Sposoby na lepsze samopoczucie w okresie przedmiesiączkowym i w trakcie miesiączki
JEA • dawno temuW tych dniach dochodzi do gwałtownych skoków poziomu estrogenu i progesteronu, co może wywoływać takie objawy jak obolałość stawów, puchnięcie, zatrzymanie płynów, obrzęk Ośrodkowego Układu Nerwowego (skutki: skłonność do irytacji i zmiennych nastrojów, bóle głowy, mdłości), zaostrzenie trądziku, obrzęk tkanki podskórnej (skutki: nadwrażliwość i obrzęk piersi), zwiększony apetyt na słodycze i węglowodany, obrzęk jelita (skutki: wzdęcie).
Chyba każda kobieta na pewnym etapie życia doświadcza znacznych dolegliwości związanych z miesiączką, zarówno podczas, jak i w tygodniu poprzedzającym. Najbardziej bolesne i najobfitsze są zazwyczaj miesiączki u dziewcząt i jest to związane z dojrzewaniem osi podwzgórze — przysadka – jajniki. Nie mniej przykry, zwłaszcza u dojrzałych kobiet, jest zaczynający się w drugiej połowie cyklu, w tygodniu poprzedzającym wystąpienie miesiączki, zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Konsekwencją zaburzeń hormonalnych w tygodniu poprzedzającym początek miesiączki jest wzrost temperatury ciała w nocy o 1 stopień. Co ciekawe, depresja wywołuje podobną reakcję organizmu. Zatem obniżenie nastroju i bezsenność w okresie premenstruacyjnym można rozumieć w ten sposób, że organizm reaguje na podwyższoną temperaturę w nocy podobnie jak na depresję. Wyższa ciepłota organizmu "interpretowana" przez organizm jako depresja może przejawiać się bezsennością, płytkim snem — czuwaniem, zmęczeniem odczuwanym zarówno w nocy, jak i za dnia. Problemy ze snem związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego powinny zaniknąć przed końcem krwawienia.
Aby ulżyć wam w tych trudnych dniach, proponujemy wypróbowanie niżej opisanych sposobów na lepsze samopoczucie w okresie przedmiesiączkowym i w trakcie miesiączki.
- Pierwiastki życia i witaminy
Przed i w trakcie miesiączki dodatkowo zażywaj suplementy magnezu i wapnia (w stosunku 2:1). Oba te minerały dobrze wpływają na system nerwowy, zmniejszają rozdrażnienie i nadwrażliwość, tak nam dobrze znane w tych dniach. Badania wykazują, że ostrym przypadkom zespołu napięcia przedmiesiączkowego, zwłaszcza tym wywołanym przez obrzęk Ośrodkowego Układu Nerwowego, towarzyszy zwykle niski poziom magnezu. Magnez najlepiej łączyć z witaminą B6 – tą ostatnią w dawce ok. 100 mg dziennie. W aptekach dostępne są gotowe suplementy łączące magnez z witaminą B6 np. MagneB6, Laktomag B6. Witaminy A i K biorą udział w regulacji krwawienia.
Mniej słono Aby nie pogarszać puchnięcia związanego z menstruacją, używaj w potrawach mniej soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Sprawdzaj też etykietki gotowego jedzenia, które dla polepszenia walorów smakowych i przedłużenia jego trwałości jest zwykle zbyt obficie solone. O tym, jak wystrzegać się nadmiaru soli więcej przeczytasz w tym artykule.
Woda i zioła W tych dniach ważne jest, by się nie odwodnić oraz by zapewnić swobodną wymianę płynów w organizmie. W tym celu należy pić dużo wody. Złagodzić ból pomogą zioła: rozkurczająco i uspokajająco działa herbatka z rumianku i przywrotnika oraz olej z nasion wiesiołka (Oeparol, Eumol Active, Evening Primrose Oil). W przypadku nadmiernego krwawienia warto też wypróbować napary bądź nalewki ziołowe. Skuteczne jest ziele tasznika, a także między innymi kora dębu, korzeń kozłka lekarskiego, kwiat arniki, kwiat kasztanowca, kwiat nagietka, liść borzozy, liść krwawnka, liść tysięcznika, gotowe nalewka Hemorigen. Z kolei zioła o działaniu przeciwbólowym to: rumianek, liść rozmarynu, kwiat lawendy, liść mięty pieprzowej, korzeń kozika lekarskiego, liść melisy.
Zakazane napoje Odstaw kawę, alkohol i napoje gazowane. Kofeina i alkohol zaburzają sen, natomiast napoje zawierające dwutlenek węgla wzmagają obrzęk i nadwrażliwość piersi.
Sport W okresie przedmiesiączkowym nie odpuszczaj sobie ćwiczeń, a nawet je zintensyfikuj. Wysiłek fizyczny pobudza wydzielanie endorfin, które z kolei polepszają samopoczucie i niwelują łagodną depresję. Wyciskając z siebie “siódme poty” dosłownie i w przenośni osiągasz dwa cele za jednym razem. Usuwasz z organizmu nadmiar wody wraz z potem, a potem lepiej śpisz.
Dieta W okresie przedmiesiączkowym wystrzegaj się tego, na co masz największą ochotę – słodyczy, w tym czekolady, która zawiera zarówno cukier jak i kofeinę. Przestawiając się na niskosłodzone potrawy i napoje ustrzeżesz się przed huśtawką glikemiczną: gwałtownymi skokami poziomu cukru we krwi, po których następują jego spadki poniżej normy. Jeżeli spadek poziomu cukru we krwi będzie miał miejsce w nocy, objawi się to bezsennością.
Termofor Podłożony pod plecy na odcinku lędźwiowym termofor napełniony ciepłą wodą pomaga zmniejszyć ból. Ciepło działa rozkurczająco – zmniejsza napięcia w podbrzuszu oraz poprawia krążenie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze