Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Uroda to nie wszystko, pomagają też leczyć. Moda na alpaki zawitała do Polski Problemy z tarczycą i PRZYSADKĄ MÓZGOWĄ? Te zaburzenia zaobserwujesz podczas okresu Chorych jest coraz więcej. Wyleczą tylko połowę Polaków cierpiących na czerniaka Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni Nowy system zagraża normalnym pacjentom. Boją się nawet lekarze Wyjechała z Iranu, by walczyć o prawa kobiet. Codziennie boi się o życie STUDENTKI, SAMOTNE MATKI, mężczyźni. Zarabiają tysiące na nagości w internecie Nie tylko kolor ma znaczenie. Jakich BANANÓW nie powinniśmy kupować? Danuta Wałęsa zachęca kobiety do rodzenia dzieci! Nie daj się oszukać. Produkty PEŁNOZIARNISTE nie zawsze zdrowe Marcin Gortat rzucił wyzwanie POLSKIEMU MINISTROWI Magnetyczne kulki doprowadziły dziecko do SEPSY