Drewniana deska działa antybakteryjnie. Ale nie możesz jej moczyć i myć w zmywarce

Najlepiej wybrać tę grubą, nieklejoną.

Drewniane deski do krojenia są estetyczne, nie tępią noży oraz mają naturalne właściwości bakteriobójcze. Odpowiednio grube, np. jesionowe, bukowe czy z orzecha, oraz właściwie czyszczone posłużą nam przez długi czas. Najtrudniej jest utrzymać czystość desek dębowych, zaś te sosnowe i brzozowe są miękkie i łatwo się deformują.

Po użyciu deskę często wkładamy do zlewu, by odmokła. To błąd, który nie tylko ją niszczy, ale także sprzyja namnażaniu się bakterii. Po myciu należy drewno wytrzeć do sucha. Raz na trzy miesiące należy je też zaimpregnować, wcierając w nie olej.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Beyonce POPŁAKAŁA SIĘ na ostatnim koncercie trasy koncertowej! Niesamowity 3-LATEK DYSKUTUJE z mamą! Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE Jak POLSKIE GWIAZDY poprawiają urodę? Oto najczęstsze zabiegi Homoseksualista i konserwatysta. Polak jest członkiem brytyjskiego parlamentu JEZUICI też wzięli udział w Ice Bucket Challenge! ZUS kontroluje przedsiębiorcze KOBIETY W CIĄŻY. "80 procent przypadków to fikcja" Domowa ZUPA INSTANT. Wystarczy zalać ją wrzątkiem! Tak pracują niewidomi kucharze. Kamera nagrała, jak radzą sobie w kuchni MAJEWSKI parodiuje "Filiżankę" Michała Wiśniewskiego Powody, przez które urzędnik nie pozwoli ci ZMIENIĆ NAZWISKA Nieustraszone Polki za sterami szybowców. Zobacz ich podniebne akrobacje!