Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Zjadłaś owoc cytrusowy? Nie myj zębów! To uszkadza szkliwo Kobiety częściej zdradzają niż mężczyźni. Dlaczego jesteśmy NIEWIERNE? Proste patenty na rozciągnięcie butów. Nawet o 2 centymetry! Tej wiosny modna będziesz dzięki... drukarce! Huśtawki nastrojów, tycie, bóle głowy. Aż 20 proc. kobiet cierpi na PMS Tak powstaje żywność z puszki. Testerzy smaku co dwie godziny sprawdzają produkcję Wypełnienia gorszej jakości, próchnica wtórna. Polacy boją się państwowych wizyt u dentysty Jej wygląd przeraża. Polka w Londynie modyfikuje ciała Będzie POLSKI SERIAL O ZOMBIE! Premiera na jesieni Frytki afrodyzjakiem? Jeśli są z... BAKŁAŻANA Edukacja seksualna coraz bardziej kontrowersyjna. "To zmusza dzieci do oglądania PORNOGRAFII" Marzysz o białych zębach? Nigdy nie wybielaj ich sama w domu!