Proces starzenia się skóry
KAROLINA • dawno temuWraz z upływem czasu każdą z kobiet dotyka problem starzenia się skóry. Utrata elastyczności i powstawanie tzw. kurzych łapek to najbardziej popularny objaw tego procesu. Współczesna kosmetologia oraz medycyna estetyczna starają się zapobiec starzeniu się skóry. O tym, jak objawia, i w jakim wieku kobiet dotyczy, dowiesz się z poniższego artykułu.
Starzenie się skóry
Starzenie się skóry polega na zmniejszeniu biologicznej aktywności komórek organizmu, na znacznym obniżeniu zdolności adaptacyjnych ustroju oraz spowolnieniu tych procesów. Wyróżnić można dwa czynniki, które wpływają na szybkość i intensywność tych zmian. Po pierwsze starzenie się skóry potęgowane jest przez czynniki środowiskowe związane z aktywnością tzw. wolnych rodników. Zaliczyć można tu m. in. niewłaściwą pielęgnację, nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV. Wskazać należy również czynniki wewnętrzne, które łączą się z gospodarką hormonalną organizmu, z nieprawidłowym odżywaniem i wynikającym z niego niedoborem witamin. Osoba dbająca o zdrowe odżywianie, aktywny tryb życia, stroniąca od alkoholu i papierosów będzie dłużej cieszyła się piękną i młodą skórą. Z drugiej strony ważnym elementem wpływającym na szybkość starzenia się skóry są uwarunkowania genetyczne. Niektórzy mimo zdrowego trybu życia mogą zestarzeć się szybciej niż inni.
Objawy starzenia się skóry
Proces starzenia się skóry nie jest tak nagły, jak mogłoby się to wydawać. Alarmująca powinna być już obniżona zdolność do wiązania wody, która powoduje suchość skóry oraz zatrzymywanie wody w naskórku zamiast w głębszych warstwach skóry. Dopiero po jakimś czasie skóra staje się cieńsza, a warstwa rogowa naskórka wzrasta. Zniszczeniu ulegają włókna elastylowe i kolagenowe, a nawodnienie skóry spada wskutek obniżenia aktywności działania gruczołów potowych i łojowych. Także komórki Langerhansa, których ilość spada w trakcie starzenia się skóry, powodują obniżenie jej odporności, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu podatności na podrażnienia i rozwoju komórek nowotworowych. Skóra traci swoją elastyczność i jędrność za co odpowiedzialna jest elastyna, kolagenoza i hialuronidazy, wytwarzane przez organizm w nadmiernych ilościach.
Kremy przeciwzmarszczkowe
Starzenie się skóry jest nieuchronnym procesem, jednak odpowiednio dobrana i wczesna pielęgnacja pozwala na opóźnienie działania czasu. Współcześnie kobiety mają dostęp do szerokiej gamy kremów przeciwzmarszczkowych. Problem doboru odpowiedniego preparatu związany jest nie tylko z utratą elastyczności przez skórę, ale także z typem cery. Ważne jest zatem, aby dany kosmetyk zawierał substancje opóźniające ten proces. Należy do nich zaliczyć witaminę A obecną w maśle, mleku i jajach, retinol, flirty chroniące przed promieniowaniem UVA i UVB, kwas hialuronowy oraz przeciwutleniacze, do jakich zaliczana jest popularna witamina C.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze