowe, które w nim się znajdują, dlatego miody wielokwiatowe nie są polecane alergikom.

Oprócz licznych zalet, miód ma też jedną wadę.  Łyżeczka miodu zawiera aż dwukrotnie więcej kalorii niż łyżeczka cukru. Wystrzegajmy się szczególnie produktów sztucznych oraz miodów przemysłowych, gdyż to oznacza, że są one przegrzane lub sfermentowane.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ona była mężatką, on miał 14 lat. ODBIŁA CHŁOPAKA swojej córce! Unikaj tych produktów. Niszczą DNA i przyśpieszają STARZENIE SIĘ skóry Artysta fotografuje dziewczyny tańczące na rurze… POD WODĄ! KOT-PIELĘGNIARZ pomaga w leczeniu innych. Sam cudem uniknął uśpienia Kobieta mogła UMRZEĆ przez SEKS? Polska podróżniczka ostro o "człowieku pożartym przez anakondę" Kobiety częściej zdradzają niż mężczyźni. Dlaczego jesteśmy NIEWIERNE? Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami Większy stres i zaburzony metabolizm? Wszystko przez JEDEN Z POSIŁKÓW UMIĘŚNIONE CIAŁO Holenderki robi furorę w internecie 81-letnia Helena Norowicz o udziale w kampanii BOHOBOCO. Podczas rozmowy zrobiła szpagat