Jaką wodę pić?
BEATKA • dawno temuZastanawiałaś się nad tym, co jest ważniejsze dla człowieka, jedzenie czy woda? Człowiek jest w stanie przeżyć bez jedzenia kilka tygodni, z kolei bez wody raptem kilka dni. Dlaczego tak się dzieje? Organizm ludzki składa się aż w 70% z wody. To dzięki niej organizm może poprawnie funkcjonować. Woda wpływa nie tylko na zdrowie (zapobiega odwodnieniu organizmu), ale też na wygląd (dba o nawilżanie skóry). Ponieważ w sklepach znajduje się olbrzymi wybór wód, możesz czuć się nieco zdezorientowana. Jaką wodę wybrać?
Rodzaje wód
Na półkach sklepowych znajduje się mnóstwo rodzajów wód: gazowane, niegazowane, smakowe, źródlane, wody mineralne, średniomineralizowane. Zazwyczaj sięgamy po wodę butelkowaną i nie patrzymy przy tym na to, co ma napisane na etykiecie. Nie każda woda w butelce jest wodą mineralną. Wody różnią się między sobą zawartością składników mineralnych. Zanim więc kupimy daną wodę, warto dowiedzieć się, jaka woda jest najlepsza dla naszego organizmu oraz co oznaczają poszczególne skróty na etykietach. Warto pamiętać, że wody smakowe są kaloryczne, gdyż zawierają cukier. Lepiej sięgać po wody niegazowane niż gazowane. Dzięki temu unikniemy wzdęć i gazów.
Rodzaje wód:
- naturalne mineralne wysokomineralizowane (mineralizacja wynosi ponad 1500 mg/l);
- naturalne mineralne średniomineralizowane (mineralizacja w granicach 500–1500 mg/l);
- stołowe (czyli wody źródlane wzbogacone w wapń i magnez);
- źródlane (mineralizacja mniejsza niż 500 mg/l);
- lecznicze (zawierają dużo składników mineralnych, ponad 4000 mg/l, przepisywane przez lekarzy).
Jakie składniki mineralne znajdują się w wodzie? Są to: magnez, wapń, sód, chlorki, wodorowęglany, siarczany, jod, fluor, żelazo, dwutlenek węgla. Poszczególne wody różnią się między sobą ilością składników mineralnych. Po jakie wody najlepiej sięgać? Najodpowiedniejsze będą wody mineralne. Do codziennego picia mogą być średniomineralizowane. Jeżeli jednak masz problemy ze zdrowiem, dowiedz się, jakich wód unikać:
- kamica nerkowa – niepolecane są wody z dużą zawartością wapnia;
- osteoporoza – polecane są wody z dużą zawartością wapnia;
- kłopoty z nadciśnieniem – lepsze są wody niskosodowe;
- osoby aktywne fizycznie, sportowcy i osoby często przebywające w wysokich temperaturach – powinni pić wody z dużą zawartością sodu i chlorków.
Ile pić wody?
Ile pić dziennie? Codzienne zapotrzebowanie organizmu na wodę to: 2700 ml (organizm kobiety) i 3700 ml (organizm mężczyzny). Oczywiście dawka ta może ulegać zmianie. Na zapotrzebowanie organizmu na wodę wpływają: pora roku (latem pragnienie jest większe niż zimą), aktywność fizyczna, stan zdrowia. Odpowiednia dieta na zdrowie powinna dostarczać wody wraz z pokarmami. Jest to około 1 litr wody. Część zapotrzebowania na wodę pokrywają soki warzywne i owocowe, herbaty ziołowe (herbata zielona, herbata biała, herbata czerwona).
Ile wody pijemy na co dzień? Zazwyczaj za mało. Większość osób sięga po wodę dopiero wówczas, gdy poczuje pragnienie. Tymczasem wodę warto sączyć przez cały dzień małymi łyczkami. Dzięki temu woda z łatwością wchłania się do organizmu. Łapczywe picie dużej ilości wody na raz obciąża nerki. Jak pić częściej wodę? Szklanka wody zawsze powinna stać przy nas. Po pewnym czasie wyrobimy w sobie nawyk sięgania po wodę cały czas.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze