Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Mają najgorszą kuchnię na świecie, ale ta potrawa to wyjątek. Zjadają jej ponad tonę! Rady dziadka, jak być ZDROWYM W ZIMIE Kontrowersyjna metoda leczenia dotarła do Polski. Tak robili to Majowie! Jimmy Fallon znów sprowokował gwiazdę. Tym razem JULIĘ ROBERTS Majewski śmieje się z MINISTER BIEŃKOWSKIEJ OBRZEZANIE coraz popularniejsze w Polsce. Lew-Starowicz obala mit Jak KARAĆ I NAGRADZAĆ dziecko? O wpływie klapsów na psychikę Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża 4 filiżanki kawy - tyle wystarczy, by poważnie obniżyć płodność! Rewolucyjna metoda odchudzania. Potrzebujesz jedynie… ścierek kuchennych Nietypowy toast weselny w wykonaniu RAPUJĄCEJ ŚWIADKOWEJ Masz BOLESNE MIESIĄCZKI? To może być objaw groźnej choroby