Rozstępy w ciąży - jak ich uniknąć?
ALICJA • dawno temuNie wszystkie kobiety w ciąży mają rozstępy. Jednak ta grupa szczęśliwców liczy szacunkowo do 40% ciężarnych mam. A co z pozostałymi? Dlaczego niektóre z nas je mają a inne nie? Jak oszukać los i nie dopuścić do rozstępów w czasie ciąży? Bez paniki. Istnieje kilka skutecznych metod zabezpieczenia się przed zmianami skórnymi. Warto po nie sięgnąć, gdyż ciężko pozbyć się już powstałych rozstępów.
Gdzie tkwi przyczyna?
1. Geny. Jeśli twoja mama miała skłonność do rozstępów podczas ciąży, istnieje duże ryzyko, że i ty będziesz je mieć. Nie jest to jednak warunkiem.
2. Wiek. Bardzo młode mamy mogą być bardziej narażone na pękanie skóry. Podobnie zajście w ciążę tuż przed 40. rokiem życia nie jest zdrowe dla skóry.
3. Waga.Powstawanie rozstępów wynika z osłabienia włókien kolagenowych przez wytwarzany przez nadnercza hormon — kortyzol. Pod koniec drugiego i na początku trzeciego trymestru ciąży skoki wagi u przyszłych mam są największe. Dlatego też w tym okresie skóra jest najbardziej narażona na powstanie rozstępów. Im większe skoki wagi, tym większe ryzyko ich pojawienia się.
Zapobiegaj, zamiast leczyć!
1. Stosuj kremy. Większość dostępnych na rynku kremów przeciwko rozstępom, przeznaczonych jest dla kobiet od 3. miesiąca ciąży. Lekarze jednak radzą stosować kremy już od pierwszego miesiąca, jeśli istnieje podwyższone ryzyko pojawienia się rozstępów. Jaki krem na rozstępy? Poproś ginekologa o propozycję preparatów, które można stosować od początku ciąży. Możliwe, że doradzi ci środki od 3. miesiąca ciąży, gdyż w ich składzie nie znajdują się substancje przenikające do krwiobiegu. Smaruj nie tylko brzuch, ale też piersi, uda i pośladki.
2. Jedz zdrowo.To, że jesteś w ciąży i czeka cię nieuchronny skok wagi wcale nie oznacza, że masz nie uważać na ilość i jakość pochłanianego jedzenia. W czasie ciąży powinno się przytyć od 10 do 14 kilogramów. Dlatego nie szalej ze słodyczami, gdyż twoja skóra może tego zwyczajnie nie wytrzymać. Dla zwiększenia wytrzymałości skóry uzupełnij dietę w produkty bogate w cynk.
3. Stosuj peeling. Raz w tygodniu pozwól sobie na delikatny peeling ciała. Dzięki usunięciu warstwy zrogowaciałego naskórka kremy będą lepiej się wchłaniać. Po peelingu możesz nawilżyć skórę balsamem.
4. Masuj ciało. Delikatny masaż gąbką pod prysznicem z pewnością pozwoli ci się odprężyć a tym samym ulżyć napiętym mięśniom i skórze. Dokładnie masuj uda, pośladki i biodra. Delikatnymi ruchami masuj piersi (omijając sutki) oraz brzuszek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze