Wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku
REDAKCJA • dawno temuTrądzik pospolity (Acne vulgaris) to najczęściej występująca dermatoza wieku młodzieńczego. Jego występowanie związane jest z nadczynnością gruczołów łojowych, która w konsekwencji prowadzi do pojawienia się zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, dekolt, plecy).
Czym jest trądzik?
Dotyczy 85% nastolatków oraz młodych osób dorosłych aczkolwiek coraz częściej obserwuje się trądzik utrzymujący się nawet do czterdziestego roku życia.
Skąd się bierze trądzik?
W powstawaniu zmian trądzikowych odgrywają rolę cztery podstawowe procesy:
nadmierne wytwarzanie łoju;zwiększone rogowacenie ujść mieszków włosowych prowadzące do zaczopowania ujść gruczołów łojowych, a następnie zwiększenie zasiedlania gruczołów łojowych przez beztlenowe bakterie (Propionibacterium acnes);idący za tym rozwój nacieków zapalnych w otoczeniu gruczołów łojowych;wpływ hormonów androgenowych (męskich) na nasilenie się łojotoku.
Nadprodukcja łoju i wzmożone rogowacenie ujść mieszków włosowych to cechy uwarunkowane genetycznie. Natomiast zwiększona ilość hormonów androgenowych (testosteronu) w okresie pokwitania wpływa stymulująco zarówno na produkcję łoju jak i powiększenie gruczołów łojowych. Zasiedlające gruczoły łojowe bakterie beztlenowe wytwarzają enzymy lipotyczne powodujące rozpad substancji tłuszczowych zawartych w łoju, co prowadzi do uwalniania związków o działaniu drażniącym (wolne kwasy tłuszczowe). Dochodzi do niszczenia ścian gruczołów łojowych i wylania się ich zawartości do otaczającej skóry właściwej. Następstwem tego procesu jest zwiększenie odczynu zapalnego.
MITY
Trądzikiem można się zarazić
Fałsz: Trądzik nie jest zakaźny, ponieważ nie jest wynikiem zewnątrzpochodnej infekcji. Bakterie, które przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych skóry, są obecne także we florze bakteryjnej zdrowych ludzi. To nieprawidłowości w rogowaceniu ujść mieszków włosowych prowadzą do nadmiernego rozwoju i aktywności bakterii.
Trądzik powoduje niewłaściwa dieta
Fałsz: Niewłaściwa dieta i niektóre pokarmy mogą najwyżej nasilić istniejące zmiany trądzikowe, ale nie są przyczyną powstania choroby. Tłuste dania, czekolada, ostre przyprawy nie wywołują trądziku, ale spożywane w dużych ilościach mogą u nielicznych osób nasilać zmiany. Badania lekarzy amerykańskich przeprowadzone na dużej grupie osób wykazały, że pewne pokarmy zaostrzały zmiany trądzikowe u jedynie 10% badanych. U większości dieta nie miała wpływu na przebieg trądziku.
Słońce leczy trądzik
Fałsz: Słońce przynosi jedynie czasową poprawę u 60% osób, u 20% nie powoduje żadnych korzyści, a u pozostałych 20% może doprowadzić wręcz do zaostrzenia zmian (dotyczy to osób ze wzmożoną potliwością). Zmiany trądzikowe rzeczywiście często zmniejszają się po opalaniu, ponieważ promienie ultrafioletowe ograniczają stan zapalny, a opalenizna powoduje, że przebarwienia i nierówności są mniej widoczne. Efektem jest jednak przesuszenie skóry oraz przebarwienie naskórka, które sprzyja zatykaniu ujść gruczołów łojowych. To z kolei prowadzi po pewnym czasie do rozwoju zaskórniaków i ponownego nasilenia się trądziku.
Częste mycie zmniejsza łojotokowych
Fałsz: Częste mycie twarzy, 3–4 razy dziennie, powoduje przesuszenie i podrażnienie skóry. Nie zmniejsza łojotoku, a wręcz przeciwnie – pobudza gruczoły łojowe do wzmożonej pracy. Podczas mycia twarzy mydłem (ma odczyn zasadowy) można podrażnić cerę. Do mycia twarzy należy używać specjalnych żeli antybakteryjnych przeznaczonych do cery trądzikowej.
Seks może osłabiać/nasilać objawy trądziku
Fałsz: Aktywność seksualna nie ma żadnego wpływu na stan trądziku – ani pozytywnego, ani negatywnego. Wydzielanie androgenów jest niezależne od seksu, spowodowane dojrzewaniem lub zaburzeniami w gospodarce hormonalnej organizmu.
Wyciskanie pryszczy przyspiesza ich gojenie
Fałsz: Niefachowe wyciskanie zmian trądzikowych powoduje miażdżenie tkanki i wciskanie bakterii wraz z łojem w głąb mieszka włosowego. Zmiany zapalne goją się dłużej i zostają po nich widoczne ślady. Często nie możemy się powstrzymać od wyciskania i rozdrapywania zmian trądzikowych – należy sobie to uświadomić i konsekwentnie z tym walczyć. W efekcie bowiem skóra na twarzy pokryta jest licznymi krostkami i przebarwieniami. W dermatologii określa się taki objaw mianem trądziku samouszkadzającego.
FAKTY
U większości kobiet trądzik ulega zaostrzeniu w okresie przedmiesiączkowym. W okresie ciąży nie ma reguły: stan cery może ulec poprawie, ale również niestety pogorszeniu. Trądzik może być następstwem stosowania leków uszkadzających mieszek włosowy i powodujących wydostanie się drażniących składowych do otaczającej skóry właściwej, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Stres jest nie do końca poznanym czynnikiem powstawania trądziku, ale wiadomo, że silny, długotrwały stres przyczynia się do pogorszenia stanu skóry (prawdopodobnie jest to związane z działaniem steroidów nadnerczowych, które wpływają na czynność gruczołów łojowych). Wyniki opublikowane w British Journal od Dermatology (lipiec 2001) dowodzą, że palenie tytoniu znacząco wpływa na zwiększenie częstotliwości pojawiania się wykwitów skórnych oraz podnosi ryzyko, że będzie to trądzik o ciężkim przebiegu. Wykazano liniową zależność miedzy nasileniem zmian trądzikowych a liczbą wypalanych dziennie papierosów. Trądzikotwórcze działanie jest udowodnione w stosunku do: glikokortykosteroidów, androgenów, hormonów anabolicznych (stąd wyraźny trądzik u wielu ciężarowców), preparatów litu, fenytoiny, izoniazydu.Nowa technologia z użyciem lasera to prawdziwa rewolucja w walce z trądzikiem. Według lekarzy metoda ta jest alternatywą nawet dla antybiotyków. Eksperymentalne badanie wykonano z użyciem lasera N-lite dotychczas stosowanego w walce z oznakami starzenia się skóry. Zabiegowi poddało się 41 dorosłych w przedziale wiekowym 18–45 lat z objawami lekkiego i umiarkowanego trądziku. Pałeczką lasera operowano nad twarzą pacjenta przez kwadrans. W połowie przypadków złagodzono występujące objawy, w trzech przypadkach doszło do radykalnej poprawy w ciągu zaledwie miesiąca. Po upływie 12 tygodni u 18 pacjentów stwierdzono ubytek przynajmniej połowy miejsc trądzikowych, u 10 zanikł on zupełnie.
Cynk – pierwiastek zdrowej skóry
Prawidłowy poziom cynku w surowicy i komórkach ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Obniżony poziom cynku w naskórku stwierdzono w opryszczkowatym zapaleniu skóry, łuszczycy, chorobie Dariera oraz trądziku. Cynk podawany ogólnie wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwłojotokowe poprzez hamowanie wydzielania łoju i obniżenie poziomu wolnych kwasów tłuszczowych w ujściach mieszków włosowych. Jednak długotrwałe stosowanie soli cynku może powodować wystąpienie poważnych objawów ubocznych.
Zmiany dermatologiczne wywołane niedoborem cynku to łysienie plackowate, łamliwość włosów oraz choroby skóry, m.in. trądzik młodzieńczy, krostkowy i ropowiczy, zapalenie skóry.
Cynk a domowe sposoby pielęgnacji cery
Źródłem cynku są drożdże, zwłaszcza drożdże piwne. Już w starożytnym Egipcie spożywano drożdże i stosowano je zewnętrznie przeciwko egzemom, liszajom, grzybicy, łuszczycy i trądzikowi. Jeśli chodzi o przyjmowanie wewnętrzne drożdży, niecelowe jest jadanie ich w stanie surowym, ponieważ soki trawienne nie zabijają i nie rozkładają żywych drożdży. Należy je pić w formie naparu: łyżeczkę drożdży, najlepiej piwnych, zalewamy szklanką wrzątku i po ostygnięciu wypijamy. Bogate w cynk drożdże można stosować zewnętrznie. Maseczka drożdżowa: łyżeczkę drożdży rozprowadzamy szklaną szpatułką z kilkoma kroplami przegotowanej wody i witaminy C lub A (do kupienia w aptece) i nakładamy na twarz. Odpowiednio większą ilość przygotowujemy na włosy. Skuteczne są również drożdżowe kąpiele: do wanny wlewamy litr wrzątku, w którym uprzednio rozpuściliśmy kostkę drożdży. Nasze prababcie stosowały ciepłe maseczki z rozgniecionych na papkę ugotowanych ziemniaków i marchewek, ale kiedyś, gdy nie używano nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, warzywa te zawierały więcej cynku niż obecnie. Do przemywania twarzy i do picia świetnie nadaje się świeżo wyciśnięty sok z selera, zielonego groszku, kapusty i ogórka – zwierają one bowiem najwięcej cynku ze wszystkich warzyw.
Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej
Jak wynika z wcześniej przytoczonej wiedzy medycznej, leczenie trądziku poprzez przecieranie cery spirytusem i tonikami na bazie alkoholu, które silnie wysuszają skórę, nie ma sensu – tego typu zabiegi wzmagają łojotok, a bakterie, które przy zrównoważonym wydzielani łoju są niegroźne, nadal pozostają w skórze. Cera trądzikowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji, która – przy łagodnych postaciach trądziku – zapobiega znacząco objawom chorobowym, a podczas leczenia dermatologicznego jest niezbędnym wsparciem. Seria specjalistycznych kosmetykówj Dermedic Acne Expert jest przeznaczona do walki z trądzikiem przy jednoczesnej ochronie nawilżenia skóry.
Krem Intensywnie Nawilżający do skóry suchej ze skłonnością do zmian trądzikowych Acne Expert jest kosmetykiem wyjątkowym. Większość kremów do cery trądzikowej silnie wysusza cerę, natomiast ten, dzięki serynie zamkniętej w siatce z alginatu, zapewnia skórze dogłębne nawilżenie oraz zapobiega wysuszeniu i nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. Krem Intensywnie Nawilżający Acne Expert zawiera także składnik Ac.Net - kompleks mający ogóle działanie lecznicze dla skóry trądzikowej. Ogranicza zmiany trądzikowe poprzez zmniejszenie nadmiernego łojotoku i nadmiernego rogowacenia, ogranicza srany zapalne i rozmnażanie bakterii. Kompleks Ac.Net jest związkiem kwasu oleinowego i NDGA (Nordihydroguaiaretic Acid). Kwas oleinowy zwalcza nadmierny łojotok,, zaś NDGA reguluje wzrost komórek, zmniejsza nadmierne rogowacenie i zapalenia.
Tonik głęboko oczyszczający do skóry trądzikowej Acne Expert wykazuje działanie keratoplastyczne, tj. normalizuje proces rogowacenia naskórka, reguluje wydzielanie sebum, wspomaga gojenie. Tonik jest bezalkoholowy, zawiera natomiast kwas salicylowy, który działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Podobnie jak krem nawilżający z tej serii, zawiera kompleks Ac.Net.
Krem do cery trądzikowej, mieszanej i tłustej Acne Expert C, stanowi uzupełnienie farmakologicznego leczenia trądziku. Zawiera Zincidone (cynk), który zmniejsza wydzielanie łoju i nie zatyka ujścia gruczołów łojowych. Krem działa też łagodząco i antybakteryjnie, zapewnia efekt matujący.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze