Miesiączka w różnych okresach życia
OLGA CHOJNACKA • dawno temuMiesiączka kojarzy nam się z dyskomfortem i bólem. Żadna z nas nie lubi tych dni bez względu na to, czy przechodzimy ją łagodnie czy nie. A na jej przebieg ma wpływ wiele czynników - stan zdrowia, stres, problemy małżeńskie, pora roku itp. Dowiedz się, jak powinna wyglądać miesiączka na każdym etapie życia, by nie zbagatelizować niepokojących objawów, które mogą prowadzić do poważnych chorób.
U młodych dwudziestoletnich kobiet miesiączka zaczyna być coraz bardziej regularna. Krwawienie nie jest ani skąpe, ani obfite. Okres trwa zazwyczaj od czterech do pięciu dni, choć bywają odstępstwa od tej reguły. Na unormowanie ma wpływ nie tylko gospodarka hormonalna, ale również zażywane pigułki antykoncepcyjne oraz rozpoczęte współżycie płciowe i czerpanie z niego przyjemności.
Jeżeli podczas okresu tracimy więcej niż 150 ml krwi, czyli zużywamy więcej niż cztery podpaski dziennie, możemy mówić o zbyt obfitym miesiączkowaniu. Wydłużony okres jest efektem pracy jajników, które są bardziej aktywne, a błona śluzowa bardziej rozwinięta. Nie oznacza to choroby, a my jesteśmy w stanie się do tego przyzwyczaić. Gdy jednak towarzyszą temu niepokojące objawy takie jak: osłabienie, zawroty i bóle głowy, należy skorzystać z porady ginekologa. Być może w niektórych przypadkach ulgę mogą przynieść pigułki antykoncepcyjne regulujące cykl. Niepokojące może być również plamienie w trakcie cyklu wynikające z obniżenia poziomu estrogenu. Zazwyczaj krwawienie ustępuje samo. Może być ono także wynikiem przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, pojawia się wtedy w czasie trzech pierwszych miesięcy od ich przyjmowania. Zwykle po tym okresie cykl się reguluje. Powody do obaw mają te kobiety, u których plamienie jest bardzo obfite, co może oznaczać, że nie doszło do jajeczkowania. Problemy te sugerują zmiany hormonalne, dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna, jeżeli w przyszłości planują zostać matką. Kobiety, które krwawią, powinny zażywać żelazo.
Gdy okres jest nieregularny, opóźnia się, powodując zaniepokojenie ewentualną nieplanowaną ciążą, przyczyną tego może być stres, zmiana klimatu, sposobu życia czy drastyczna dieta odchudzająca. Tych objawów również nie należy lekceważyć. Może to oznaczać brak jajeczkowania lub zaburzenia hormonalne.
Gdy zbliżamy się do trzydziestki, zaczyna częściej dawać znać o sobie zespół napięcia przedmiesiączkowego, który pojawia się na kilka lub kilkanaście dni przed miesiączką. Objawia się ogólnym złym samopoczuciem, rozdrażnieniem, apatią, bezsennością, bólami głowy, mięśni. U każdej kobiety może to przebiegać inaczej i w różnym nasileniu. Aby złagodzić te dokuczliwe oznaki napięcia, wskazane jest, aby jeść węglowodany (kasze, makarony, ziemniaki, czekoladę), zaś zrezygnować z alkoholu i papierosów. Po bólu związanym z napięciem przedmiesiączkowym nadchodzi ból miesiączkowy, który łagodzić można tabletkami przeciwbólowymi lub rozkurczowymi. Jeżeli jest zbyt dokuczliwy, oznacza to, że organizm produkuje zbyt dużo hormonu powodującego mocne skurcze macicy. Zmniejszyć ból można również poprzez przyjmowanie witaminy C, B6, magnezu i picie tranu, warto też zrezygnować z krowiego mleka i jego przetworów. Kojąco działają też ciepłe okłady. Pocieszeniem może okazać się fakt, że bóle zmniejszą się lub całkowicie miną po ciąży.
Gdy przekraczamy trzydziestkę, miesiączka i związane z nią dolegliwości łagodnieją. Niestety nasz organizm zaczyna się starzeć, spada poziom hormonów, które są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg cyklu. Miesiączki są zazwyczaj krótsze i bezbolesne, chociaż zdarza się, że ból nawet po wielu latach wraca.
Jeżeli okresowi towarzyszy ból, poinformuj o nim lekarza, gdyż może on być oznaką m.in. polipów, mięśniaków czy endometriozy. Niepokoić powinny cię właśnie bolesne miesiączki, nader obfite krwawienia, ból podczas współżycia, plamienie i bóle w środku cyklu, krew w moczu i kale oraz ból w czasie wypróżniania i tuż po nim.
Po czterdziestce rozpoczyna się promenopauza, gdyż jajniki po prostu się starzeją i wytwarzają mniej estrogenu. Miesiączki mogą nie być regularne, a krwawienia mniej lub bardziej obfite.
Gdy zachodzi menopauza, mamy około pięćdziesięciu lat. Pojawiają się duszności, trudności z zasypianiem, wybudzanie się ze snu, bóle i zawroty głowy, częste oddawanie moczu, a także napięcie emocjonalne. W tym okresie miesiączka może zniknąć na jakiś czas. W tym czasie warto skorzystać z pomocy ginekologa endokrynologa, aby dzięki odpowiednio dobranej kuracji hormonalnej znów poczuć się lepiej.
Bez względu na to, czy ją lubimy czy nie, miesiączka jest oznaką kobiecości. Dzięki uważnej obserwacji mamy szansę, aby niczego nie przeoczyć i cieszyć się swoim zdrowiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze