Napój z kofeiną zamiast kawy? Zastanów się, pijesz składnik nawozów sztucznych

W napojach kofeinizowanych znajduje się groźny dla zdrowia kwas ortofosforowy.

Kiedy czujemy się znużeni lub mamy za sobą nieprzespaną noc, chętnie sięgamy po napoje z dodatkiem kofeiny, łudząc się, że postawią nas na nogi. Tymczasem zawartość popularnej substancji pobudzającej jest w nich mniejsza niż np. w czekoladzie. Szklanka kawy zawiera 150 mg kofeiny, herbata czarna – 65 mg, a zielona – 31 mg. Tabliczka czarnej czekolady dostarcza aż 70 mg kofeiny, zaś szklanka coli tylko 23 mg.

W napojach kofeinizowanych znajduje się kwas ortofosforowy (E338) – regulator kwaśności, który powoduje, że nie czujemy słodkiego smaku. Stosuje się go także do produkcji leków, nawozów sztucznych czy odkamieniaczy armatury ciepłowniczej. Za jego pomocą odrdzewimy stare monety, zaś z organizmu wypłuczemy wapń i zaburzymy metabolizm.

Źródło: TVN Style

Źródło zdjęć: Shutterstock

 

 

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

Była solistka Polskiego Baletu Narodowego TAŃCZY NA RURZE! Radość irlandzkich homoseksualistów! Świętują legalizację ich małżeństw KATE ROZZ ma swój program na Youtube. Udaje REPORTERKĘ W BRAZYLII Od urodzenia NIE MA RĄK. Pokazał, jak się goli Oczyszczają organizm, odchudzają. PRZYPRAWY, których nie może zabraknąć w kuchni Jest nawet TRZYSTA RAZY SŁODSZA od cukru! Uważaj, w jakiej postaci ją spożywasz Odszedł od polskich świadków Jehowy. Teraz wyznaje, co przeżył Donatan i Cleo na konferencji! Nie mówią po ANGIELSKU! Leczenie cellulitu zależne jest od jego fazy. Sprawdź, jak rozpoznać, którą mamy Przez te błędy latem świeci nam się cera. Zobacz, jak utrwalić nawet mocny makijaż Zamiast pomóc, mogą szkodzić. Wszystko o ANTYBIOTYKACH Pracodawca musi być na to gotowy. Nawet 60 dni w roku WOLNYCH OD PRACY dla rodziców