Ciepło łączy ludzi
BEATA RATUSZNIAK • dawno temuJak się do kogoś zbliżyć? Jak go do siebie przekonać? Jeśli chcesz ocieplić stosunki z jakąś osobą najlepiej zrób to… dosłownie!Lawrence Williams i John Bargh udowodnili, że czynnikiem zbliżającym ludzi do siebie jest ciepło. Fizyczne! Ot, chociażby w postaci kubka ciepłej kawy…
Jak podaje serwis badania.net, naukowcy udowodnili, że w momencie gdy poznajemy nową osobę, pierwszą rzeczą na jaką zwracamy uwagę jest jej ciepło lub zimno interpersonalne. Właśnie tę cechę wartościujemy najbardziej. Jest nawet ważniejsza od czyichś kompetencji. Ciepło naszego rozmówcy oceniamy głównie na podstawie jego twarzy.
Badacze postanowili przeprowadzić prosty eksperyment. Założyli bowiem, że doświadczenie fizycznego ciepła powinno aktywować uczucia związane z ciepłem interpersonalnym. Teza ta poparta była wcześniejszymi odkryciami z dziedziny neurobiologii.
W celu sprawdzenia swoich hipotez autorzy zaprosili 41 osób do krótkiego badania. Z każdym z uczestników badacz spotykał się osobno w holu wydziału psychologii, obładowany segregatorami i trzymając w dłoni kubek z kawą. Jedyna manipulacja jaką zastosowano związana była właśnie z napojem. W przypadku połowy badanych była to kawa mrożona, a przypadku drugiej połowy gorąca. Jadąc windą na piętro, eksperymentator prosił o przytrzymanie przez chwilę kubka, tak aby mógł zapisać dane i czas przybycia ochotnika. Po przybyciu do sali, w której miało odbyć się badanie, uczestnicy otrzymywali kwestionariusz opisujący cechy sprawnościowe anonimowej osoby takie jak zręczność, pracowitość czy determinacja. Zadanie polegało na ocenie osoby na podstawie 10 cech osobowości, z których połowa była semantycznie związana z wymiarem ciepło-zimno, a połowa nie. Ocen dokonywano na skali od 1 do 7 (zimno, ciepło). Jak przewidywali badacze osoby, które podczas jazdy windą trzymały ciepły kubek, średnio przyznawały ocenę 4.71, gdy osoby z grupy mrożonej kawy tej samej postaci przyznawały ocenę 4.25.
Okazuje się więc, że badani, pod wpływem ciepła lub zimna dokonywali nieświadomie ocen, podczas których spostrzegali osobę jako chłodną lub ciepłą. Dodatkowo warto zaznaczyć, że tylko w przypadku wymiaru ciepło-zimno, temperatura kubka miała istotny wpływ na oceny. W przypadku innych cech, niepowiązanych semantycznie z ciepłem lub zimnem, nie zaobserwowano takiego związku!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze