Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych

W napojach kofeinizowanych znajduje się groźny dla zdrowia kwas ortofosforowy.

Kiedy czujemy się znużeni lub mamy za sobą nieprzespaną noc, chętnie sięgamy po napoje z dodatkiem kofeiny, łudząc się, że postawią nas na nogi. Tymczasem zawartość popularnej substancji pobudzającej jest w nich mniejsza niż np. w czekoladzie. Szklanka kawy zawiera 150 mg kofeiny, herbata czarna – 65 mg, a zielona – 31 mg. Tabliczka czarnej czekolady dostarcza aż 70 mg kofeiny, zaś szklanka coli tylko 23 mg.

W napojach kofeinizowanych znajduje się kwas ortofosforowy (E338) – regulator kwaśności, który powoduje, że nie czujemy słodkiego smaku. Stosuje się go także do produkcji leków, nawozów sztucznych czy odkamieniaczy armatury ciepłowniczej. Za jego pomocą odrdzewimy stare monety, zaś z organizmu wypłuczemy wapń i zaburzymy metabolizm.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Wynajmujesz mieszkanie przez internet? Uważaj na zbyt niską cenę Jest nowy TELEDYSK EDYTY GÓRNIAK! Nagrała go w USA KRĘPUJĄCE badanie ginekologiczne niepotrzebne? RUTYNOWY ZABIEG podczas porodu jednak NIEPRAWIDŁOWY? "To okaleczenie" Najlepsze momenty rozmowy z EWĄ KOPACZ. Wywiad w Vivie niczego jej nie nauczył? POLKA, która podbiła serce The Rolling Stones! Komosa ryżowa i amarantus, czyli pseudozboża Gdy KOT TERRORYZUJE domowników. Jak sobie z nim poradzić? JUSTIN TIMBERLAKE zaśpiewał "Happy Birthday" polskiej fance! Jak zadbać o prawidłowy SEN NIEMOWLAKA? Najlepsze sposoby, jak UŚPIĆ DZIECKO Zarabiają na spełnianiu fantazji z "50 Twarzy Greya" Ponad połowa Polaków cierpi na syndrom poniedziałku. Stres zaczyna się już w niedzielę