UV przyspiesza starzenie skóry powiek i powierzchni oka
DANUTA CAPIGA • dawno temuNadmierna eksplozja na promieniowanie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie skóry oraz wzrost ilości zachorowań na nowotwory skóry. Słońce potrafi jednak szkodzić nie tylko naszej skórze, ale i naszym oczom. Podczas słonecznego dnia do oka dociera kilkakrotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia.
Nadmierna eksplozja na promieniowanie słoneczne powoduje przedwczesne starzenie skóry oraz wzrost ilości zachorowań na nowotwory skóry. Słońce potrafi jednak szkodzić nie tylko naszej skórze, ale i naszym oczom. Podczas słonecznego dnia do oka dociera kilkakrotnie więcej światła niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia.
Jesteśmy narażeni na promieniowanie bezpośrednie i odbite. Odbite promieniowanie słoneczne może prowadzić do poparzenia oka. Na dużych wysokościach, w ośnieżonych górach, na piaszczystych plażach i przy odbijających powierzchniach wody (jeziorach, rzekach czy morzu) promieniowanie jest najbardziej intensywne. Najbardziej intensywne jest też w godzinach południowych, jednak naszym oczom szkodzi najbardziej rano i po południu, gdy słońce znajduje się w bezpośredniej linii naszego wzroku.
— Podobnie jak nauczyliśmy się chronić naszą skórę, tak powinniśmy nauczyć się troski o nasze oczy – mówi dr n. med. Anna M. Ambroziak, okulistka – Brak ochrony przed promieniowaniem UV przyspiesza bowiem starzenie się zarówno skóry powiek, jak i powierzchni oka, zwiększa zarazem ryzyko chorób takich, jak zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. O ochronie przed UV powinny pamiętać zarówno osoby pracujące jak i odpoczywające na świeżym powietrzu, szczególnie osoby młode i dzieci.
Przed szkodliwym promieniowaniem UV chronią specjalne soczewki okularowe, montowane w okularach korekcyjnych i przeciwsłonecznych. Ich skuteczność określa indeks E-SPF. Jest to międzynarodowy wskaźnik certyfikujący ogólną ochronę przed promieniowaniem UV. Im wyższy wskaźnik E-SPF, tym wyższa ochrona wzroku. Wskaźnik ten umożliwia każdemu wybór najodpowiedniejszej ochrony UV dla oczu oraz skóry wokół nich.
Każdy powinien mieć świadomość, że należy chronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza dotyczy to oczu, które są narażone na promieniowanie UV przez 365 dni w roku, nawet w pochmurne dni. Aż do 40% tego promieniowania dociera do nas, kiedy nie jesteśmy w pełnym słońcu i kiedy myślimy, że nasze oczy nie są narażone na niebezpieczeństwo.
Kampania „Chroń swój wzrok cały rok” uświadamia nam, że promieniowanie UV jest prawie wszędzie, zarówno, gdy jesteśmy na powietrzu, jak i w pomieszczeniach, gdzie świetlówki kompaktowe też emitują UV. Połowa promieniowania UV dociera do nas jako promieniowanie odbite od ziemi, wody a nawet okien.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze