Zdrowy zamiennik gorszy od cukru? Zobacz, kto powinien go unikać

Miód to bogactwo witamin i mikroelementów. Niestaty, także cukru.

Miód od dawna znany jest ze swoich leczniczych właściwości. Zawiera cukry proste, które są łatwo przyswajalne przez organizm, mnóstwo witamin i mikroelementów. W 100 g miodu znajduje się 0,9 mg żelaza, 5 mg magnezu, 5 mg wapnia i 16 mg fosforu.  Niestety, jest też popularnym alergenem. Uczulająco działają głownie pyłki kwiatowe, które w nim się znajdują, dlatego miody wielokwiatowe nie są polecane alergikom.

Oprócz licznych zalet, miód ma też jedną wadę.  Łyżeczka miodu zawiera aż dwukrotnie więcej kalorii niż łyżeczka cukru. Wystrzegajmy się szczególnie produktów sztucznych oraz miodów przemysłowych, gdyż to oznacza, że są one przegrzane lub sfermentowane.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Ciężka praca za małe pieniądze. Tak wygląda służba u królowej Elżbiety II Staruszkowie udowodnili, że na marzenia nigdy nie jest za późno! Z ukrytą kamerą próbowali kupić tabletkę "dzień po" Najlepsze sposoby na WORKI I CIENIE POD OCZAMI Domowe sposoby na pozbycie się CELLULITU WALKA Dody i Agnieszki Szulim w parodii Majewskiego! KSZTAŁT BRWI pomoże wyszczuplić twarz. Jak je modelować? Tak BAWIĄ SIĘ OJCOWIE z dziećmi, gdy matki nie patrzą Szyk na stoku to nie wszystko. Kilka rad, co spakować na ferie BLW - kontrowersyjna metoda karmienia dzieci Mirranda Kerr jako samuraj. Ta sesja WYWOŁAŁA SKANDAL! Mleko matki „szczepionką” na raka i cukrzycę? Lekarze nie mają wątpliwości