Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Nie chcą poświęcać się karierze i stawiają na pasje. POKOLENIE Y wkrótce zdominuje rynek pracy Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA SZEPTANE MODLITWY i zaklęcia. Tak leczą na polskiej wsi Bezsenność przyczyną otyłości? Badania to potwierdzają Mucha znów powiedziała za dużo. Robi to celowo? Jak wybrać DOBRY NÓŻ? Pamietaj, by nie myć go w zmywarce Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga leczenie nałogów. Czym jest trening BIOFEEDBACK? Krwisty czy dobrze wysmażony? Jak przygotować idealny STEK Reakcje ludzi na MAKIJAŻ w stylu KIM KARDASHIAN! Łysienie to nie tylko problem mężczyzn. Jak z nim walczyć? Julita SCHUDŁA… 65 kilogramów! Niesamowity 3-LATEK DYSKUTUJE z mamą!