Jak chronić skórę przed czerniakiem?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Może rozwinąć się z niepozornych pieprzyków. Z roku na rok zwiększa się zachorowalność, dlatego należy być bardzo ostrożnym wystawiając skórę na działanie promieni słonecznych. Badania wykazują, że problem ten przede wszystkim dotyczy kobiet, to one są szczególnie narażone.
Profilaktyczne wykonywanie badań może ocalić niejedno życie. Cykliczne wykonywanie cytologii, mammografii oraz podstawowych badań krwi jest konieczne, gdy troszczymy się o swoje zdrowie. W ten sam sposób należy dbać o swoją skórę, regularnie ją badając.
— Gdy będziemy ją regularnie kontrolować, wszelkie niepokojące zmiany zostaną w porę zauważone i poddane odpowiedniemu leczeniu. – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, pracownik Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Czynniki ryzyka zachorowania na czerniaka:
predyspozycje dziedziczne,częste wizyty w solarium,częste opalanie się oraz opalanie się bez zabezpieczenia skóry przed promieniowaniem UV,poparzenia słoneczne — gdy dojdzie do nich przed 15. rokiem życia, wielokrotnie zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka.
Czerniak jest nowotworem złośliwym, ale wykryty we wczesnym stadium może zostać wyleczony.
— Niezbędnym warunkiem jest częste oglądanie swoich znamion i regularne wizyty u dermatologa. – mówi dr Nowicka.
Zachęca do uważnego przyglądania się swoim znamionom, gdyż jest to najłatwiejszy sposób badania skóry. Naszej ocenie podlegać powinno 5 elementów nazywanych przez dermatologów systemem A B C D E, czyli asymetria, brzeg, kolor, rozmiar (diameter) oraz grubość (elevation). Zmiana asymetryczna, niejednolita w kolorze, o nierównych brzegach i większa niż 6 mm powinna niepokoić. Swędzenie, pieczenie, zmiana koloru czy rozmiaru powinny nakłonić nas do wizyty u lekarza.
Niestety, w pierwszej fazie czerniak często nie daje żadnych objawów. Bezpieczniej jest więc kontrolować znamiona podczas systematycznych wizyt u specjalisty, który użyje odpowiedniego sprzętu diagnostycznego — dermatoskopu lub komputerowego analizera skóry.
Badanie dermatoskopem umożliwia oglądanie skóry w dużym przybliżeniu. To urządzenie, które łączy w sobie lupę powiększającą oglądany obraz 10–12 krotnie oraz źródło światła, które umożliwia zobaczenie głębszych struktur oglądanej zmiany.
Komputerowy analizer skóry zaopatrzony jest w kamerę o rozdzielczości 1,3 mpx. Dzięki 40-krotnemu powiększeniu analizer ułatwia precyzyjną analizę wielkości i kształtu znamiona oraz obserwację jego kolorystyki. Obydwa badania są nie tylko bezinwazyjne, ale i bezbolesne.
— Wystarczy chwila, by sprawdzić, jakiej kondycji jest skóra, czy nie ma na niej niebezpiecznych zmian. A jeśli są, dzięki szybkiemu i wczesnemu rozpoznaniu szansa na wyleczenie jest dużo wyższa. – zaznacza Danuta Nowicka. — Regularna diagnostyka to dla nas wszystkich szansa na zdrową i piękną skórę. - dodaje.
Jak ochronić się przed czerniakiem?
opalaj się z umiarem, najlepiej w półcieniu,bezwzględnie unikaj słońca pomiędzy godziną 10:00 a 15:00,stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca, unikając poparzeń,korzystaj z kremów z filtrem dostosowanym do swojego typu skóry, co najmniej SPF 25, a najlepiej SPF 50,co godzinę używaj kremu z filtrem,regularnie (raz na pół roku) badaj skórę,nie korzystaj z solarium.
Źródło: informacja prasowa Sylwia Chmielarz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze