Zarabiają nawet 100 tys. za rodzenie dzieci. Polskie prawo nie radzi sobie z surogatkami

Macierzyństwo zastępcze to wciąż nierozwiązany przez polskie prawo temat. Choć jest nadzieją dla par, które same nie są w stanie zajść w ciąże, budzi wiele skrajnych emocji.

Macierzyństwo zastępcze to wciąż nierozwiązany przez polskie prawo temat. Choć jest nadzieją dla par, które same nie są w stanie zajść w ciąże, budzi wiele skrajnych emocji. Nie tylko na temat moralności, człowieczeństwa czy religii. Kontrowersje budzą choćby koszty, jakie przyszli rodzice muszą ponieść, by doczekać się upragnionego dziecka. Ceny wahają się pomiędzy 25 a 150 tysięcy złotych. Niektóre anonimowe surogatki na swoich blogach opisują jednak, że szybują one niekiedy znacznie wyżej. Dodatkowo rodzice zastępczy muszą pokryć koszty procedury in vitro, opieki nad ciężarną i wynagrodzenia dla matki ich dziecka. Transakcja opiera się na podpisaniu umowy i… weksla, które mają zagwarantować im, że za  9 miesięcy "otrzymają" potomka. Gwarancji jednak nie ma. W obliczu polskiego prawa, niezależnie od genów dziecka, jego biologiczną matką jest kobieta, która je urodziła. W każdej chwili może zdecydować, że dziecko zostanie przy niej.

Z punktu widzenia prawa nie budzi żadnych wątpliwości, że matką jest kobieta, która dziecko urodziła. Jeżeli dawcą nasienia jest mężczyzna, to co najwyżej może domagać się kontaktu z takim dzieckiem i ciąży na nim obowiązek alimentacyjny. Gdyby sąd dowiedział się, że taka transakcja miała miejsce, w grę wchodziłyby bardzo poważne reperkusje, np. ograniczenie władzy rodzicielskiej. To są rzeczy, które dzieją na co dzień. I to przy aprobacie ustawodawcy, który nie robi niczego, aby z tego impasu wyjść – tłumaczy adwokat, Piotr Kaszewiak.

W sieci można znaleźć potężną dawkę informacji na temat surogactwa. Źródłem wiedzy są przede wszystkim blogi kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka rodzicom zastępczym. Niektóre twierdzą, że publiczne wpisy to dla nich terapia, inne po prostu pomagają kolejnym kobietom w zdobyciu wiedzy o niezbędnych procedurach.  Choć zawsze podpierają się szlachetną misją powiększania rodzin innym ludziom, w wielu przypadkach łatwo zauważyć, że głównym czynnikiem są pieniądze. Często nie poprzestają bowiem na jednym dziecku, i gdy kończą się im pieniądze, decydują się na kolejną transakcję.

Swoją historię opowiedziała w sieci m.in. autorka bloga surogatka.blog.onet.pl. Choć ostatni wpis opublikowała w 2011 roku, jej blog wciąż cieszy się zainteresowaniem. Kobieta zdradza w nim, jak została surogatką, opowiada o pierwszym dziecku nazwanym przez nią „bambino” (z jęz. włoskiego) i drugim dziecku - „lapsi” (z jęz. fińskiego) oraz cenach za usługi surogatki.

Również blog macierzynstwozastepcze.blog.onet.pl to prawdziwa skarbnica wiedzy dla przyszłych matek zastępczych. Kobiety znajdą tu informacje, jak formułować umowy, kiedy zrzec się praw do dziecka, jak postępować z przyszłymi rodzicami, a nawet, jak surogactwo postrzega Kościół. Wszystko z punktu widzenia doświadczonej surogatki.

Rodzice, którzy pragną dziecka, i matki zastępcze bez problemu mogą znaleźć się w sieci. Fora internetowe pełne są regularnie zamieszczanych ogłoszeń. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe publikacje od kolejnych zainteresowanych. Wystarczy prześledzić jedno z nich (robimydzieci.com), by przekonać się, że Polacy są żywo zainteresowani tematem.

„Wynajmę brzuszek”, „Urodzę dzieciątko, byłam już MZ”, „30-sto letnia mama pomoże parze”, „Dam upragnione maleństwo”,  „Poszukuję miłą, dyskretną surogatkę”,   „Zdrowa mama 3-letniego chłopca . Pomogę innym wynajmując brzuch”, „Pomogę po raz drugi zostać rodzicom”, „Tu jest Wasze dzieciątko. Brzuszek do wynajęcia”  - to tylko niektóre oferty, które można znaleźć w internecie.

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Młodzi mężczyźni nie chcą być księżmi? Kościół rozpaczliwie szuka młodych kapłanów 8-latka z Kazachstanu podbija sieć. Pokazała, jak trenuje boks! Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta. Tak zdradzają Polacy Jak wybrać dobry jogurt? Istotną cechą jest konsystencja Jak i gdzie przechowywać warzywa i owoce? Zła temperatura może je popsuć Co zużywa najwięcej PRĄDU W DOMU? Polacy nie mają pojęcia DIETA Z PUDEŁKA pułapką dla pragnących schudnąć. Łatwo o efekt jojo Większość osób nieprawidłowo ćwiczy brzuch. Jak zwiększyć efektywność "BRZUSZKÓW"? Zapomniana metoda wraca do łask. Wszystko o leczeniu PIJAWKAMI Domowe sposoby na BÓL ZĘBA. Wystarczy zajrzeć do kuchni Niskokaloryczne, detoksykujące i bogate w substancje odżywcze. Wszystko o popularnych sałatach Dziecko wystawiło głodne psy na życiową próbę. Wszystko przez HERBATNIKA 25 najbardziej uzależniających produktów spożywczych Niezwykłe włosy mieszkanki Indii Kompromitujące odpowiedzi Polaków. Oni na pewno nie zdaliby MATURY z polskiego Siedmioletnia dziewczynka z Surinamu uczy polskie dzieci tolerancji Tradycyjne suplementy to przeszłość. Nowa receptura działa już po kilku minutach Rozmiar ma znaczenie? Ten mężczyzna od lat boryka się ze swoją przypadłością Jak prawidłowo wywieszać flagę narodową? Oto podstawowe zasady Niezwykłe właściwości OCTU JABŁKOWEGO. Zapomniana broń w walce ze zbędnymi kilogramami Mocne słowa kobiet. Odważyły się pokazać twarze i przyznać, jak potraktowali je mężczyźni Nie jedz ich jeszcze przez PONAD MIESIĄC! NOWALIJKI mogą szkodzić zdrowiu Tak powstaje popularny "eliksir młodości". Sekret drogocennego olejku arganowego Seks bez tajemnic. Jak wygląda życie intymne na emeryturze?