Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Jak ZMIENIĆ imię i nazwisko? Nie zawsze jest to możliwe Pierwsze 'SELFIE' w historii? Zaczęło się od kultowego filmu 25 lat temu! Ma 9 lat i ciało jak z gumy. Polska może być z niej dumna Najczęściej chorują młode aktywne seksualnie kobiety. Jak sobie pomóc? PIETRASIŃSKA i KORONIEWSKA zachęcają do badań szyjki macicy Oto, co dzieje się w płucach palacza! Eksperyment fizyka i... Marcina Prokopa Pyszne BUŁECZKI z dodatkiem naturalnej witaminy C Tak RATUJĄ PORWANE KOBIETY. Prywatny detektyw zdradził techniki operacyjne Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni Porcje posiłków ODMIERZAJ WŁASNĄ PIĘŚCIĄ. To najlepsze dla żołądka Chińczycy pokochali 8-latkę z Polski. Powtórzy sukces Bayer Full?