Cała prawda o kawie – zobacz, czy powinieneś ją pić

8. Kawa – zdrowa czy niezdrowa?Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje korzystne dla zdrowia, a z drugiej – substancje pobudzające, które mogą być niekorzystne i np. powodować problemy ze snem. Dowiedz się, czy warto pić kawę, czy jednak lepiej z niej zrezygnować.
Zdjęcie autorstwa eliasfalla / CC BY

8. Kawa – zdrowa czy niezdrowa?
Kawa wywiera wielokierunkowy wpływ na organizm ludzki. Z jednej strony zawiera w składzie substancje korzystne dla zdrowia, a z drugiej – substancje pobudzające, które mogą być niekorzystne i np. powodować problemy ze snem. Dowiedz się, czy warto pić kawę, czy jednak lepiej z niej zrezygnować.

7. Pobudzenie funkcjonowania mózguZawarta w kawie kofeina korzystnie wpływa na pracę mózgu. Substancja ta pobudza ten narząd do pracy i zwiększa ogólną wydolność umysłową. Zostało to nawet potwierdzone rozmaitymi badaniami klinicznymi.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

7. Pobudzenie funkcjonowania mózgu
Zawarta w kawie kofeina korzystnie wpływa na pracę mózgu. Substancja ta pobudza ten narząd do pracy i zwiększa ogólną wydolność umysłową. Zostało to nawet potwierdzone rozmaitymi badaniami klinicznymi.

6. Zwiększenie przemiany materiiBadania kliniczne sugerują, że kofeina wspomaga odchudzanie, gdyż pobudza metabolizm. Dotyczy to jednak małej filiżanki czarnej kawy bez mleka. Wszelkiego rodzaju dodatki niestety niweczą cenne właściwości kawy.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Zwiększenie przemiany materii
Badania kliniczne sugerują, że kofeina wspomaga odchudzanie, gdyż pobudza metabolizm. Dotyczy to jednak małej filiżanki czarnej kawy bez mleka. Wszelkiego rodzaju dodatki niestety niweczą cenne właściwości kawy.

5. Krótkotrwałe efektyRzeczywiście kawa wywiera korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Warto jednak mieć na uwadze to, że jej działanie jest krótkotrwałe. W szczególności w sytuacji, gdy spożywamy kawę kilka razy dziennie. Organizm przyzwyczaja się do działania kofeiny, a konsekwencją tego jest zmniejszenie efektywności działania tej substancji.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

5. Krótkotrwałe efekty
Rzeczywiście kawa wywiera korzystny wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Warto jednak mieć na uwadze to, że jej działanie jest krótkotrwałe. W szczególności w sytuacji, gdy spożywamy kawę kilka razy dziennie. Organizm przyzwyczaja się do działania kofeiny, a konsekwencją tego jest zmniejszenie efektywności działania tej substancji.

4. Ochrona przed chorobami podeszłego wiekuNa podstawie licznych badań klinicznych wiadomo, że w przypadku osób w podeszłym wieku regularnie spożywających kawę obserwuje się niższe ryzyko wystąpienia demencji, alzheimera oraz parkinsona.
Zdjęcie kobiet / Shutterstock

4. Ochrona przed chorobami podeszłego wieku
Na podstawie licznych badań klinicznych wiadomo, że w przypadku osób w podeszłym wieku regularnie spożywających kawę obserwuje się niższe ryzyko wystąpienia demencji, alzheimera oraz parkinsona.

3. Korzyści dla wątrobyIstnieje wiele badań klinicznych, które potwierdzają związek pomiędzy spożywaniem kawy a zmniejszonym ryzykiem chorób wątroby. Kofeina w niej zawarta może między innymi uchronić ten narząd przed marskością. Co więcej, u miłośników kawy odnotowano również zmniejszone ryzyko wystąpienia raka wątroby.
Zdjęcie autorstwa jelo-hx / CC BY

3. Korzyści dla wątroby
Istnieje wiele badań klinicznych, które potwierdzają związek pomiędzy spożywaniem kawy a zmniejszonym ryzykiem chorób wątroby. Kofeina w niej zawarta może między innymi uchronić ten narząd przed marskością. Co więcej, u miłośników kawy odnotowano również zmniejszone ryzyko wystąpienia raka wątroby.

2. Chroni przed depresjąRyzyko wystąpienia depresji u osób regularnie spożywających kawę jest znacząco mniejsze niż w przypadku osób jej niespożywających. Na tej podstawie można stwierdzić, że kawa może uchronić człowieka przed samobójstwem, gdyż w pewnym stopniu zapobiega depresji.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

2. Chroni przed depresją
Ryzyko wystąpienia depresji u osób regularnie spożywających kawę jest znacząco mniejsze niż w przypadku osób jej niespożywających. Na tej podstawie można stwierdzić, że kawa może uchronić człowieka przed samobójstwem, gdyż w pewnym stopniu zapobiega depresji.

1. Pić, ale z umiaremPicie czarnej kawy bez dodatków może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Nie należy jednak nadużywać tego napoju, gdyż może się to przyczynić do wystąpienia zaburzeń koncentracji czy problemów ze snem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainImages / CC BY

1. Pić, ale z umiarem
Picie czarnej kawy bez dodatków może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Nie należy jednak nadużywać tego napoju, gdyż może się to przyczynić do wystąpienia zaburzeń koncentracji czy problemów ze snem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Kąpiel a prysznic Jak uniknąć przeziębienia Dlaczego się przejadamy? Czas na okulary przeciwsłoneczne Od lat traktujemy go jak lekarstwo. Czy rosół faktycznie zwalcza chorobę? Jak uniknąć i jak leczyć zapalenie pęcherza? Kryzys przyczyną bruksizmu Sałatka z makaronem Jak dbać o skórę twarzy Słońce – sprzymierzeniec czy wróg? Tanie gadżety, które pomogą ci ćwiczyć Wybierz idealny inhalator i termometr dla swojej rodziny