Sucha skóra
MAGDALENA TRAWIŃSKA • dawno temuNajbardziej wrażliwa na mydło i chlorowaną wodę, na mróz, słońce i wahania temperatury - sucha skóra. Nie ma naturalnej warstwy ochronnej przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i przed utratą wilgoci. Najszybciej się starzeje. Są jednak plusy. Jeśli masz suchą skórę, nie masz też trądziku, nie pojawiają się wypryski i zaskórniki, twarz się nie świeci.
Przedwczesnemu starzeniu się skóry suchej, a także pieczeniu, łuszczeniu się naskórka i podrażnieniom można zapobiec, odpowiednio ją pielęgnując. Służą do tego preparaty, których głównym zadaniem jest regulowanie gospodarki wodnej i tłuszczowej.
Czym zmywać makijaż i myć twarz?
Najkorzystniejsze będzie mleczko kosmetyczne, oczywiście to przeznaczone do cery suchej. Używaj go tylko wieczorem. Rano wystarczy przemyć twarz letnią wodą lub specjalnie dobranym tonikiem, ale o tym za chwilę.
Nałożone na twarz mleczko delikatnie, nie wcierając, usuń wacikiem lub płatkiem kosmetycznym i spłucz letnią wodą. Mleczko i woda (bez mydła!) wystarczą, by usunąć z twarzy makijaż i zanieczyszczenia – na przykład kurz. Wycierając twarz ręcznikiem, uważaj, by jej nie podrażnić. Zrób to delikatnie. Nawet najłagodniejszy preparat do demakijażu pozbawia skórę naturalnej warstwy ochronnej. Dlatego sam demakijaż nie wystarczy. Potrzebne będą jeszcze inne preparaty.
Po użyciu mleczka należy zastosować bezalkoholowy tonik przeznaczony do cery suchej lub wrażliwej. Polej obficie wacik lub płatek kosmetyczny i nasącz tonikiem twarz. Tonik nawilża – to jak poranna lub wieczorna szklanka wody dla skóry. A do tego usuwa resztki pozostawione po mleczku kosmetycznym, ożywia, nawilża, dodaje blasku i odświeża. Zawarte w toniku rozmaite substancje pielęgnują skórę. Tonik niestety szybko wysycha, napinając skórę. Dlatego po jego użyciu szybko należy zastosować krem.
Jak chronić twarz w dzień i w nocy?
Cera sucha potrzebuje zarówno nawilżania, jak i natłuszczania – czyli kremu tłustego i nawilżającego. Krem na dzień powinien zawierać filtry chroniące ją przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych i przed przedwczesnym starzeniem się. W ciepłych porach roku na dzień należy stosować krem nawilżający, a na noc tłusty, gdy pojawią się pierwsze przymrozki – odwrotnie. Kosmetyka poszła do przodu i kremy tłuste dziś nie pozostawiają już na twarzy tłustej, błyszczącej i ociekającej warstwy. Bez problemu możesz więc posmarować zimą twarz tłustym kremem, nałożyć makijaż i iść do pracy. Nakładaj jednak krem oszczędnie. Jeśli po 10 minutach zauważysz, że skóra już się „najadła” i nie przyjmuje więcej kremu – pokryta jest tłustą warstwą – przyłóż do twarzy ligninę. Wsiąknie w nią reszta niepotrzebnego kremu. Jeśli wybierasz się na narty – bezwzględnie musisz stosować grubą warstwę tłustego kremu.
Jak pielęgnować skórę pod oczami?
Krem pod oczy powinnaś powitać z chwilą pojawienia się pierwszych zmarszczek. Na dzień wystarczy wklepać pod oczy lekki, łatwo wchłaniający się żel nawilżający. Na noc możesz zastosować krem przeciwzmarszczkowy przeznaczony do cery suchej lub wrażliwej. Gdy żel się wchłonie, wklep krem na dzień – taki sam, jakiego używasz do pielęgnacji pozostałych partii skóry twarzy. Nałożony na żel krem dłużej utrzymuje wilgoć w skórze.
Co stosować — peeling, maseczkę, parówkę?
Panie o suchej skórze muszą pożegnać się z peelingiem, nawet tym enzymatycznym. Peeling podrażnia skórę, staje się ona piekąca i zaczerwieniona. Nie mogą też stosować parówki, bo ich skóra nie lubi takich skoków temperatury.
Sucha cera oprócz codziennego pokarmu w postaci kremów potrzebuje także deseru – maseczki. Jej zadaniem jest ujędrnianie i nawilżanie skóry. Musi mieć działanie łagodzące i przeciwzapalne. Powinna regenerować tkanki, nawilżać i natłuszczać. Maseczki przeznaczone do suchej i wrażliwej skóry koją ją. Powinnaś wybierać te z rumiankiem, ogórkiem, nagietkiem i korzeniem żywokostu. Sprawdź na opakowaniu, czy zawierają pantenol i alantoinę. Maseczkę można stosować od jednego do trzech razy w tygodniu. Systematyczne używanie pozwoli uregulować gospodarkę wodną skóry. Dzięki temu skóra nie jest przesuszona i jest bardziej jędrna. Maseczkę należy obficie nałożyć wieczorem na kilka minut, a potem spłukać ciepłą wodą, użyć toniku i kremu na noc. Dla cery suchej nie nadają się maseczki oczyszczające i ściągające.
Za to od czasu do czasu można w suchą skórę wmasować niewielką ilość olejku kosmetycznego wzbogaconego witaminami lub oliwki przeznaczonej dla dzieci. Po takim zabiegu skóra stanie się bardzo miękka i gładka. Oliwka łagodzi podrażnienia, natłuszcza i nawilża przesuszoną, zmęczoną skórę oraz nadaje jej jędrność i sprężystość.
Wybierając kosmetyki, najlepiej sprawdzić, czy są one przeznaczone do cery wrażliwej, ponieważ sucha skóra jest skłonna do podrażnień i uczuleń. Panie mające ten typ cery nie powinny także zbyt często zmieniać kosmetyków, raczej używać tych już sprawdzonych.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze