Czerniak – zachorowalność wzrosła o 300%
LENA FILIPIŃSKA • dawno temuW ciągu ostatnich 30 lat zainteresowanie czerniakiem wzrosło, gdyż zwiększyła się zachorowalność Polaków na tę chorobę aż o 300%. Szacuje się, że rocznie na ten nowotwór zapada około 2500-3000 osób, z czego prawie 50% umiera. Wysoka umieralność jest spowodowana zbyt późnym zgłaszaniem się pacjentów do lekarza oraz brakiem dostępu do leczenia dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.
O rosnącym zainteresowaniu tym problemem świadczy doroczne podsumowanie Google, z którego wynika, że „czerniak” był najbardziej popularnym hasłem w wyszukiwarce. Pojawił się w pierwszej dziesiątce pytań rozpoczynających się od „Jak”, a użytkownicy poszukiwali informacji „Jak wygląda czerniak?”.
Czerniak jest najzłośliwszym nowotworem skóry. W odróżnieniu od innych nowotworów złośliwych często daje on przerzuty do płuc, wątroby, mózgu i innych narządów. Jego główną przyczyną jest nadmierna ekspozycja na działanie promieni słonecznych. W największym stopniu zagrożenie dotyczy osób o jasnej karnacji, które łatwo ulegają poparzeniu słonecznemu. Nie bez znaczenia jest także usposobienie dziedziczne.
Bardzo ważne jest obserwowanie skóry i zwracanie uwagi na wszelkie zmiany. Najczęstszym objawem jest zmiana zarysu oraz koloru istniejącego od dawna znamienia albo pojawienie się ciemnoczerwonej plamki na skórze. Zaniepokoić powinno łuszczenie, sączenie i krwawienie ze znamienia lub zmiana w jego wyglądzie z ciemnym zabarwieniem skóry otaczającej, które przekracza granicę znamienia.
— Akademia Czerniaka od roku prowadzi działania edukacyjne na temat czerniaka i widzimy efekty naszych działań. Świadomość Polaków na temat tego jednego z najbardziej śmiercionośnych nowotworów rośnie. Polacy zaczynają obserwować swoją skórę i podejrzane znamiona pojawiające się na niej, a raport przedstawiony przez Google tylko to potwierdza. – informuje prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Przewodniczący Akademii Czerniaka. — Polacy wpisując do wyszukiwarki hasło „Jak wygląda czerniak?”, dowiadują się, że muszą zwracać uwagę na znamiona o asymetrycznych, poszarpanych brzegach i niejednolitym kolorze, które powiększają się. Jeśli takie znamiona widzimy na skórze, koniecznie musimy udać się do dermatologa lub onkologa. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty czerniak daje nawet 90% szans na całkowite wyzdrowienie. – dodaje prof. Rutkowski.
Liczba zachorowań rośnie, a nowoczesne terapie czerniaka nadal są niedostępne dla pacjentów. Ogromnym problemem jest brak innych opcji terapeutycznych. Aby znaleźć pomoc, chorzy zgłaszają się do organizacji pacjentów, takich jak Fundacja „Gwiazda Nadziei” i Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Wiele młodych osób chorych na czerniaka szuka tam wsparcia w uzyskaniu leczenia. Organizacje starają się za wszelką cenę pomóc, jednak wsparcie tych organizacji oraz pomoc społeczeństwa, w tym także finansowa nie mogą być metodą na otrzymanie leczenia. Na czerniaka bardzo często cierpią młode osoby. Ich przedwczesna śmierć jest ogromną stratą dla rodziny. Jest to również wielka strata dla całego społeczeństwa, dla państwa, które powinno zapewnić im możliwość leczenia. Pacjenci wierzą, że Ministerstwo Zdrowia już wkrótce umożliwi chorym na zaawansowanego czerniaka dostęp do leczenia nowoczesnymi terapiami.
Źródło: informacja prasowa Kinga Łobzowska-Błachnio, Małgorzata Dziak-Masny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze