Czy grozi ci choroba serca? Sprawdź!
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChoroby serca rozwijają się przez wiele lat. Często przez brak rozwagi sami przyczyniamy się do osłabienia serca. A powinniśmy unikać ryzyka, prowadząc odpowiedni tryb życia. Sprawdź, czego unikać i czy tobie też grozi choroba serca.
Lista zagrożeń:
Palenie papierosów - przyczynia się do zwężania naczyń krwionośnych i osłabienia wydolności płuc. Zrezygnuj z nałogu, gdyż stanowi ono najpoważniejsze niebezpieczeństwo dla zdrowia twojego serca. Decyzję o zastąpieniu papierosów plastrami antynikotynowymi, pastylkami czy innymi zastępczymi środkami powinien podjąć lekarz.
Wysokie ciśnienie krwi - jest dużym zagrożeniem dla serca i naczyń krwionośnych. Należy więc prowadzić aktywniejszy tryb życia, zdrowo się odżywiać, ograniczyć alkohol oraz ilość spożywanej soli. Dzięki temu nastąpi spadek wagi, co także jest bardzo ważne.
Duże stężenie złego cholesterolu - wysokie stężenie cholesterolu HDL zapobiega niektórym szkodliwym skutkom spowodowanym przez nadmiar LDL. Zdrowa dieta powinna się opierać na obniżeniu stężenia LDL i podniesieniu HDL.
Cukrzyca - zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Zarówno w przypadku cukrzycy, jak i chorób serca, należy kontrolować wagę, aby nie dopuścić do powstania otyłości. Zapobiegać należy również nadciśnieniu tętniczemu oraz wysokiemu stężeniu trójglicerydów.
Wiek powyżej 50. też zwiększa ryzyko zachorowania na serce.
Nadwaga - nadmiar zbędnych kilogramów przyczynia się do pojawienia się problemów z sercem, gdyż zmuszone jest ono do silniejszego pompowania krwi. Wiąże się to z podwyższeniem ciśnienia i zwiększeniem stężenia cholesterolu. Wywołuje czasami też cukrzycę. Aby uniknąć nadwagi, należy nie tylko właściwie się odżywiać, ale i pamiętać o aktywności fizycznej.
Siedzący tryb życia - niekorzystnie wpływa na stan serca. Regularny ruch może spowodować, że wzrośnie stężenie cholesterolu HDL, obniży się ciśnienie krwi, a dodatkowo spalone zostaną kalorie.
Choroba serca w rodzinie - śmierć kogoś bliskiego lub zachorowanie na serce przed ukończeniem 60. roku życia w twojej rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania u ciebie.
Płeć - to mężczyźni są bardziej narażeni na zachorowanie niż kobiety. W okresie menopauzy jednak ryzyko jest takie samo.
Wysokie stężenie trójglicerydów we krwi - towarzyszy ono cukrzycy, nadwadze oraz pojawia się podczas nadużywania alkoholu. Zbyt wysokie grozi w przyszłości chorobami serca.
Wysokie stężenie homocysteiny we krwi - aby obniżyć to stężenie, należy dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości witamin z grupy B — kwasu foliowego, witaminy B 6 i B 12.
Jeżeli jeden spośród wymienionych czynników ryzyka dotyczy ciebie, to znaczy, że istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Zagrożenie wzrasta, gdy wzrasta liczba spełnianych przez ciebie warunków. Pamiętaj więc o unikaniu zagrożeń. Bądź w stałym kontakcie ze swoim lekarzem. Regularnie wykonuj pomiar ciśnienia krwi oraz stężenia cholesterolu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze