Nie chrap, kochanie
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuWiększość kobiet denerwuje się, kiedy partner chrapie. Nie pomagają żadne sposoby - szturchanie, gwizdanie, przekręcanie na drugi bok czy zatykanie nosa. Jeżeli są skuteczne, to tylko przez chwilę. W obawie przed nieprzespaną nocą, rozzłoszczone bierzemy poduszkę pod pachę i kładziemy się na kanapie. To chwilowe rozwiązanie. Co zrobić, aby ten uciążliwy problem zlikwidować na dobre?
Chrapanie jest dokuczliwą dolegliwością, której nie wolno bagatelizować, gdyż może oznaczać bardzo poważną chorobę, jaką jest bezdech senny. Niestety problem chrapania dotyczy coraz większej ilości osób. Na skutek drgania wiotkiej części gardła, a zwłaszcza podniebienia miękkiego i języczka, powstaje charakterystyczny dźwięk utrudniający zaśnięcie partnerowi. W trakcie snu mięśnie podniebienia rozluźniają się, a w pozycji na plecach język zapada się do tyłu i otwierają się usta, co przyczynia się do powstania zwężenia przestrzeni gardła. Utrudnia to przedostanie się wdychanego powietrza do płuc i wprawia w drganie część gardła. Tak dochodzi do powstania dokuczliwych dla otoczenia dźwięków.
Możliwe przyczyny chrapania:
zatkany nos, skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków, języczka, nasady języka,nadwaga, głęboki zgryz,zażywanie środków nasennych,spożywanie alkoholu przed snem.
Bezdech senny
Bezdech to krótka przerwa w oddychaniu, która może potrwać minimum 10 sekund. Jeżeli taka przerwa pojawi się w ciągu nocy więcej niż trzydzieści razy, oznacza właśnie bezdech. Jego skutki mogą być dla organizmu bardzo poważne, dlatego w przypadku chrapania ważna jest wizyta u lekarza, który wykluczy ewentualny bezdech.
Następstwem bezdechu sennego może być nadciśnienie oraz niedotlenienie organizmu wiążące się z przemęczeniem, zaburzeniami koncentracji, sennością, apatią.
Metody walki z chrapaniem
Jedną z takich metod w przypadku chrapania łagodnego jest założenie pacjentom przez stomatologa indywidualnie dopasowanego aparatu ortodontycznego. Wcześniej jednak niezbędna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym oraz specjalistą zajmującym się zaburzeniami snu. Aparat bywa skuteczny nie tylko w zwalczaniu chrapania, ale także w przeciwdziałaniu bezdechowi sennemu. Lekarz stomatolog Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki stomatologicznej Unident Union Dental Spa tak wypowiada się na temat tego urządzenia: Zasada działania aparatu ortodontycznego jest bardzo prosta. Specjalnie zaprojektowane urządzenie wysuwa żuchwę i język do przodu, dzięki czemu rozszerzają się drogi oddechowe i możliwe jest swobodne oddychanie.
Inną skuteczną metodą w przypadku bezdechu sennego jest zastosowanie urządzenia CPAP. Otwiera ono drogi oddechowe, wtłaczając pod ciśnieniem powietrze. Jego użytkowanie wiąże się jednak z pewnymi minusami w postaci podrażnienia skóry w miejscu przylegania maski czy problemów z zaśnięciem na skutek głośnej pracy pompy. Urządzenie to może także powodować suchość błon śluzowych. Mimo tych niedoskonałości jest bardzo skuteczne. Dzięki odpowiedniemu dotlenieniu organizmu pacjent może spokojnie przespać całą noc.
Jeżeli żadne sposoby nie okażą się skuteczne, ostatecznym rozwiązaniem może stać się zabieg chirurgiczny przeprowadzany na górnej lub dolnej części gardła, nosie lub wszystkich tych miejscach jednocześnie. Zależy to od przyczyn bezdechu.
Aby raz na zawsze zwalczyć problem chrapania, najlepiej nie próbować robić tego na własną rękę. Należy skorzystać z pomocy specjalisty, który poszuka przyczyny, dzięki czemu będzie można cieszyć się nocnym odpoczynkiem bez przykrych niespodzianek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze