Dekalog zimnych zasad
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuZdrowe żywienie jest podstawą właściwego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia. Odpowiedni dobór składników to jedno, ale ich właściwe przechowywanie to odrębna kwestia. Ma ono ogromny wpływ na jakość i wartości odżywcze spożywanych pokarmów. Warto dbać o to, by kupowane produkty jak najdłużej zachowały swoje cenne właściwości. Dotyczy to szczególnie produktów nietrwałych, jak mięso i wyroby wędliniarskie.
Zdrowe żywienie jest podstawą właściwego funkcjonowania organizmu oraz dobrego samopoczucia. Dieta zawierająca produkty bogate w witaminy i sole mineralne, pełnowartościowe białko, błonnik to podstawa. Odpowiedni dobór składników to jedno, ale ich właściwe przechowywanie to odrębna kwestia. Ma ono ogromny wpływ na jakość i wartości odżywcze spożywanych pokarmów. Warto dbać o to, by kupowane produkty jak najdłużej zachowały swoje cenne właściwości. Dotyczy to szczególnie produktów nietrwałych, jak mięso i wyroby wędliniarskie.
Przechowywanie produktów żywnościowych jest równie istotne jak ich wybór. Żywność, szczególnie ta wymagająca określonego przechowywania, narażona jest na działanie wysokich temperatur. Nie wystarczy sprawdzić daty ważności czy zapytać o pochodzenie produktu. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie kupionych towarów w drodze do domu oraz znajomość zasad ich właściwego chłodzenia i mrożenia - opowiada kierownik działu marketingu zakładów mięsnych PAMSO — Monika Adamus.
Warto wiedzieć, jak transportować, przechowywać, zamrażać i rozmrażać mięso. Oto mini-ściąga, która wymienia najważniejsze zasady zdrowego chłodzenia i mrożenia wyrobów mięsno-wędliniarskich.
10 zasad zdrowego przechowywania produktów mięsno-wędliniarskich:
kupuj tylko w sprawdzonych sklepach – zaufany sprzedawca z pewnością zaoferuje ci towar świeży i dobrej jakości.mięso i wędliny transportuj w specjalnie do tego przeznaczonych torbach termoizolacyjnych lub lodówkach turystycznych. Im wyższa temperatura otoczenia, tym szybciej produkty zaczynają się psuć. zawsze sprawdzaj informacje zamieszczone przez producenta na etykiecie i przestrzegaj ich. termin przydatności podany na opakowaniu dotyczy tylko produktów hermetycznie zapakowanych – po otwarciu produkt należy spożyć jak najszybciej.wędliny przechowuj zawinięte w pergamin. W folii lub pojemnikach próżniowych, bez dostępu powietrza, produkty bardzo szybko zaczną się psuć. Nie przechowuj wędliny w folii, w którą była zapakowana w sklepie. wędlinę powinniśmy przechowywać w lodówce w temperaturze 2–7 stopni C, ale nie każdą, bo na przykład suche kiełbasy w temperaturze 10–15 stopni C.mięso zamrażaj szybko, w małych porcjach, ale rozmrażaj powoli. Rozmrażane błyskawicznie, w mikrofalówce traci wiele cennych właściwości.mięso rozmrażamy powoli w lodówce lub w wodzie, szczelnie owinięte folią, która zabezpiecza produkt przed wypłukaniem cennych składników i utratą smaku. Rozmrożone musi być jak najszybciej ugotowane, upieczone lub usmażone.mięso wieprzowe i wołowe można przechowywać w zamrażalnikach do 3 miesięcy, ale mięso z kurczaka nie dłużej niż miesiąc.mięsa i wędlin nigdy nie wolno rozmrażać i zamrażać ponownie – nie przestrzeganie tej zasady grozi poważnym zatruciem pokarmowym!
To tylko podstawowe informacje. Po więcej sięgnij na stronę:
www.pamso.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze