Jak pozbyć się chrapania?
DANUTA CAPIGA • dawno temuW dzisiejszych czasach chrapanie uważane jest za objaw wstydliwy, które pogarsza jakość naszego życia. Utarło się, że chrapanie to przypadłość mężczyzn, ale coraz częściej kobiety mają z tym problem, szczególnie po menopauzie, gdy spada poziom progesteronu (hormonu utrzymującego mięśnie w napięciu).
W dzisiejszych czasach chrapanie uważane jest za objaw wstydliwy, które pogarsza jakość naszego życia. Utarło się, że chrapanie to przypadłość mężczyzn, ale coraz częściej kobiety mają z tym problem, szczególnie po menopauzie, gdy spada poziom progesteronu (hormonu utrzymującego mięśnie w napięciu).
Podczas snu wszystkie mięśnie wiotczeją, gdy wdychane powietrze mija rozluźnione ściany gardła, te zaczynają wibrować i powstają dziwne, głośne dźwięki. Powodem tego stanu mogą być: skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki lub języczek, alkohol, palenie papierosów, środki nasenne i uspakajające, nadwaga.
Z pozoru nawet niewinne i ciche chrapanie może zakończyć się zmęczeniem, niewyspaniem, osłabieniem koncentracji, chorobami układu krążenia, problemami z libido. Po za tym dla osoby śpiącej w tym samym pomieszczeniu z chrapiącym to udręka.
Chroniczne chrapanie może oznaczać wystąpienie niezwykle groźnej choroby, jaką jest bezdech senny, który zagraża nie tylko zdrowiu, ale i życiu. Bezdech senny powoduje niedotlenienie organizmu, co prowadzi do arytmii, nadciśnienia, przerostu prawej komory serca, zawału.
Chrapaniu może pomóc spanie na boku lub na brzuchu z płaską poduszką pod głową, dostępne krople do nosa, płukanki do ust i gardła, spraye udrażniające drogi oddechowe, plastry na nos ułatwiające oddychanie. Gdy chrapaniu towarzyszy bezdech, można sypiać w specjalnej masce, która podaje powietrze pod ciśnieniem, dzięki czemu ściany dróg oddechowych nie zapadają się. Taka maska nie leczy, po jej zdjęciu chrapanie powraca.
Jeśli domowe sposoby zawodzą, można spróbować terapii laserowej w gabinetach Medycyny Estetycznej. Badania medyczne dowodzą, iż tylko laserowe leczenie chrapania jest skuteczne.
Zabieg polega na naświetlaniu struktur gardła to jest: podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych oraz bocznych powierzchni nasady języka. Zabieg jest bezbolesny, nie wymagający znieczulenia i nie wywołujący efektów ubocznych. Pełna skuteczność osiągalna jest po 3 sesjach. Jest to zabieg innowacyjny i skuteczny, jednak dość drogi. Warto go jednak wykonać, aby uchronić się przed wieloma przykrymi i nieodwracalnymi konsekwencjami nie leczonego chrapania i zapewnić komfort snu sobie i partnerowi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze