Unikaj tych produktów. Niszczą DNA i przyśpieszają STARZENIE SIĘ skóry

Starzeniu się sprzyjają m.in. cukier, mocno przypieczone mięsa czy paczkowane wędliny.

To, co jemy, ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wygląd. Cukier czy chemia zawarta w paczkowanych wędlinach pogarszają kondycję skóry przez negatywne oddziaływanie na jej głębokie warstwy.

Glukoza powoduje twardnienie kolagenu i elastyny, czego konsekwencją jest wczesne powstawanie zmarszczek. Dietetycy nie polecają także spożywania mocno przypieczonych mięs czy pieczywa, gdyż związki w nich zawarte niszczą DNA.

Źródło: TVP

Źródło zdjęć: Shutterstock

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Kafeteria.tv:

To nienarodzone dziecko klaszcze... podczas USG Urodziła się z DEFEKTEM NARZĄDÓW. Lekarz opracował zdumiewającą metodę leczenia Gdzie spędzić urlop nad POLSKIM MORZEM? Mapa najlepszych kąpielisk "No woman, no drive". Kolejna akcja przeciwko DYSKRYMINACJI kobiet Pestki - niedoceniany składnik winogron. Dlaczego warto je jeść? Jedz truskawki. Wzmacniają odporność, chronią od wolnych rodników Jak przechowywać żywność w lodówce? Miejsce MA ZNACZENIE Program do sporządzania portretów przestępców stworzył IDEAŁ PIĘKNA Jak ukryć BIUSTONOSZ pod sukienką? Warto znać te gadżety Większy biust w 20 minut. Ryzykowny zabieg POWIĘKSZANIA PIERSI Dłuższe dni, lepsza pogoda, a czujesz się gorzej niż zimą? PRZESILENIE WIOSENNE można pokonać Co tak naprawdę MYŚLĄ MĘŻCZYŹNI?