Chcę zostać tatą
REDAKCJA • dawno temuPrzyczyny niepłodności leżą w równych proporcjach po stronie kobiety i mężczyzny. Przeprowadzenie diagnostyki u obojga partnerów znacząco wpływa na zwiększenie ich szans na doczekanie się upragnionej ciąży. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), tzw. czynnik męski w niepłodności małżeńskiej stanowi ok. 45% przypadków, z czego 20% niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzny.
Obowiązująca dziś — potwierdzona przez WHO — definicja niepłodności określa ją jako brak ciąży po roku regularnego współżycia (3 do 5 stosunków tygodniowo) bez żadnych zabezpieczeń. Dla osiągnięcia ciąży ważna jest przede wszystkim biologiczna zdolność partnerów, ale i ich stan zdrowia, historia przebytych chorób i urazów, styl życia, w tym aspekty psychiczne.
Krok Pierwszy: badanie mężczyzny
Jak pokazują statystyki mężczyźni w Polsce niechętnie odwiedzają lekarzy. Inicjatorami większości działań profilaktycznych i terapeutycznych w rodzinach są kobiety. Kobiety, dzięki wielu akcjom społecznym mają dużą świadomość wagi regularnych badań ginekologicznych, chociażby ze względu na profilaktykę nowotworów. Mężczyźni nadal kwestię kontrolowania stanu swoich narządów płciowych traktują po macoszemu. Dodatkowo, kiedy napotykają z partnerką na niepowodzenie w staraniach o potomstwo, dość często wydają na nią wyrok, nie biorąc pod uwagę, że płodność to wspólna sprawa kobiety i mężczyzny. Stereotypowo jest tak, że kobiety chodzą regularnie do ginekologa, a mężczyźni… niestety… W leczeniu niepłodności musi uczestniczyć para.
Badaniem, diagnozowaniem i leczeniem męskiego układu płciowego zajmuje się dziedzina nauki o nazwie andrologia.
Jak rozpoznać męską niepłodność?
Niepłodność męska diagnozowana jest w oparciu o wywiad kliniczny oraz badania nasienia. Dodatkowo, jeśli występują wskazania, przeprowadza się także badania hormonalne i genetyczne. Badanie nasienia ocenia ilość, jakość oraz ruchliwość plemników. Warto podkreślić, uprzedzając obawy wielu mężczyzn, iż tego typu badania przeprowadzane są w klinikach zajmujących się problemami niepłodności i przebiegają w atmosferze bezpieczeństwa i intymności. Proces leczenia, jeżeli zostaną zdiagnozowane nieprawidłowości po stronie mężczyzny, dostosowany jest do przyczyny. Lekarz ustawia wtedy pacjentowi leczenie korzystając z wachlarza możliwości: antybiotyków, leków hormonalnych, zabiegów, a także korzystając z osiągnięć medycyny w dziedzinie technik wspomaganego rozrodu, na przykład In vitro (IVF/ICSI, IVF/IMSI). W niektórych przypadkach lekarz nie zwleka z oczekiwaniem na samoistne zapłodnienie komórek jajowych, lecz zleca tak zwaną mikromanipulację – ICSI (docytoplazmatyczna iniekcja plemnika) lub IMSI-6600 (iniekcja morfologicznie dobranego plemnika po badaniu MSOME-6600). InviMed dysponuje wysokospecjalistycznym sprzętem, który pomaga odnaleźć i wykorzystać te plemniki, które dają szansę na ojcostwo (badanie MSOME — 6600).
W leczeniu niepłodności coraz częściej stosuje się też selekcję lub izolację z nasienia najlepszych jakościowo plemników, aby zwiększyć szansę zapłodnienia. Wybór plemników przebiega na podstawie oceny ich budowy, bo to właśnie odpowiedni dobór plemnika znacząco zwiększa szanse pary na doczekanie się upragnionego potomka. Jednak w niektórych przypadkach niepłodności, kiedy jej przyczyna leży po stronie mężczyzny, przy pomocy zwykłego wyposażenia technicznego do mikromanipulacji (stosując docytoplazmatyczną iniekcję plemnika do komórki jajowej (ICSI)), wybór prawidłowego plemnika przez embriologa nie jest możliwy.
Specjalistyczne badanie nasienia
Dzięki rozwojowi nauki i posiadaniu przez niektóre kliniki najbardziej specjalistycznego, zaawansowanego sprzętu, możliwe jest wykonanie bardzo dokładnego badania struktur znajdujących się w główce plemników sklasyfikowanych jako ruchliwe. Technika ta zwana jest MSOME-6600 (Motile sperm organelle morphology examination). Pozwala ona na obserwacje budowy żywego plemnika przy 6000 x powiększeniu. Dzięki temu możliwe jest określenie, czy budowa plemnika jest prawidłowa, i który plemnik ma największe szanse na zapłodnienie komórki jajowej.
Plemnik o właściwej budowie decyduje nie tylko o skutecznym zapłodnieniu, ale również w dużej mierze o prawidłowym rozwoju zarodka. Tym sposobem znacznie zwiększa się szansa na jego implantację. Badanie MSOME-6600 pozwala także na wybór techniki do wykonania IVF. W przypadku, gdy badanie to wykazuje dużo wad strukturalnych plemników, zaleca się wykonanie zabiegu IMSI dokonując iniekcji wyselekcjonowanego wcześniej przy dużym powiększeniu plemnika. IMSI-6600 jest najbardziej nowoczesną metodą, która pozwala w sposób znaczący zwiększać szanse par na posiadanie potomstwa w przypadku niepłodności męskiej.
Czy wiesz, że…
produkcja plemników przebiega w temperaturze nieprzekraczającej 36,6 stopni C. Jeżeli jest ona zbyt wysoka, może dojść do nieprawidłowości związanych z ich wytwarzaniem oraz funkcjonowaniem. Sprzyja temu zbyt obcisły ubiór, jak i podgrzewany fotel w samochodzie,przyczyną niepłodności męskiej mogą być: częste narażenie na czynniki toksyczne lub wykonywanie zawodów podniesionego ryzyka – np. kierowcy, informatycy, obsługa urządzeń radarowych, osoby mające kontakt z pestycydami czy rozpuszczalnikami lub pracujące w wysokich temperaturach,stres i dieta uboga w witaminy: C, E, cynk, L-karnitynę mogą obniżać płodność mężczyzny. Warto o tym pamiętać nie tylko planując potomstwo, ale i kiedy już podjęte zostało leczenie niepłodności.
Zanim mężczyzna pójdzie zbadać nasienie, musi spełnić kilka warunków:
4 – 5 dni abstynencji seksualnej, dobra forma: brak infekcji, odstawienie leków pod kontrolą lekarza, eliminacja stresu i przeciążeń organizmu, unikanie sytuacji nadużycia alkoholu,rezygnacja na kilkanaście dni przed badaniem z prezerwatywy ze środkiem plemnikobójczym.
Więcej informacji na stronie www.invimed.pl w zakładce Męskie Sprawy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze