Głóg dwuszyjkowy na serce
OLGA CHOJNACKA • dawno temuJego właściwości lecznicze znane są już od średniowiecza. Działanie nasercowe kwiatów odkryto na początku XIX wieku przez francuskich lekarzy Hucharda i Reilly’ego. Zalecano wtedy głóg chorym na dusznicę bolesną, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę i niemiarowość serca. Suszone liście i kwiaty tej rośliny powinny trafić do twojej domowej apteczki.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Głóg dwuszyjkowy, inaczej babicha, ciernie białe lub bulimączka jest to ciernisty krzew lub drzewko osiągające wielkość od 2 do nawet 5 metrów. Charakterystyczną cechą tej rośliny są białe lub różowe kwiaty wydzielające nieprzyjemny zapach oraz małe, czerwone owoce o słodkawym smaku, zwane jarząbami mącznymi. Liście głogu są delikatne, wystrzępione, lśniąco zielone.
W Polsce wykorzystuje się także głóg jednoszyjkowy.
Wskazania:
osłabienie serca na skutek stresu lub infekcji,starcze serce,zaburzenia rytmu serca,rekonwalescencja po zawale serca,w nadciśnieniu tętniczym krwi,moczopędnie i rozkurczowo.lekkie zaburzenia snu.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty i listki. Kwiatostany zawierają aminy aromatyczne, flawonoidy, procyjanidy i aminokwasy. Owoce są składnikami gotowych produktów, dawniej były stosowane np. przy biegunce.
Stosowanie
Napar z 1–2 łyżeczki do herbaty suchych kwiatów zalać filiżanką wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Pić przez 3 tygodnie 2–3 filiżanki dziennie, a następnie zrobić tydzień przerwy.
Herbatkę z 2 łyżeczek głogu zalać filiżanką wrzącej wody i parzyć przez 20 minut. Pić 2 razy dziennie, najlepiej z miodem.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Odwar z 2 łyżeczek głogu gotować przez 3minuty, pić 2–3 razy dziennie.
Lecznicze działanie głogu:
poprawia ukrwienie naczyń krwionośnych (wywar z liści),zwiększa siłę mięśnia sercowego,normalizuje ciśnienie krwi, poprawiając wydolność serca,działa rozkurczowo na mięśnie gładkie naczyń, zwłaszcza wieńcowych,działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy i łagodzi napadowe kołatanie serca.
Nie są znane żadne przeciwwskazania do stosowania głogu, gdyż nie ma on żadnych działań ubocznych. Należy pamiętać, że nie jest to lek, który zadziała natychmiastowo. Na wyniki trzeba czekać. Są one widoczne po dłuższym, regularnym stosowaniu. Ważne, by podczas długotrwałego stosowania głogu skonsultować się z lekarzem oraz pamiętać, że każda choroba serca wymaga systematycznych kontroli lekarza.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Najnowsze
![Opaski stabilizujące do noszenia na co dzień: komu mogą pomóc?](https://m.kafeteria.pl/opaski-stabilizujace-do--1eef580,95,95,1,0.jpg)
Opaski stabilizujące do noszenia na co dzień: komu mogą pomóc?
MATERIAŁ PROMOCYJNY![Ablacyjny laser frakcyjny - złoty standard w odmładzaniu](https://m.kafeteria.pl/adobestock-195284365-las-68d7c15,95,95,1,0.jpg)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze