Trądzik - skąd się bierze i jak się go pozbyć?
PATRYCJA CIUPAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez Apteline
Z trądzikiem zmagają się przede wszystkim młode osoby w wieku dojrzewania. Dla wielu z nich jest to problem, który wpływa również na poczucie własnej wartości. Stres związany ze zmianami skórnymi, towarzyszy młodym na co dzień i niejednokrotnie staje się przyczyną zaburzeń psychicznych oraz zdrowotnych. Przekłada się na poczucie własnej wartości, a co za tym idzie może doprowadzić do braku pewności siebie. Okazuje się jednak, że z tego rodzaju problemami skórnymi borykają się również dorośli. W zależności od rodzaju trądziku, niezbędne jest podjęcie odpowiedniej metody leczenia, która uzdrowi skórę. Dlatego tak kluczową rolę odgrywa konsultacja ze specjalistą, a wraz z nią dopasowana pielęgnacja dedykowanymi kosmetykami.
Co to jest trądzik?
W zależności od typu trądziku, każdy z nich cechuje się innymi objawami. Zawsze jednak charakteryzują się one nieestetycznym wyglądem danej partii skóry, ponieważ co warto zaznaczyć, trądzik nie musi występować tylko na cerze. Zmiany skórne mogą się pojawić również na szyi lub na plecach. Zdarza się, że wypełnione są ropą przez co bywają bolesne. Każdy rodzaj trądziku może mieć inną przyczynę, jednak zazwyczaj pojawia się ze względu na zaburzenia funkcjonowania aparatu włosowo-łojowego. Powodować go również mogą problemy natury hormonalnej, tryb życia, nawyki żywieniowe, a nawet względy genetyczne.
Najczęściej rozpoznawane rodzaje trądziku
Każdy rodzaj trądziku wiąże się z występowaniem wyprysków, które w zależności od typu zmiany skórnej, mogą mieć różną strukturę, barwę czy wielkość. Najbardziej popularną odmianą trądziku jest trądzik młodzieńczy. Objawia się on bolesnymi wykwitami przede wszystkim na twarzy. Jego główną przyczyną są zazwyczaj zmiany hormonalne, zachodzące w młodym organizmie w wieku dojrzewania. Zaburzenia hormonalne mogą również być powodem trądziku torbielowatego, choć w tym przypadku zmiany są nieco bardziej dokuczające. Dodatkowo zdarza się, że zostawiają po sobie nieestetyczne ślady. Coraz częściej do dermatologów zgłaszają się również osoby dorosłe cierpiące na trądzik różowaty. Jego głównym symptomem jest rumień. Za uciążliwą, choć na szczęście czasową, odmianę zmian skórnych, uznaje się trądzik guzkowo-cystowy. Podskórne guzki, można wyleczyć, stosując się do zaleceń lekarza.
Skąd się bierze trądzik?
Skłonność do zmian trądzikowych w dużej mierze wynika z uwarunkowań genetycznych. Odziedziczona tłusta skóra oraz towarzyszące jej problemy skórne, stają się przyczyną wydzielania łoju zwłaszcza w okresie dojrzewania. Dodatkowo uważa się, że jednym z najczęstszych powodów trądziku jest przewlekły stres szczególnie w wieku dorosłym. Nasila on stany zapalne w skórze, doprowadza do obniżenia mikrobiomu, a z czasem może doprowadzić do powstania na niej bakterii. Czynnikami wpływającymi na powstanie zmian skórnych są także zanieczyszczenia, a w tym toksyny czy też pyły pochodzące z powietrza. Należy również wspomnieć, że trądzik może wzmagać nieodpowiednia dieta bogata w wysoko przetworzone produkty, cukier czy nabiał. Powodują one bowiem nasilenie łojotoku. Kluczowa jest także pielęgnacja. Osoby zmagające się z cerą problematyczną, powinny korzystać wyłącznie ze sprawdzonych kosmetyków, które nie będą nasilały objawów, a z czasem pomogą się ich zupełnie pozbyć.
Jak skutecznie pozbyć się trądzikowych zmian skórnych?
Nieleczony trądzik może mieć różne skutki. Nie zawsze mija samoczynnie, dlatego tak ważna jest diagnostyka i konsultacja ze specjalistą. Określenie typu zmiany skórnej, pozwoli lekarzowi ustalić jej przyczyny i przygotować plan leczenia. Farmakoterapia nie jest wprowadzana u każdego pacjenta. Bardzo często wystarczy zmiana nawyków, a w tym wdrożenie prawidłowej codziennej pielęgnacji dostosowanej do potrzeb skóry. Kluczową rolę odgrywają zatem kosmetyki. Na stronie https://apteline.pl/problemy-dermatologiczne/tradzik-i-wypryski można znaleźć kremy ochronne i przeciwtrądzikowe, a także maści oraz żele antybakteryjne do mycia twarzy dedykowane cerze z problemami skórnymi. Nie brakuje tam również past cynkowych i kwasu borowego o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Tylko pielęgnacja sprawdzonymi preparatami przyniesie oczekiwane efekty.
Trądzik bez wątpienia jest jedną z najbardziej dokuczliwych chorób skórnych. Nieleczony lub leczony nieodpowiednimi metodami, może mieć nieestetyczne skutki w postaci np. przebarwień czy blizn potrądzikowych. Dlatego tak ważną rolę w diagnostyce trądziku odgrywa konsultacja ze specjalistą oraz pielęgnacja jakościowymi kosmetykami.
Materiał sponsorowany przez Apteline
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze