Jak odmłodzić starzejący się wzrok?
DANUTA CAPIGA • dawno temuStarzenie się to nieunikniony proces. Dotyczy on całego organizmu, także oczu. Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu.
Starzenie się to nieunikniony proces. Dotyczy on całego organizmu, także oczu. Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego tego narządu.
Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się w okolicy 40. roku życia. Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten zwany starczowzrocznością lub presbiopią jest nieodwracalny. Z wiekiem źrenica staje się mniejsza i mniej czuła na światło, co sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu jest trudniejsze.
Wadę wzroku można szybko rozpoznać i przywrócić komfort życia poprzez dobranie odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych lub poprzez nowoczesne metody leczenia jak: laserowa korekcja wzroku, wszczepienie soczewek wewnątrzgałkowych czy operacje chirurgiczne.
Osoby, które muszą nosić okulary na co dzień wiedzą, że jest to kłopotliwe i niewygodne, przeszkadzają w aktywności i w uprawianiu sportu.
Soczewki kontaktowe są wygodniejsze w użytkowaniu, ale nie pozbawione wad. Pierwszą i podstawową wadą jest uczucie dyskomfortu podczas noszenia i stres przy ich zakładaniu i zdejmowaniu. Do wad można też zaliczyć problem natury finansowej (są droższe od okularów korekcyjnych), konieczność regularnej pielęgnacji i w przypadku kobiet ostrożność podczas robienia makijażu.
Trwałą metodą pozwalającą na wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek jest laserowa korekcja wzroku. Rewolucyjną metodą korekcji presbiopii jest laserowa metoda intraCOR. Zabieg polega na wykonaniu wewnątrz rogówki pięciu nacięć w kształcie pierścieni. Tkanki rogówki po zetknięciu z wiązką lasera ulegają przemianie w gazowe pęcherzyki, które następnie wyparowują. Rogówka pod wpływem tych nacięć nabiera pożądanego kształtu, dzięki czemu możliwe jest czytanie bez pomocy okularów.
— Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa, ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, odbywa się bardzo szybko, samo działanie lasera na oko zajmuje zaledwie 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach – mówi lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, wykonujący zabiegi metodą intraCOR. — Wystarczy operacja jednego oka, aby funkcjonować bez okularów czy soczewek kontaktowych – dodaje.
Presbiopia może skutecznie utrudnić codzienne życie – korzystanie z komputera, pracę, czytanie książek lub gazet. Dlatego nie można lekceważyć i bagatelizować objawów oraz braku leczenia. Im wcześniej wykryte zostaną wady wzroku, tym jest większa szansa na ich wyleczenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze